Hranire de iarna

Creat de daddy22fat, Decembrie 11, 2011, 10:29:58 AM

« precedentul - următorul »

andrei_calinescu

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 11, 2011, 01:03:48 PM
Citat din: POSTASUL din Decembrie 11, 2011, 12:30:35 PM
sa spunem de ex. ca nu suntem siguri ca le ajunge hrana , le putem pune cate o turta de apifonda sau facuta in casa pe rame deasupra cuibului?? cate grade trebuie sa fie afara in momentul deschiderii stupului  0 , +1 , +2  ??

Bineintelas ca se pot pune turte peste rame!
Daca afara sunt peste 10 grade, poti deschide stupul fara griji!
Poti deschide stupul la orice temperatura. Nuanta e umbli sau nu in cuib.

filip

Daca deschizi stupul si umbli in cuib se poate intampla urmatorul fenomen.MATCA cade pe fundul stupului si ADIO stup.
GRIJA MARE!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

panshe85

va salut, in sud (craiova) duminica a fost cald si am profitat de asta sa dau cu ochiul in stupi,am facut acest lucru dimineata cand nu se afanase ghemul tocmai ca sa vad daca au probleme cu rezerva, rezultat: 3 din ei aveau ghemul aproape de leatul de sus, cand s a incalzit i am desfacut si la toti 3 am gasit puiet cat palma de toate varstele,la 2 pe 2 rame si la ce l de al trei lea pe 1 ....... le am scos si le am introdus rame cu provizii.....sper sa termine cu prostiile reginutele alea ca vine iarna :))

mape 48-petru manea

Bine ai venit pe forum
nu stiu daca ai facut bine scotand ramele cu puiet---ai intervenit contra naturii
si eu am o banuiala ca ar avea puiet, ceeace mi se pare anormal la aceasta data ,dar nu am fost curios sa verific

filip

Citat din: panshe85 din Decembrie 15, 2011, 10:44:24 AM
va salut, in sud (craiova) duminica a fost cald si am profitat de asta sa dau cu ochiul in stupi,am facut acest lucru dimineata cand nu se afanase ghemul tocmai ca sa vad daca au probleme cu rezerva, rezultat: 3 din ei aveau ghemul aproape de leatul de sus, cand s a incalzit i am desfacut si la toti 3 am gasit puiet cat palma de toate varstele,la 2 pe 2 rame si la ce l de al trei lea pe 1 ....... le am scos si le am introdus rame cu provizii.....sper sa termine cu prostiile reginutele alea ca vine iarna :))
Odata ponta inceputa va continua.
Sper din suflet sa nu fi ramas matca pe fundul lazii cand ai scos ramele cu puiet.
ASA ceva nu se face!
Eventual pui ram plin langa puiet.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

panshe85

bina v am gasit! consider ca tot timpul intervenim impotriva naturii in apicultura ;) nu am vrut sa risc sa le prinda frigul pe acele rame stiind ca ele prefera sa moara de foame cu mierea langa ele decat sa lase puietul descoperit, la 2 dintre ei matca am pus o deasupra ramelor si am urmarit o sa coboare pe rama, la celalalt nu am mai tinut cont, temperatura a ajuns la 13 -14 grade....asa ca nu mi fac probleme ca matca nu s ar fi ridicat pe rame :) in caz ca nu sa fie sanatoasa....dect sa moara de foame....ponta o vor diminua  cu siguranta ca vine iarna,iar in caz ca nu ... oricum acum au iar rezerve zdravene care o sa le duca pana in ian- febr cand o sa le arunca turta.

andrei_calinescu

Citat din: filip din Decembrie 15, 2011, 10:38:54 AM
Daca deschizi stupul si umbli in cuib se poate intampla urmatorul fenomen.MATCA cade pe fundul stupului si ADIO stup.
GRIJA MARE!

Pai da d-l Filip, de aceea am nuantat.
Da la deschis stupul oricand.
Nu la umblat in cuib.

filip

Citat din: andrei_calinescu din Decembrie 15, 2011, 12:53:50 PM
Citat din: filip din Decembrie 15, 2011, 10:38:54 AM
Daca deschizi stupul si umbli in cuib se poate intampla urmatorul fenomen.MATCA cade pe fundul stupului si ADIO stup.
GRIJA MARE!

Pai da d-l Filip, de aceea am nuantat.
Da la deschis stupul oricand.
Nu la umblat in cuib.
Nu am facut precizarea pentru dumneavoastra,e pentru incepatori.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

stefan1

  Puiet in 15 decembrie!! O veste deloc buna. Nimic nu mai este cum era...  Sau s-au mai schimbat si rasele de albine?
  Mai sunt cativa factori care ar putea grabi inceperea ouatului, din ceea ce am mai constatat eu.
  In principiu daca albinele simt ca nu sunt capabile sa traiasca pana in primavara, cauta sa scoata o alta generatie pentru a se salva. Bineinteles ca generatiile iesite iarna sunt de foarte slaba calitate si nu constituesc un avantaj pentru familie. Am vazut totusi ca uneori familii destul de slabe cauta sa creasca puiet si eu acea explicatie am gasit-o. De asemenea daca avem o infestare mare cu paduchi, tot pentru ca generatia de albine care au intrat in iarna e prea slabita, pot sa incerce sa scoata o alta generatie.
  Eu consider ca si hranirile de iarna pot fi un impuls pentru a incepe sa ponteze matcile. Eu nu fac hraniri pe iarna.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

POSTASUL

zic si eu ceva , bineinteles  ca incepator  , da e adevarat  si multe din situatii sunt foarte asemanatoeare  pentru incepatori , de ce sunt doar cativa oameni care raspund inecepatorilor, se pot numara pe degetele de la o mana
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

Bistriteanul

Citat din: POSTASUL din Decembrie 16, 2011, 01:50:23 AM
zic si eu ceva , bineinteles  ca incepator  , da e adevarat  si multe din situatii sunt foarte asemanatoeare  pentru incepatori , de ce sunt doar cativa oameni care raspund inecepatorilor, se pot numara pe degetele de la o mana

Fiecare este liber sa posteze dupa cum doreste in posibilitatea timpului liber, nu poti sa obligi pe nimeni sa raspunda, este un forum liber, uneori oamenii cu vechime se satura sa raspunda poate la aceleasi intrebari...tocmai deaceea trebuie sa le multumim pentru rabdare si disponibilitate si sa ii apreciem pe cei care raspund solicitarilor.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

daddy22fat

In ce scop se pune folia peste cuib ? ...este obligatorie ?  :rusine:
D.

dorindafi

uneori oamenii cu vechime se satura sa raspunda

ei , pai asta inseamna ca trebuie sa mai shi citim :roll:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dorindafi

de necaz ca n-a venit zapada am deschis stupii shi le-am dat dulciurile pt. sarbatori asta numai daca vor sa o foloseasca daca nu la primavara
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

stefanescu

Din ce vad eu in fotografie constat ca stupul tau nu avea nevoie de mincare. Ai gresit. O sa iti para rau mai tarziu. Turta trebuia sa o pui in februarie.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)