reteta protofil

Creat de dragos2006, Octombrie 09, 2007, 02:02:41 AM

« precedentul - următorul »

tassevasi

Citat din: telemea16 din Februarie 04, 2013, 01:17:29 PM
Va alut pe toti :hi: ,am si  eu o intrebare,macesele si fructele de catina cum trebuiesc puse in reteta pentru protofil uscate sau in stare naturala si daca se respecta aceeasi cantitate sau scade in functie daca sunt deshidratate sau nedeshidratate  pentru ca catina mai am si acum in congelator, o folosesc acum la suc de catina cu miere pentru copii mei.Apelez si eu la voi ca sunteti TATICI in domeniu iar la mine este prima data cand incerc sa-mi fac  singur protofirul si sa vad cum reduc cantitatile de plante folosite pentru ca dispun doar de 2 litri ce alcol  :thanks:

   Macesele  si catina trb uscate si maruntite , acum daca ai catina la congelator si nu vrei sa-o usuci o pui asa crezi ca are mare inportanta .
   Dar la 1 l de alcool treb sa pui un amestec de plante de 205g asa nu are inportanta daca  sunt uscate frc de catina .
  inportant e sa pui plantele de baza ,musetel,c soricel ,galbenele ,sunatoare, menta , pelin si lista continua pina la 20.
  Inportant e sa respecti si procedeul de diluare ,ca in final sa ajungi la 40g  si-ti iese 2,4 l de protofil .
  Numai bine .

telemea16

va multumesc pentru recomandari :thanks:,si sfaturi :hi: :hi: :hi:

Mihai Sergiu

azi am facut si eu putin protofil
cu plantele care le-am strecurat ce pot sa mai fac?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

tassevasi

 Cum ai facut azi?
  Protofilul  se obtine dupa  minim 14 zile  de stat la macerat .
  Cu restul planelor le arunci .

prisecarul

Citat din: tassevasi din Februarie 10, 2013, 11:03:24 AM
Cum ai facut azi?
  Protofilul  se obtine dupa  minim 14 zile  de stat la macerat .
  Cu restul planelor le arunci .
plantele se pot folosi la ceai!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

Mihai Sergiu

Dupa reteta domnului dragos  :thanks:
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

tassevasi

 Nu ai inteles , nu intr-o zi ai obtinut  ,cred ca dupa 14 zile .                                                          ""azi am facut si eu putin protofil""  (asa s-a inteles )

Mihai Sergiu

A da scuze azi sau ieri mai bine zis am luat de la macerat  :D nu am strecurat alcoolul printre plante  :rotfl: , am crezut ca se observa dupa culoare ca a stat la macerar
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

stefanescu

Si eu mi-am facut Protofil. Am respectat adliteram reteta lui Dragos. A iesit super.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

ghimpe

sanatate si virtute pentru DRAGOS si cei la fel ca el . =D> =D> =D>

Ionut Ursachi

Am si eu o intrebare plantele inainte sa fie puse la macerat trebuie sa fie uscate?
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

bucovineanu

Da, trebuie sa fie uscate.

Ionut Ursachi

Astazi am fost prin gradina si am adunat cateva din plantele mentionate in reteta am vazut pe sticla de protofil ca doar 4 sunt principale , cateva in plus nu strica oricum :D :bzz:
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

oroles

Citat din: Ioan Ursachi din Iunie 19, 2013, 10:09:58 PM
Astazi am fost prin gradina si am adunat cateva din plantele mentionate in reteta am vazut pe sticla de protofil ca doar 4 sunt principale , cateva in plus nu strica oricum :D :bzz:
Am facut si eu protofil din ceai gastric 1, ceai gastric 2 si alcool. Am vazut aceasta reteta pe forum, si deoarece aveam putine albine si putin alcool am zis sa incerc si eu fara a-mi procura fiecare planta in parte. E diferenta intre aceasta reteta si cea prezentata de Dragos, sau au aceleasi plante?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefanst

Ieri am pus si eu la macerat plantele mentionate mai sus (sunatoare,coada soricelului,galbenele...) , pe langa care am pus si un ,,amestec suedez" (facut de Plafar) care avea , pe langa vreo 9 tipuri de plante , si o sticluta cu extract de aloe.In prospect scria ca acesta (extractul) se adauga dupa ce plantele s-au macerat. Oare ptr albine este bun de pus si el?