Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

cipik

Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

dan sebastian

Citat din: bucovineanu din Decembrie 30, 2013, 04:40:37 PM
Nu trebuie sa intre nimeni in panica din cauza vremii. O treime din iarna a cam trecut. Pana acum consumul a fost foarte mic. Nu stiu de ce dar eu presimt ca iarna va fi usoara in continuare. Doar cei care nu au asigurat in toamna mancare destula in stupi ar trebui sa-si faca probleme.
Sa dea Domnu sa aveti dreptate si sa fie o iarna usoara. Si pt albine, si pt noi, ca au avut grija ai de sus sa se scumpeasca gazele si urmeaza si combustibilii.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Citat din: cipik din Decembrie 30, 2013, 06:55:46 PM
Vremea se pare ca tine cu noi, destul ne speriasera rusi cu o iarna grea. Dumnezeu stie.

http://www.accuweather.com/ro/ro/bucharest/287430/january-weather/287430?monyr=1/1/2014&view=table
Pana acum a fost nesperat de bine. As prefera sa fie un pic de zapada sa fie buna si rapita. Sau daca nu ninge deloc, macar sa ploua. E cam seceta. Si totul e perfect daca primavara nu e foarte capricioasa.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

NiKoN

Rusii stiau ca va fi o iarna usoara, motiv pentru care au alarmat consumatorii externi pentru a vinde stocurile.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

dan sebastian

 :rotfl:   :hippo:
Pe mine ma durea faza cu iarna grea pt albine, pe ei ii chinuia ca nu-si pot vinde gazul.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

apivasmob

Lipsa MATCA (ai verificat cu mancarea cum stau?)
Sanatate tuturor apicultorilor

dan sebastian

Nu avea hrana deloc. I.am dat 1 rana de la altu si turta. Nu am apucat sa verific daca are matca pt ca era 14 si 30 si mai aveam de pus turte la 25. La 17 era intuneric.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Florin D.


popik50

Stupul mai mult ca sigur nu are matca si drept urmare a consumat si toata hrana. Acea bataie din aripi anunta lipsei reginei. Sper sa ma insel dar nu cred...

istodorescu vasile

dupa cum se vede in imagini datorita lipsei hranei albinele se comporta astfel sar putea sa aibe si matca dar  infometat se manifesta ca atare. oricum este slab eu nu l-as fi lasat asa . il unificam in toamna.  va salut domnu dan , urmeaza sa ne auizim. daca prindeti cald peste 8 grade cautati in rame dupa matca. daca o gasiti punetii hrana din abundenta la indemina, ca acea matca poate prinde bine in primavara cind sigur gasiti altii fara matca . daca nu o are lasati-l pe 2 rame si punetile alaturi de altul slab care are matca . salutari si bafta.

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

istodorescu vasile

an acest filmulet , nu l-am urmarit decit sa vad ca familia pe 7 rame este deja la a 2-ua punga cu turta. va trag un pic de urechi, asa prieteneste, si va reamintesc ce sint sigur ca stiti, faptul ca daca va faceati treaba corespunzator in luna august, iar la impachetarea pentru iarna cele 7 rame aveau cel putin doua treimi  miere , nu aveati nevoie de turte pina la 25 februarie cel putin. sper ca nu v-am suparat si  in situatia de fata nu aveti decit sa interveniti la doua saptamini iarasi cu aceeasi manevra.eu nu pun niciodata nimic pina dupa data de 1 februarie, si in ulimii 5 ani nu am avut nici o familie moarta de foame . asta v-o spun sa va ambitionez.

dan sebastian

Multumesc de sfat. Nu ma supara cu nimic. Nu am reusit sa le creez suficiente rezerve de iernare desi le-am dat sirop din iulie. Insa in loc sa-l puna in rame l-au consumat. La 67 stupi am bagat cam 1000 kg zahar si degeaba, tot nu au suficient. Cand nu da natura, nu prea ai ce face.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

APISBAD

Prietene nu arunca pisica moarta in curtea vecinului!!!.... adica nu da vina pe natura !... vinovatul esti tu ....iauzi o tona de zahar !!!unde lai bagat dl. de nu se regasete nicaieri ?? ))/....dar mierea lor unde este ?...ai fost la salcam ,ai fost la munte; ce s-a intamplat de au ramas fara miere !!??