Scule si unelte de tamplarie pentru stupari

Creat de pharaonu75, Decembrie 26, 2010, 07:59:25 PM

« precedentul - următorul »

Vyktor

Ok o luam si pe asta in calcul , dar totusi o parere a unui cunoscator ar fi buna pentru luarea unei decizii.
Inca o data ,spun , mie imi facea cu ochiul, cea de la Stern doar pentru puterea motorului . In rest fara doar si poate as lua Bosch-ul.
Mai astept pareri. Poate vine si Ciucur cu parerea despre Stern. El are...

oroles

Citat din: sandupop din Februarie 05, 2014, 03:21:12 PM
Mie imi fac cu ochiul astea, pe locul 1 fiind bosch-ul    :yes: http://www.atelierultau.ro/masina-de-frezat-bosch-pof-1200-ae-p-412.html sau http://www.atelierultau.ro/masina-de-frezat-makita-rp0900x-p-2349.html
Pai nu prea inteleg cum bagi ditamai placa de stup la frezat acolo! Doar sa faci stupul pe bucatele si sa il asamblezi. Daca ai o placa mai lata nu imi imaginez cum faci... Nu am vazut cum se lucreaza cu asa ceva, asa ca nu ma pronunt. In plus frezele mi se par cam ..de jucarie. :D

Cei drept Makita si Bosch nu se compara cu scule noname. Are tatal meu un flex de la Makita. M-as baga cu el la orice seif. Daca panza e buna il rezolv imediat. Problema sculelor Makita e greutatea... Te rupe spatele numai sa il tii in mana!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

sandupop

Citat din: oroles din Februarie 05, 2014, 03:06:12 PM
Crede cineva ca cu aceasta scula m-as putea descurca pentru a construi niste stupi?
http://www.ebay.de/itm/Woodster-ST-8-Tischkreissage-Kreissage-Kreissagen-Sage-Sagen-Tischsage-/331060809056?pt=_DE_Haus_Garten_Heimwerker_Elektrowerkzeuge_&hash=item4d14c30d60

Ma intereseaza daca folosind aceasta scula pot sa fac canturile pentru rame la peretii stupului sau cadrele la rame!
Am un abricht si un circular, dar problema e ca dureaza mult setarea lui...
Pare cam de jucarie, se poate regla de la 8 la 48 mm grosime de taiere,.. prețul este bun gandestete ca un motor de 2, 2 kw monofazic este cam 600 lei. Daca nu esti foarte pretentios se poate folosi, dar este mai greu de lucru cu ea la la faltzuri..
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

oroles

@sandupop. Intrebarea e cum bagi o placa de 35 cm latime sa ii faci cantul? Asta nu prea o inteleg. Pentru construit rame e super...
Practic daca am castigat timp la facut canturi si pierd la imbinarea unor placi inguste de lemn, nu vad niciun avantaj!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

sandupop

@oroles
In timp ce traduceam caracteristicile masinii puse de tine ai postat.
Nu prea inteleg ce ai intrebat, eu am folost o astfel de freza,  asa, am fixat pe masa de tamplarie panoul lateral al stupului si cu ajutorul limitatorului lateral al frezei, reglat la latimea de 1cm, si freza cu diametrul de 15 mm reglata la adancimea de 10mm am facut faltul. Prolblema este ca nu prea gasesti freze cu diametre de 20-25 de mm de calitate, stifturile se ard repede si le sare pastila. Din cauza turației mari, as prefera o freza cu reglaj al turatiei......
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

sandupop

#770
Ideala ar fi modelul asta, ca are preselectie la turatie, http://www.atelierultau.ro/masina-de-frezat-bosch-pof-1400-ace-p-411.html ...in privinta frezelor comercializate in pachete asa este...sunt de jucarie. Trebuie cautate freze de calitate dar astea au pret....
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

oroles

#771
Reediteaza linkul!
Eu am vazut-o ca am inteles unde ai gresit la editarea linkului. Imi place viteza de rotatie (28000). Desi e Makita, ma ingrijoreaza puterea (Acelasi lucru ma ingrijoreaza si la circularul cu masa din linkul pus de mine). Am un storcator de fructe de puterea asta... :)

Uite cateva freze nemtesti pe ebay la preturi mai mult decat decente. Chiar daca sunt noname-uri, la nemti calitatea nu e optionala.
http://www.ebay.de/sch/i.html?_odkw=holzfraeser&_ipg=200&_udlo=20&_osacat=0&_from=R40&_udhi=100&_trksid=p2045573.m570.l1311.R1.TR12.TRC2.A0.Xoberfra&_nkw=oberfraese&_sacat=0

Mi-am luat teapa cu un pistol de mana de vopsit garduri (chipurile). Am modificat setarile, am modificat vascozitatea. Consuma o groaza de vopsea si vopseste orice altceva inafara de stupi. Inclusiv pe mine. Urmatoarea miscare  e sa imi iau un compresor de 50 L. Nu vreau sa imi iau iarasi o scula care nu foloseste la nimic. :d Unul care a mai lucrat cu dinastea ne-ar putea da sfaturi...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

Folosesc un compresor de 50 l si pot vopsi lejer cu el. Capul pulverizator insa e cel mai important.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

fiug1970

Citat din: oroles din Februarie 05, 2014, 04:09:50 PM
Reediteaza linkul!
Eu am vazut-o ca am inteles unde ai gresit la editarea linkului. Imi place viteza de rotatie (28000). Desi e Makita, ma ingrijoreaza puterea (Acelasi lucru ma ingrijoreaza si la circularul cu masa din linkul pus de mine). Am un storcator de fructe de puterea asta... :)

Uite cateva freze nemtesti pe ebay la preturi mai mult decat decente. Chiar daca sunt noname-uri, la nemti calitatea nu e optionala.
http://www.ebay.de/sch/i.html?_odkw=holzfraeser&_ipg=200&_udlo=20&_osacat=0&_from=R40&_udhi=100&_trksid=p2045573.m570.l1311.R1.TR12.TRC2.A0.Xoberfra&_nkw=oberfraese&_sacat=0

Mi-am luat teapa cu un pistol de mana de vopsit garduri (chipurile). Am modificat setarile, am modificat vascozitatea. Consuma o groaza de vopsea si vopseste orice altceva inafara de stupi. Inclusiv pe mine. Urmatoarea miscare  e sa imi iau un compresor de 50 L. Nu vreau sa imi iau iarasi o scula care nu foloseste la nimic. :d Unul care a mai lucrat cu dinastea ne-ar putea da sfaturi...
sa nu fi fost pistol electrostatic pt.vopsit garduri METALICE!!se conecteaza un cablu negativ la gardul ce trebuie vopsit,de la aparatul de vopsit,iar pistolul avand pozitivul.Vopseaua este vopsea ce contine pulberi metalice(forja).se creeaza un camp electrostatic in jurul partilor metalice ale gardului,vopseaua fiind atrasa de gard acoperind suprafete dificile de vopsit in mod normal.Stupii fiind din lemn....ce nu conduce electricitatea... zic si eu.....

oroles

Citat
sa nu fi fost pistol electrostatic pt.vopsit garduri METALICE!!se conecteaza un cablu negativ la gardul ce trebuie vopsit,de la aparatul de vopsit,iar pistolul avand pozitivul.Vopseaua este vopsea ce contine pulberi metalice(forja).se creeaza un camp electrostatic in jurul partilor metalice ale gardului,vopseaua fiind atrasa de gard acoperind suprafete dificile de vopsit in mod normal.Stupii fiind din lemn....ce nu conduce electricitatea... zic si eu.....

Ma indoiesc eu ca e asa de destept pistolul meu de vopsit.
E ceva de genul acestuia:


Alte cabluri decat cel de alimentare nu am vazut la el.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

sandupop

interesant link-ul tau. Uite-o pe .....dansa, http://www.ebay.de/itm/Oberfrase-Bosch-POF-1400-ACE-Neuwertig-/191058284602?pt=DE_Haus_Garten_Heimwerker_Elektrowerkzeuge&hash=item2c7bf6103a
Problema este de unde gasesc finatare. Apropo tu ai cumparat de pe ebay, accepta si cumparatori din Romania, se poate plati cash, cu cardul.... ? nu am cumparat niciodata de pe ebay nimic
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

dan sebastian

ai grija pe site, sa nu fie contul vreunora de ai nostrii, sa ramai cu banii dati si fara marfa.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

sandupop

Nu ma prea bata capul sa cumpar de pe acel site, cu toate ca am prieteni care au cumparat lucruri bune. Eu am cumparat multe pe atelierultau, in special scule Machita
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

fiug1970

Citat din: oroles din Februarie 05, 2014, 05:05:20 PM
Citat
sa nu fi fost pistol electrostatic pt.vopsit garduri METALICE!!se conecteaza un cablu negativ la gardul ce trebuie vopsit,de la aparatul de vopsit,iar pistolul avand pozitivul.Vopseaua este vopsea ce contine pulberi metalice(forja).se creeaza un camp electrostatic in jurul partilor metalice ale gardului,vopseaua fiind atrasa de gard acoperind suprafete dificile de vopsit in mod normal.Stupii fiind din lemn....ce nu conduce electricitatea... zic si eu.....

Ma indoiesc eu ca e asa de destept pistolul meu de vopsit.
E ceva de genul acestuia:


Alte cabluri decat cel de alimentare nu am vazut la el.
aaaa,e pistol de vopsit cu aerosoli.ar fi trebuit sa mearga...

ionel07196555

am si eu unu identic ca cel din foto
a fost bun pina a cazut si sa spart duza