VREMEA, FACTOR FOARTE IMPORTANT IN APICULTURA

Creat de bucovineanu, Octombrie 24, 2014, 12:15:12 PM

« precedentul - următorul »

hur

Pot totul în Hristos care mă-ntăreste

hur

Pot totul în Hristos care mă-ntăreste

roi_ag

Sa intors  iarna

hur

Pot totul în Hristos care mă-ntăreste

stefan1


  Clima asta s-a schimbat mult fata de acum cateva zeci de ani. Si acum traversam o perioada de vreme prea calda si cu efecte care pot sa nu fie prea bune. Cum acum a venit vreme prea calda, se poate sa vina cateva zile reci cand pomii si salcamul au intrat in vegetatie si cand sunt foarte sensibili la frig. De asemenea o perioada de vreme rece tarzie, cand familiile au deja o suprafata mare de puiet si cand albinele de iernare au disparut in majoritate fara a fi inca bine inlocuite cu noile generatii, pot duce la aparitia de puiet racit, care intarzie mult dezvoltarea familiilor sau pot chiar duce la boli.
  Anul asta, primul polen l-au adus albinele in 28 februarie si au continuat apoi sa aduca destul de mult. Nu cred totusi sa fi inflorit salcia, dar daca mai tine cateva zile cald, se va intampla. Ieri am fost putin la stupi si am gasit ceva inexplicabil. De doua zile cantarul a crescut cu 3,1 kg! Aproape sigur au furat de undeva, ca nu au putut strange atata si la familiile controlate nu vad cules deosebit. Sa spun ca 500 g a putut sa creasca cu sporul de puiet si aportul de polen, dar restul e adus de undeva. E grav ca probabil e de la familii moarte sau bolnave din alte stupine si pot astfel sa aduca boala!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

  Revin cu o corectura: La mine a inflorit salcia! In conditiile astea nu e exclus ca acel spor sa fie din cules!!! Dasi temperaturile in acele doua zile nu au depast ca maxim 15oC la umbra, dar la soare a fost mai cald. Acuma s-a racit, azi nu a ajuns nici la 80C. Duminica am fost la ele mai tarziu, cand nu mai era zbor si nu mi-am putut da seama daca e cules. M-am uitat la vreo 3 familii, dar numai la fagurul de margine. Am vazut la unii miere necapacita dar langa mierea veche si ma gandeam ca este miere decapacita pentru a o muta in fagurii cu puiet.
  Au fost ani cand salcia a inflorit si mai devreme, chiar la sfarsitul lui februarie, dar si ani cand a iflorit in ultimele zile din martie. Chiar m-am uitat in statistici si in ultimii 20 de ani media inceperii infloririi este in17 martie. M-am uitat si la statistica intre 1985 si 1999 si atunci media inceperii infloririi era 20,4 martie (da cu virgula, fiind o impartire a sumei datelor anuale de inflorire la numarul de ani din observatie. Se vede si  de aici tendinta de incalzire globala, inflorirea din anii 2000-2019 fiind in medie cu 3,4 zile mai timpurie decat infloririle din perioada 1985-1999!
  Din pacate infloririle timpurii nu prea pot fi valorificate bine de albine odata pentru ca zilele sunt mai scurte si perioadele de zbor mai mici dar si pentru ca sunt mai multe zile friguroase in timpul infloririi care nu numai ca nu permit culesul dar si duc la pierderea a foarte multe albine care ingheata pe drum, mai cu seama daca salciile sunt departe de stupina.
  Mi-a adus cineva o nuia de salcie inflorita, dar nu am pozat-o sa v-o arat. E, cred, un hibrid al salciei capresti fie cu rachita fie cu zalogul (Salix cinerea).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dan sebastian

Dupa cele 20 de grade constant acum o saptamana, azi era inghetata apa. Temperaturi pe minus din nou. Maxima va fi de 8 grade.
Am dat rapid cate o punga de 400 - 500 gr de rapita cu protofil si putina apa, malaxata cu bormasina cu melc de betoane.
Consumul e mare, au hrana suficienta, dar prefer sa treaca saptamana asta in forta, consumand miere pentru ca ma vor rasplati la pomii fructiferi si rapita.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

stefan1

  Din pacate, dupa cele doua zile mai calde au venit 5 zile reci, cu maxime de 8-90C. Cantarul a scazut aproape 1kg, desi cand a iesit soarele albinele veneau cu polen si la 8,5o. Sigur se pierd albine in aceste conditii. pacat ca nu pot profita deplin de salcie.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dinupaltinis

Citat din: stefan1 din Martie 13, 2019, 03:34:01 AM
  Revin cu o corectura: La mine a inflorit salcia! In conditiile astea nu e exclus ca acel spor sa fie din cules!!! Dasi temperaturile in acele doua zile nu au depast ca maxim 15oC la umbra, dar la soare a fost mai cald. Acuma s-a racit, azi nu a ajuns nici la 80C. Duminica am fost la ele mai tarziu, cand nu mai era zbor si nu mi-am putut da seama daca e cules. M-am uitat la vreo 3 familii, dar numai la fagurul de margine. Am vazut la unii miere necapacita dar langa mierea veche si ma gandeam ca este miere decapacita pentru a o muta in fagurii cu puiet.
  Au fost ani cand salcia a inflorit si mai devreme, chiar la sfarsitul lui februarie, dar si ani cand a iflorit in ultimele zile din martie. Chiar m-am uitat in statistici si in ultimii 20 de ani media inceperii infloririi este in17 martie. M-am uitat si la statistica intre 1985 si 1999 si atunci media inceperii infloririi era 20,4 martie (da cu virgula, fiind o impartire a sumei datelor anuale de inflorire la numarul de ani din observatie. Se vede si  de aici tendinta de incalzire globala, inflorirea din anii 2000-2019 fiind in medie cu 3,4 zile mai timpurie decat infloririle din perioada 1985-1999!
  Din pacate infloririle timpurii nu prea pot fi valorificate bine de albine odata pentru ca zilele sunt mai scurte si perioadele de zbor mai mici dar si pentru ca sunt mai multe zile friguroase in timpul infloririi care nu numai ca nu permit culesul dar si duc la pierderea a foarte multe albine care ingheata pe drum, mai cu seama daca salciile sunt departe de stupina.
  Mi-a adus cineva o nuia de salcie inflorita, dar nu am pozat-o sa v-o arat. E, cred, un hibrid al salciei capresti fie cu rachita fie cu zalogul (Salix cinerea).
Domnule stefan1 sa nu confundam oile cu caprele.Deocamdata a inflorit rachita,(cel putin la noi in Banat)pina va inflori salcia autentica mai dureaza vreo doua saptamani, cel putin.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

stefan1

#774
Citat din: dinupaltinis din Martie 17, 2019, 10:57:59 PM
...
Domnule stefan1 sa nu confundam oile cu caprele.Deocamdata a inflorit rachita,(cel putin la noi in Banat)pina va inflori salcia autentica mai dureaza vreo doua saptamani, cel putin.

  Rachita este o specie de salcie dintre cele cca 500 cunoscute.

  http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=4611.msg137910#msg137910

  Denumirile populare pot diferi de la regiune la regiune. De obicei la Salix viminalis i se spune rachita (viminalis in latina inseamna 'care se impleteste'). In unele regiuni i se spune rachita la Salx fragilis.
  Ceea ce avem la noi este un hibrid. Am spus ca am adus acum cateva zile o ramura inflorita, de pe deal. Ori rachita iubeste locurile foarte umede, chiar inundabile.

  Anul asta salcia chiar ma uimeste! De la ultima verificare a cantarului, din seara de 13, cantarul a crescut cu 5,2kg!!! Asta dupa patru zile cand temperaturile maxime au fost: joi   8,5  , vineri 10,1  , sambata 7,9 si duminica 15,4. Unele familii au bagat putin si dupa diafragma si in unele celule din crescaturile de pe speteaza ramelor. Dar numai cei foarte puternici au adunat asa. Se stie ca familiile mai puternice au o raza mai mare de zbor si probabil ajung in zone unde nu au concurenta. Nu stiu ce ar fi facut daca temperaturile erau macar 18oC, cum ar fi bine la culesul de salcie! Din 8 martie, de cand a inceput infloritul, cantarul a urcat 7,8kg cu toata vremea putin favorabila.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bucovineanu

La asa un cules unele familii vor avea cuiburile blocate. Va fi nevoie de asigurat rame pentru ouat.

stefan1

#776
Citat din: bucovineanu din Martie 18, 2019, 09:28:45 AM
La asa un cules unele familii vor avea cuiburile blocate. Va fi nevoie de asigurat rame pentru ouat.

  Am pus cateva rame goale, dar nu si la cel de pe cantar, dar va trebui sa ii bag, mai cu seama ca azi (ieri) cantarul a urcat 4 kg!!! Este record egalat la cules de salcie, insa cand am inregistrat inainte asemenea spor era la o inflorire tarzie, in aprilie. Acuma se poate sa fi fost ceva mai putin de 4 kg, pentru ca in seara precedenta l-am cantarit ceva mai devreme cand inca veneau albine din camp. Azi a fost cea mai calda zi din an, cu maxima de 16,2oC la umbra.
  Au fost doar 2-3 ani cand a trebuit sa extrag ceva miere de salcie ca sa eliberez cuiburile, dar numai in ani cu inflorire tarzie.
  Acum incepe sa eclozeze mai serios puiet, caci primul cules de polen a fost in 28 februarie, si primul cules din natura este cel mai bun stimulent pentru ponta matcilor.

  http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=4611.msg128724#msg128724
 
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

gabiiasi

Cate rame cu polen ar trebui sa fie in cuib ca  cuibul sa nu fie blocat.

bucovineanu

In mod normal ar trebui sa fie doua rame cu polen, cate una de fiecare parte a cuibului. Dar uneori blocheaza cuibul atat cu polen cat mai ales  cu nectar.

gabiiasi

Daca de exemplu găsim mai mult de două rame cu polen se pot pastra pentru mai târziu s-au trebuie date la familii mai slabe.