schite STUP VERTICAL 12 R + CAT 1/2

Creat de kio, Iulie 31, 2008, 02:43:42 PM

« precedentul - următorul »

rolioid

Kio
Sticla care gliseaza are doua inconveniente :
1. Constructia canalului de glisare este mai complicata decat o simpla degajare in care se aseaza sticla.
2. Dupa ce albinele propolizeaza , cu greu mai glisezi sticla . Sticla simplu asezata se ridica mai usor ( mai ales bucata mica ) cu dalta apicola .
Ce se vede in alimentator este o scarita realizata din paie de plastic (care se folosesc la cofetarii pentru baut suc . Se gasec si in magazine si sunt destul de ieftine .
Referitor la rame cat STAS sau REDUS parerea mea este ca este mai bine REDUS . Daca in doua caturi Stas , suprapuse stau mai mult timp rame normale , albinele vor cladi . In doua caturi Redus putem folosi cele doua feluri de rame  asezand ramele mici una peste alta iar ramele mari cate una , spatiile din stup ramanand in limitele normale . Se stie ca albinele propolizeaza spatiile cu latimea sub 4 mm ( unde nu pot sa intre ) si cladesc un spatiile mai mari de 6-7 mm . Printre primii apicultori care a studiat spatiile optime pentru stup , a fot  Langstroth , consemnand concluziile lui pe aceasta tema in cartea "Stupul si albinele" , editata in 1853.

kio

Tocmai de aceea am pus desenul comparativ, se intelege mai bine decat o simpla vorbarie. Chiar inainte sa citesc ultimul tau mesaj, am modificat planurile pentru cat - va fi redus. Saptamana asta merg la tamplar sa incep realizarea noilor stupi, conform desenelor postate mai sus.
P.S. In cele din urma am gasit scandura uscata de brad, groasa de 3 cm si cu latimi de 25 - 30 cm, netivita, (mai are si noduri), la 550 lei/mc.

rolioid

Solutia cu grosimea de 2,5 cm este buna din punct de vedere a rezistentei , dar are dezavantajul ca se gaseste mai greu scandura de 3 cm. Pentru iernare conteaza prea putin . Albinele nu incalzesc spatiul stupului ci numai ghemul , spatiul primeste ceva caldura de la respiratie . Eu am ales grosimea de 2 cm deoarece se gaseste mai usor scandura de 2,5 cm . Daca este uscata si se folosesc holsuruburi pentru lemn si aracet pentru tamplarie lucrarea este rezistenta , pana acum nu am avut probleme .

kio

Am citit undeva pe un forum ca grosimea recomandata ar fi de 2,5 cm si mi s-a parut corect, mai ales ca nu fac pastoral. :hi:

andrei_salaj

cate rame de 1/2 se folosesc in cat..la stupul vertical 12 R in cuib?si care e latimea lateralelor acestora?
de fapt care e latimea Stas la ramele de 1/2....sigur trebuie sa fie mai late ca in cuib...sa nu mai urce matca sa oua..

kio

:hi:
Eu am in cuib loc pentru 12 rame x 37 mm + 1 diafragma x 15 mm + 11 mm = 470 mm. Cei 11 mm sunt lasati pentru propolisul ce va fi pus pe rame. Asadar cuibul, si evident si catul, sunt mai largi cu 20 mm decat STAS-ul, asa ca voi pune in cat 11 rame. fiecarei rame de cat revenindu-i aproape 43 mm.
Referitor la discutia legata de ramele de cat reduse, am calculat ca un stup cu 12 rame 1/1 in cuib si 2 caturi cu cate 11 rame 1/2 reduse are un volum echivalent cu un stup cu 21,5 rame 1/1. Eu cred ca e suficient.

andrei_salaj

mda....eu m-am mai gandit si la varianta de 10 rame in cuib si 9 in cat...(avantaju la tipu asta e iarna...da are si multe dezavantaje:spatiu redus..mai urca matca in cat)......eu azi am masurat ramele..am f pe la albine...de la inceput sa stiti k am descoperit k am 2 tipuri...alea stas de la ACA de 37...si ctv primite de la un stupar batran doar de 2.2..iar in loc de umerase avea...HOLSURUBURI>>>asta mi s-a parut interesant..deci cand e pericol de prindere a albinelor intre rame..doar destrangi holsuruburile..iar albinele trec mai usor de la o rama la alta...dar am o nedumerire...IARNA CONTEAZA LIPSA UMERASELOR? :hi:

florin_apis

Domnule kio cred ca ati gresit putin calculele.La o lada de 12 rame cuib +2 magazii cu 11 rame mici, suprafata fagurelui poate sa fie echivalenta cu un stup de 21,5 rame.Volumul este ca si la o lada de 24 rame mari.Cu rame mici de 15 cm extirior lucrez si eu doar ca latul de sus este de 1,5cm grosime si lateralele de 41mm.

kio

:hi:
Scuze! A fost o eroare de exprimare. Era vorba de suprafata fagurilor, in ideea ca albinele stau pe faguri si nu in aer. :rotfl:

alex_sa

salut kio vad ca esti dotat cu tot felul de schite ,nuai cumva schite de colector de polen ?

kio

:hi:
Nu m-a interesat subiectul si, ca atare, nu am aprofundat. Toate desenele sunt facute de mine, nu sunt preluate. In momentul in care ma va interesa polenul, voi pune pe hartie.

alexutu

salut Kio vad ca vb numai de cat de 1/2 la acest stup de 12 R , cat de 3/4 nu ai incercat
00007

kio

:hi:
Catul de 3/4 mi se pare cam mare pentru zona mea. Si mai sunt si alte avantaje ale ramei 1/2 fata de 3/4: capacire mai rapida, greutate mai mica a catului, volumul stupului creste doar cu 50% la un cat 1/2 fata de 75% la unul 3/4, etc. Ramele mele de cat au inaltimea de 146 mm fata de STAS 162 mm - vezi sectiunea comparativa.

ioanardelean55

Citat din: kioSectiune comparativa: CAT 1/2 REDUS (stanga) - CAT 1/2 STAS (dreapta).
Ce nu inteleg eu din schita e felul cum se fac imbinarile intre corp si magazin si intre magazine ,distanta de 8mm intre rame le de cuibsi cele de magazie e mica merge mai bine 10mm ptr,-ca mai e si propolis ,mai e si putina ceara ,

gudas valentin

Citat din: ioanardelean55
Citat din: kioSectiune comparativa: CAT 1/2 REDUS (stanga) - CAT 1/2 STAS (dreapta).
Ce nu inteleg eu din schita e felul cum se fac imbinarile intre corp si magazin si intre magazine ,distanta de 8mm intre rame le de cuibsi cele de magazie e mica merge mai bine 10mm ptr,-ca mai e si propolis ,mai e si putina ceara ,
8mm este o distanta care o respecta albinele (nu o incarca,nu o largesc).O pastreaza.
                    Valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011