Turta Dulcofruct Hrana glucidica pentru albine

Creat de fitoconsult, Decembrie 15, 2013, 10:24:24 PM

« precedentul - următorul »

State

Da' lasati-l fratilor in pace , ca nici el nu stie !

Dragosman

Lucrurile sunt mult mai simple.... si acum nu ca vreau sa ii iau apararea cuiva - dar chiar era simplu de gasit raspunsul (in caz ca nu era deja cunoscut).

Invertirea zaharozei (zaharului) se face industrial folosind un aditiv alimentar (E1103). Siropul invertit astfel se foloseste in cofetarie sau patiserie (industria alimentara). Daca cineva vrea mai multe amanunte: invertaza este adaugata in produs in cantitate de 1 ml/kg si catalizeaza reactia de hidroliza a zaharozei in glucoza si fructoza. In acelasi timp, incetineste procesul de cristalizare a zaharozei, iar fructoza formata pastreaza fragezimea produsului.

Asta este motivul pentru care colegul spunea ca se poate invertii zaharoza cu costuri mai mici decat o facem noi pe aragaz...

kamy

Multam de informare da parca ne ameninta o invazie de ,,dragosi,,?

D006

  Stefan , fiul meu cel mic in varsta de 13 ani ii place sa se uite la televizor la programe educationale . Uite ce film mi-a prezentat

https://www.youtube.com/watch?v=aiSU4b8RaUk

http://youtu.be/aiSU4b8RaUk

dan sebastian

Era logic ca tot un E sa fie raspunsul la orice intrebare alimentara. Cum poti produce ceva din nimic? Folosind E-uri. Nu are rost sa ne intrebam cat de bun sau de rau este E-ul respectiv, pt ca toti il folosim deja cand consumam dulciuri. Asta e ...
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

pistol28

E1103 - Invertaza
E1103 - Invertaza (aditiv alimentar) - e.slabute.ro

Invertaza este adaugata in produs in cantitate de 1 ml/kg si catalizeaza reactia de hidroliza a zaharozei in glucoza si fructoza.

In acelasi timp, incetineste procesul de cristalizare a zaharozei, iar fructoza formata pastreaza fragezimea produsului.

E1103, Invertaza este folosit ca Stabilizator, Ferment, Catalizator biologic

Origine E1103
Printr-un proces controlat de fermentatie sub actiunea drojdiei Saccharomyces sp. (Kluyve-romyces) sau modificare genetica.

Doza maximă zilnică...
Doza maximă zilnică pentru E1103 (Invertaza) este nelimitată.

Efecte secundare
Acest aditiv este considerat inofensiv

Restricţii dietetice
Nu există restricţii dietetice pentru "E1103 - Invertaza - Slabute.ro"

E1103 se găseşte în...
E1103 sau invertaza este folosit, in principal, in industria de patiserie cu umpluturi, ciocolata fondanta, martipan, praline, jeleu si alte produse de cofetarie.

De asemenea, se mai foloseste in producerea de fructoza si siropuri de fructoza-glucoza.

sursa :    http://e.slabute.ro/e1103-invertaza.html
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

bio

..pina aici este bine ce apare cu privire la E 1103...dar de unde il cumparam..??.. sa vedem cum il putem folosii la stimularea de primavara.

PACO


apivasmob

Am gasit la un pret aprox. de 150ron/526g fara transport din china daca nu ma insel(si dureaza 2-3 saptamani).
Bun avem e1103 si zahar care ar fi reteta ptr turte invertite, cantitati din fiecare si/sau mai trebuie si altceva?
Sanatate tuturor apicultorilor

D006

cumpara-l si dupa aia vii la mine si-ti arat .

apivasmob

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 09, 2014, 05:38:26 PM
cumpara-l si dupa aia vii la mine si-ti arat .

Chiar ba bate gandul sa-l cumpar si am sa vin la tine sa-mi arati procelul tehnologic de obtinere a turtei din zahar invertit la rece cu e1103
Sanatate tuturor apicultorilor

kamy

Ai grija cine stie ce-ti ,,arata,,!
Daca faci comanda vreu si io 2 recipente d'alea! Da-mi nr de cont si ,,pun umaru ,,si la transport!sau dac vrei comand io,am contrat cu atlasibu,dar numai in romania,din china livrarea se face prin curieretul cu -nume de explozibil tnt(trinitrotoluen) se aduce coletu in vama si asteptati sa va fie eliberat codul eori,ulterior se plateste tva si pe pretul transportului,pe care chinezii la intelegere cu cei de la curierat mai fac niscai comisioane!daca vine cu avionul face o saptamana si de la curierat pana la tine acasa mai face exact ,tot atata!
Bai finule da tu chiar d'ala iesti sa-i tai painea d-lui Dumitriu?
Oricum de la mine ai o ciocolata pentru asta( din aia dietetica)!

apivasmob

La jumatetea luni (dupa data de 11.02.2014) feb le am acasa.
Sanatate tuturor apicultorilor

kamy

Citat din: apivasmob din Ianuarie 10, 2014, 07:13:25 AM
La jumatetea luni (dupa data de 11.02.2014) feb le am acasa.
Cam tarziu,o sa comand separat, in 15 februarie e zi de turte si probabil trebuie facute cu o saptamana mai devreme!

mihai.vr

Totusi, buna - nebuna cum e turta asta, am vazut in ultimul filmulet al domnului Puisoru ca dansul o recomanda. Adica din cate turte sunt (Apifonda, Beefonda etc), plus retele sale, o recomanda sau cel putin o prezenta de doua ori pe aceasta in filmulet.