Scule si unelte de tamplarie pentru stupari

Creat de pharaonu75, Decembrie 26, 2010, 07:59:25 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Am inteles. Cred ca voi improviza o presa.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kiwi Bee

Azi am incercat pinza noua (Bosh Multi Material) si pot sa spun ca a facut o taietura ca in povesti. Sper ca si restul sa fie la fel.
Am taiat doar o rama de plastic dar a mers super. Sub rama si deasupra ei am pus cite un MDF de 18mm astfel plasticul nu a putut sa vibreze deloc.

Cum sezonul nostru se apropie de sfirsit(mai repede cu o luna si mai bine) nu mai intentionez sa pun aceste rame in stupi decit la primavara(octombrie). Cind am si cutiile asamblate voi face si ceva poze.

mausica

Citat din: oroles din Ianuarie 08, 2018, 05:03:54 AM
Daca dau capse, mai trebuie sa le pun si in presa ca asta, dupa?

Acum toata lumea cred ca a inteles.
Tu crezii ca doar cu acele capse panoul tau va fi lipit cum trebuie ?
Fa-ti niste prese ieftine si nu mai ai dureri de cap.
Nimic nu e intamplator ,totul se intampla cu un scop !!!

oroles

Problema e in felul urmator. Istetul caruia I-am dat comanda de scandura mi-a adus-o de circa 31 de cm latime, nu mai mare cum mi-as fi dorit. Dupa ce as indrepta canturile mi-ar ramane panoul la 29-30 cm aproape la toti. Ideea e daca fac fundul cu o elevatie de 3 cm (chenar) ar mai fi nevoie de imbinarea scandurilor pentru a iesi la dimensiunea de 33 de cm?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mausica

Nu stiu cum faceti voi stupii dar orice tamplar stie ca un panou nu se face niciodata dintr-o bucata !!!! Eu recomand sa faceti panoul de stupi din bucati de 8-10cm bagate in presa cu aracet D3-D4 si nu mai aveti probleme.
Nimic nu e intamplator ,totul se intampla cu un scop !!!

oroles

Citat din: mausica din Februarie 22, 2018, 10:51:49 PM
Nu stiu cum faceti voi stupii dar orice tamplar stie ca un panou nu se face niciodata dintr-o bucata !!!! Eu recomand sa faceti panoul de stupi din bucati de 8-10cm bagate in presa cu aracet D3-D4 si nu mai aveti probleme.
Orizontalii pe care i-am facut pana acum aveau panoul dintr-o singura bucata. Ceea ce spui tu inseamna cateva operatii in plus si cateva probleme in plus.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mausica

Normal ca trebuie cateva operatiuni in plus dar ai certitudinea ca peste 1an nu iti vezi stupii paranteze...crapati...fisurati..etc (e de inteles ca si scandura trebuie sa fie uscata ...nu dupa ureche)
Nimic nu e intamplator ,totul se intampla cu un scop !!!

oroles

Citat din: mausica din Februarie 28, 2018, 10:02:14 PM
Normal ca trebuie cateva operatiuni in plus dar ai certitudinea ca peste 1an nu iti vezi stupii paranteze...crapati...fisurati..etc (e de inteles ca si scandura trebuie sa fie uscata ...nu dupa ureche)
Am stupi facuti prin îmbinarea scandurii asa cum ziceti dvs. si am stupi facuti cu peretele intreg. Si la cei imbinati am avut probleme. E foarte posibil ca scandura sa nu fi fost bine uscata. Eu usuc scândura si 2-3 ani, pe pod.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mausica

Sa ma scuzati insa atata timp cat scandura nu e uscata( nu dupa vb sau pareri  i verificata cu un umidometru)probleme apar inevitabil. Insa daca materialul e uscat corespunzator atunci cand faci panoul din bucati,lipite corect(fibra contra fibra),folosind adeziv de calitate, problemele dispar. Intradevar sunt operatiuni multe insa iese lucru de calitate. Din pacate unora le place graba si uita anumite chestii importante. Orice panou in tamplarie se face din bucati. Indiferent ca faci stupi,masa,sau altele. Calitatea trebuie sa primeze. Daca toti mesterii care fac stupi de vanzare ar face totul cum trebuie .......nu am mai vedea poze  cu stupi crapati,fisurati,incovoiti si asta dupa nici 1 an !!!!! Mai bine dormi decat sa faci ceva de pomana
Nimic nu e intamplator ,totul se intampla cu un scop !!!

dan sebastian

Catalin. colegul de pastoral isi face o freza artizanala, dar culisabila. Au inceput strungarii sa lucreze.  O sa pun poze cu evolutia lucrarie. Axul il face pe 32 cm grosime, cu 8 cm surubul de prindere al frezei.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

tassevasi

  Ai  si  aici  citeva idei  dupa  care  sa te  orientezi , plus  pagina 25  unde  este  finalizat .

http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=3958.330

dan sebastian

Acesta e unul din cele mai bune filme văzute, după care ne-am inspirat.  http://youtu.be/V-5VJWViwzA.
[url]http://youtu.be/V-5VJWViwzA/url]
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Gata și axul și barile de ghidare
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi