BONDARUL ASIAN

Creat de Bătrânul, Mai 21, 2013, 07:49:12 PM

« precedentul - următorul »

Bătrânul

 :mad: Stie cineva concret de BONDARUL DIN ASIA care maninca albine???? Cica a aparut si la noi in oltenia .  :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

pharaonu75

#1
Materialele despre Vespa Velupa (Velutina) sunt destul de rare pe internet. Se stie ca a fost introdus accidental in Marea Britanie, de unde s-a raspandit cu rapiditate in Europa, ajungand si la noi.
Primele pe lista lor de "bucate" sunt albinele.

http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=4823.msg96920#msg96920
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Tamu

Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

marian_6777

Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

stefan1

  Dupa cum arata nu este Vespa velutina. Oricum e mare confuzie in ce se comenteaza. Daca este o vespe uriasa, nu suge sange, are alte surse de hrana. De asemenea daca e Vespa velutina trebuie sa i se caute cuiburile in copaci, la inaltime, nu pe jos pe unde stropeau aia.
  Am scris despre asta aici:
  http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=4823.10
  Curios, am incheiat asa:
Citat din: stefan1 din Februarie 13, 2012, 10:20:39 PM
    Cateva concluzii
Poate am prea lungit un subiect despre o viespe care nu exista la noi. E bine totusi sa o cunoastem, ca nu se stie daca nu va ajunge si la noi dupa un numar de ani. Cum am mai spus, mai periclitate sunt zonele mai joase, aproape de ape, unde prefera sa isi faca cuiburile. In Franta s-a constatat ca 95% din cuiburile semnalate se afla intre 0-200 m altitudine. La peste 1000 m s-a gasit un singur cuib.
...
Am spus ca e posibil sa apra dupa un numar de ani si la noi, dar nicicum nu ma asteptam sa vina asa de repede!
  Eu cred ca este totusi alta specie de viespe. Iarasi cred ca a ajuns la noi din China de unde vin sute de tone de produse de toate felurile. Se stie ca in Asia traiesc aproape toate speciile din genul Vespa. De asemenea se stie ca la viespi peste iarna trec doar reginele fecundate, care formeaza colonii in primavara viitoare. E suficient ca un exemplar sa fi fost adus in cine stie ce materiale si aici sa se fi inmultit. Pana nu se stie exact ce specie este, nu avem cum sa o combatem eficient.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)