Întâlnire forme asociative

Creat de romikele, Februarie 01, 2016, 11:32:17 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Citat din: romikele din Februarie 02, 2016, 09:15:23 PM
Nu mai dezinformati lumea, trageti aer in piept si asteptati finalul !!!!

Din 2017 nu se mai deconteaza roiuri, țațelor !!!! :rotfl:

Dar familiile achizitionate prin PNA, nu se pot unifica? =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

Citat din: pharaonu75 din Februarie 02, 2016, 09:16:42 PM
Asta e din acelasi ciclu ca si "dulcofructul, apiinvertul & co." combat varroa. :P =))
Mai intai sa ai asa ceva, apoi sa comentezi.

Aia nu, aia nu.. atunci somn de voie, au grija ei cui sa dea banii  :sad:

Nu se mai unifica nimic, trebuie sa demonstrezi crestere!  :wink2:

pharaonu75

Citat din: romikele din Februarie 02, 2016, 09:21:04 PM
...
Aia nu, aia nu.. atunci somn de voie, au grija ei cui sa dea banii  :sad:

Au avut ei grija intotdeauna... nu-mi fac probleme ca tocmai acum nu au... :P :P
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

Da, dar mai ajungea si pe la stupari cate ceva... de-un masaj, o frectie... :razz:

bio

Citat din: romikele din Februarie 02, 2016, 09:23:43 PM
Da, dar mai ajungea si pe la stupari cate ceva... de-un masaj, o frectie... :razz:

ahha...... pai asta da PNA, daca o sa fie asa ma inscriu si eu. ... =))

pharaonu75

Citat din: bio din Februarie 02, 2016, 09:26:04 PM
Citat din: romikele din Februarie 02, 2016, 09:23:43 PM
Da, dar mai ajungea si pe la stupari cate ceva... de-un masaj, o frectie... :razz:

ahha...... pai asta da PNA, daca o sa fie asa ma inscriu si eu. ... =))

Daca va afla doamnele ca vreti masaj, sa vedeti ce frectie va luati! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tinumaftei

PNA are ca obiectiv strategic formarea unei apiculturi sustenabile, prin urmare consolidarea celor care din asta traiesc!! A fost un prag cu 50. A cumparat roiuri la pachet si roiuri pe faguri si matci si familii. Acum apicultorul ala cu 50 de stupi are 200!!! Vrei sa iti caut pe lista sa iti spun cine si cati stupi a cumparat din 2008? :rotfl:
Acuma lasand gluma. Eu chiar platesc impozit la nr de stupi. Ala cu 50 vrea doar sa primeasca? Pe de alta parte filozofia PNA este cea de a asista sectorul direct productiv. COPA-COGECA spune ca apicultorul profesionist este de la 150 in sus. In orice domeniu exista un prag minim de rentabilitate. Sa nu imi spuna nimeni mie ca poate sa traiasca cu familia din 50 de stupi. In UE nu exista decat 2 categorii: apicultori mici 1-20 de stupi si mari 250>>>. Din 2008 a cam avut timp cel cu 50 sa se dezvolte.
Eu am insistat inca din 2008 ca limita minima sa fie 150 dar argumentele au fost cele invocate de tine.

romikele

Citat din: bio din Februarie 02, 2016, 09:26:04 PM
ahha...... pai asta da PNA, daca o sa fie asa ma inscriu si eu. ... =))
Ai vre-un junghi?  =))

romikele

Citat din: tinumaftei din Februarie 02, 2016, 09:27:10 PM
...
Domnule draga, PNA-ul nu a fost creat doar pentru profesionisti.
Restul apicultorilor trebuiesc impuscati?

Daca da Domnul ca unul cu 50 de stupi care nu va avea voie sa acceseze PNA-ul si nu-si permite sa cumpere tratamentele, care se vor scumpi cu siguranta, si are vre-o boala de iti termina stupina aia mare si profesionista, ce te faci?

tinumaftei

Citat din: romikele din Februarie 02, 2016, 09:30:50 PM
Citat din: tinumaftei din Februarie 02, 2016, 09:27:10 PM
...
Domnule draga, PNA-ul nu a fost creat doar pentru profesionisti.
Restul apicultorilor trebuiesc impuscati?

Daca da Domnul ca unul cu 50 de stupi care nu va avea voie sa acceseze PNA-ul si nu-si permite sa cumpere tratamentele, care se vor scumpi cu siguranta, si are vre-o boala de iti termina stupina aia mare si profesionista, ce te faci?
Ini vine sa crezi ca din 2008 si pana astazi nu s-au cumparat medicamente decat prin PNA?

D006

Citat din: tinumaftei din Februarie 02, 2016, 09:27:10 PM
PNA are ca obiectiv strategic formarea unei apiculturi sustenabile,

In cazul de fata folositi gresit termenul "sustenabil".  Mai corect trebuie folosita sintagma "apicultura durabila ".

tinumaftei

 =D>
Citat din: D006 din Februarie 02, 2016, 09:34:25 PM
Citat din: tinumaftei din Februarie 02, 2016, 09:27:10 PM
PNA are ca obiectiv strategic formarea unei apiculturi sustenabile,

In cazul de fata folositi gresit termenul "sustenabil".  Mai corect trebuie folosita sintagma "apicultura durabila ".

pharaonu75

Citat din: tinumaftei din Februarie 02, 2016, 09:27:10 PM
PNA are ca obiectiv strategic formarea unei apiculturi sustenabile, prin urmare consolidarea celor care din asta traiesc!! A fost un prag cu 50. A cumparat roiuri la pachet si roiuri pe faguri si matci si familii. Acum apicultorul ala cu 50 de stupi are 200!!! Vrei sa iti caut pe lista sa iti spun cine si cati stupi a cumparat din 2008? :rotfl:
Acuma lasand gluma. Eu chiar platesc impozit la nr de stupi. Ala cu 50 vrea doar sa primeasca? Pe de alta parte filozofia PNA este cea de a asista sectorul direct productiv. COPA-COGECA spune ca apicultorul profesionist este de la 150 in sus. In orice domeniu exista un prag minim de rentabilitate. Sa nu imi spuna nimeni mie ca poate sa traiasca cu familia din 50 de stupi. In UE nu exista decat 2 categorii: apicultori mici 1-20 de stupi si mari 250>>>. Din 2008 a cam avut timp cel cu 50 sa se dezvolte.
Eu am insistat inca din 2008 ca limita minima sa fie 150 dar argumentele au fost cele invocate de tine.

Eu m-am apucat de apicultura alaltaieri, nu din 2008. N-am 250 de stupi, dar am 65. De ce sa nu fiu si eu ajutat? Pentru ca nu m-am apucat de apicultura din 2008 sau mai devreme? Ce facem cu cei care vin din urma? Care acum incep? Aia nu merita ajutati? Ei nu au dreptul sa traiasca din apicultura? Trebuie sa se chinuie, sa-si vanda ficatii si rinichii pentru a ajunge la 150 de stupi, cand, spera ei, ar putea fi ajutati... dar cand ajung acolo, vine Tinu si propune ridicarea limitei minime la 250 de stupi... iar aia fara rinichi si ficat trebuie sa mai doneze plamani, maduva...
Glumesc, desigur, dar nu mi se pare normal... daca nu doar cel cu ferma ci si cel cu o vaca primesc subventie, la apicultura de ce sa primeasca doar "cei alesi"?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tinumaftei

Hai ca sunt intelegator. Cu 1 e bine? Ca la vaci..

pharaonu75

Citat din: tinumaftei din Februarie 02, 2016, 09:33:06 PM
Ini vine sa crezi ca din 2008 si pana astazi nu s-au cumparat medicamente decat prin PNA?

Pe cuvantul tau?
Eu nu am cumparat prin PNA... sa inteleg ca ma acuzi ca le-am furat? :uimit:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube