Perna pentru iernare

Creat de NiKoN, Septembrie 12, 2011, 08:15:40 AM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

de multe ori am scris pe aici sa nu intervenim prea mult contra naturii

cipriene

Citat din: mape 48 din Decembrie 18, 2011, 03:02:11 PM
Citat din: cipriene din Decembrie 18, 2011, 02:54:41 PM
salut,
              , cine le-ai invelit toata perioada asta? :P
cum cine ? noi albinarii  =))

ok, iarta-mi greseala :P
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

cristipep

Frati romani cine vrea papura sa-mi spuna va trimit eu , stau in inima deltei asa ca............chiar vreau sa ma apuc de anul asta sa confectionez perne pentru iernat din papura.

Bistriteanul

Citat din: dorindafi din Decembrie 16, 2011, 06:56:13 PM
:hi: creiveancristi
uite cum am facut eu-fund plin=podishor, ziar, mocheta
                                          s-au=podishor, ziar, mocheta shi folie care e lasat peste doua laterale ale cutiei

Dupa parerea mea, vaporii de apa, produsi de ghemul dispus central, vor trece prin paturi si vor condensa la contactul cu folia. Intradevar o parte din umezeala se elimina prin laterale  dar picaturile care adera la folie se elimina greu si vei avea cel putin tzolul/paturica superioara umeda. Patura de sub ea, ca vad ca sunt 2 straturi poate sa nu ajunga sa se umezeasca dar cea de sus sigur va fi umeda. Cand e frig, va ingheta, si apoi se umezeste si cealalta.
Ori pui folia dedesupt, prima peste rame, inclinata ca pozitie astfel incat condensul sa se scurga in afara cuibului, ori nu mai pui folie deloc, iar intre patura si capacul stupului sa fie un spatiu de aer.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

dorindafi

 =D> pt. ca ai shtiut cum se numeshte paturica de sub nailon = tzol
nu contrazic cele spuse de tine. daca va fi asha cum spui voi expune poze pt. ca altzii sa nu comita aceleashi gresheli ca mine
ieri am efectuat o verificare shi nu-s probleme pana acum--- podishor,ziar, tzolul din lana,folia,capac  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Mihai Sergiu

 Buna! La doua familii am stup cu fund fix ,in lateral am pus cate o placa de polistiren iar peste podisorul de lemn am pus cateva randuri de paturi. M-am uitat ieri si erau mucegaiti faguri ce sa fac? :sad: ^:)^  familiile sunt pe 5 rame
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

bucovineanu

Mai ia din paturi si mareste deschizatura urdinisului. In rest cat ami putin deranj, daca e posibil de loc.

dorindafi

Citat din: Cradle din Ianuarie 17, 2012, 11:09:21 AM
Buna! La doua familii am stup cu fund fix ,in lateral am pus cate o placa de polistiren iar peste podisorul de lemn am pus cateva randuri de paturi. M-am uitat ieri si erau mucegaiti faguri ce sa fac? :sad: ^:)^  familiile sunt pe 5 rame
sigur era mucegai ori erau doar brumuitzi?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

stefan1

Citat din: Cradle din Ianuarie 17, 2012, 11:09:21 AM
Buna! La doua familii am stup cu fund fix ,in lateral am pus cate o placa de polistiren iar peste podisorul de lemn am pus cateva randuri de paturi. M-am uitat ieri si erau mucegaiti faguri ce sa fac? :sad: ^:)^  familiile sunt pe 5 rame

  Daca ai cateva paturi, poti lasa niste spatii goale intre scandurelel podisorului (daca podisorul nu-i monobloc).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)