Stup atacat masiv de gaselnita

Creat de livyuc, Septembrie 27, 2010, 05:30:36 PM

« precedentul - următorul »

ioanardelean55


  Asta se intimpla de obicei cind in stupi avem rame foarte VECHI  :hi: :hi:,lazi RELE ( cu crepaturi sau descheiate )  :rotfl: :rotfl: si neglijenta stuparului ( nu scoate ramele neacoperite de albine din stup la timp )  :rotfl: :rotfl:

badguy_goodguy

Daca totusi ti-e mila de o rama atacat putin de gaselnita si o introduci intr-o familie puternica, acestea vor reusi sa neutralizeze si sa omoare larvele de gaselnita?

Florin-braileanul (FlorinI)

gaselnita ataca doar ramele din care a ecluzionat puietul? sau orice tip de rama

ma interesa ca sa stiu daca pentru ramele de magazie in care nu a fost decat miere trebuie sa fac dulap pentru "iernare la sulf"
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

filip

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Iulie 24, 2011, 04:03:51 PM
gaselnita ataca doar ramele din care a ecluzionat puietul? sau orice tip de rama

ma interesa ca sa stiu daca pentru ramele de magazie in care nu a fost decat miere trebuie sa fac dulap pentru "iernare la sulf"

Din Octombrie pana in aprilie gaselnita nu ataca,deci poti sta linistit.
Daca doresti sa iei magazinele jos sa o faci toamna tarziu.astfel scapi de neplaceri fara pic de sulf.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Florin-braileanul (FlorinI)

si pana in octombrie?
le las in grija albinelor?
adica sa fie vizitate si curatate?
in cazul in care ele mai gasesc pe sus piere o duc in corp pentru iarna? sau duc si ce au in corp la etaj?
am stupii pe 10 rame cu cat de 1/2
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

filip

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Iulie 24, 2011, 04:12:18 PM
si pana in octombrie?
le las in grija albinelor?
adica sa fie vizitate si curatate?
in cazul in care ele mai gasesc pe sus piere o duc in corp pentru iarna? sau duc si ce au in corp la etaj?
am stupii pe 10 rame cu cat de 1/2
Din august albinele nu mai depoziteaza in magazie doar daca e un cules bun.In cazul asta felicitari fiindca ai magaziile pe ei.Cand nu mai ai cules faci ultima extractie din ramele din magazie,punand ramele in stup sa le curate albinele.Eu personal la ultima extractie las un ram 3/4 din magazie capacit pentru stocul de interventie.Cand iei magaziile ai in ele doar rame goale ,astfel in primavara poti avea un sortiment de miere cand pui magaziile pe ei.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: filip din Iulie 24, 2011, 04:30:19 PM
Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Iulie 24, 2011, 04:12:18 PM
si pana in octombrie?
le las in grija albinelor?
adica sa fie vizitate si curatate?
in cazul in care ele mai gasesc pe sus piere o duc in corp pentru iarna? sau duc si ce au in corp la etaj?
am stupii pe 10 rame cu cat de 1/2
Din august albinele nu mai depoziteaza in magazie doar daca e un cules bun.In cazul asta felicitari fiindca ai magaziile pe ei.Cand nu mai ai cules faci ultima extractie din ramele din magazie,punand ramele in stup sa le curate albinele.Eu personal la ultima extractie las un ram 3/4 din magazie capacit pentru stocul de interventie.Cand iei magaziile ai in ele doar rame goale ,astfel in primavara poti avea un sortiment de miere cand pui magaziile pe ei.


:thanks: :thanks: :thanks:
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

bee_lover

Sau daca ai familii nebune care nu vor sa-si faca rezervele jos le pui o folie intre cat si cuib cu o fanta de 2-3 cm intr-o laterala.

Kov iulian

#23
Citat din: livyuc din Septembrie 27, 2010, 05:30:36 PM
Zilele  trecute am facut tratamentul cu varachet si am avut surpriza la deschiderea unui stup sa gasesc fluturi si in interior pe fundul stupului dupa diafragma viermi si faguri macinati.Am facut tratamentul si acum ma intreb ce trebuie sa fac pentru a scapa de "intrusi' cu atat mai mult ca stupul este slabut si eu incepator.
Eu folosesc o alta metoda de a combate gaselnita ( molia ceri )  introduc ramele pt jumate de ora , o ora intro lada frigorifica cit incap , apoi le scot introduc altele si tot asa ( in congelator trebuie sa fie cit mai frig cu putiinta ) iar frigul distruge larvele , am observat ca ramele tratate astfel nu mai au probleme cel putin 2-3 saptamini si consider ca e o metoda ecologica ( bio ) nu se folosesc chimicale . Mai exista o metoda cea cu caldura , dar nu am testato , si o alta chestie , se pot pune ramele intr-un fel de cusca cu plasa de aia pt tintari si depozita in aer liber, am observat ca molia prefera locurile intunecoase . Am si o intrebare pt voi , am citit ghidul asta de bune practici in apicultura si parca scria acolo ca este interzis sa mai folosim naftalina ( de aia de haine ) pt a proteja ramele  de atacul moliei cind le depozitam peste iarna. ASA ESTE , STITI CEVA ?

badguy_goodguy

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Iulie 24, 2011, 04:03:51 PM
gaselnita ataca doar ramele din care a ecluzionat puietul? sau orice tip de rama

ma interesa ca sa stiu daca pentru ramele de magazie in care nu a fost decat miere trebuie sa fac dulap pentru "iernare la sulf"

Atacat absolut orice tip de ceara naturala.Fagurii artificial nu sunt atacatie, mie personal mi-au mancat pana si capaceala de pa fagurii cu miere, in altele au trecut si dincolo de miere,etc. :(


Obombo

Citat din: Kov iulian din Iulie 25, 2011, 10:25:57 AMAm si o intrebare pt voi , am citit ghidul asta de bune practici in apicultura si parca scria acolo ca este interzis sa mai folosim naftalina ( de aia de haine ) pt a proteja ramele  de atacul moliei cind le depozitam peste iarna. ASA ESTE , STITI CEVA ?
Nu stiu daca este interzisa in Romania dar oricum e toxica, intra in ceara si nu vad de ce ar trebui folosita din moment ce exista metode bio. Se poate folosi dioxidul de sulf, acidul acetic sau bacillus thuringiensis.

serban-cristi


mape 48-petru manea

Nu folositi naftalina , eu sunt Stan-patitul

serban-cristi