Hranire de iarna

Creat de daddy22fat, Decembrie 11, 2011, 10:29:58 AM

« precedentul - următorul »

daddy22fat

Buna ziua domnilor
In conditiile climaterice din acest an cu temperaturi in jur de 14 grd si lipsa precipitatiilor, cu o iarna care va sosi cu adevarat in februarie (zapezi mari) din experienta dvs. de apicultori "batrani" ce ma sfatuiti pentru o stupina iernata in urmatoarele conditii in zona de ses a Munteniei (la nord de Bucuresti):
- cuib pe 7 rame (stup de 10 r) un pic cam larg, recunosc ( ar fi trebuit sa-i iernez pe 5-6rame)
- 2 rame pline si restul cam pe 60% cu miere
deci ce masuri mai pot lua acum si cand sa aplic hranirea de completare ?  :rusine:
Va multumesc
D.

filip

Cele doua rame pline unde sunt pozitionate?
Din cele spuse de tine ,ar trebui sa treaca iarna fara probleme.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

dorindafi

daca timpul itzi permite potzi reorganiza cuiburile
daca nu le potzi introduce in perioada asta [ asha fac eu indiferent de hrana pe care o are familia ], hrana suplimentara pe care o doreshti iar cuibul la primavara il reorganizezi :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

POSTASUL

sa spunem de ex. ca nu suntem siguri ca le ajunge hrana , le putem pune cate o turta de apifonda sau facuta in casa pe rame deasupra cuibului?? cate grade trebuie sa fie afara in momentul deschiderii stupului  0 , +1 , +2  ??
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

pharaonu75

Citat din: POSTASUL din Decembrie 11, 2011, 12:30:35 PM
sa spunem de ex. ca nu suntem siguri ca le ajunge hrana , le putem pune cate o turta de apifonda sau facuta in casa pe rame deasupra cuibului?? cate grade trebuie sa fie afara in momentul deschiderii stupului  0 , +1 , +2  ??

Bineintelas ca se pot pune turte peste rame!
Daca afara sunt peste 10 grade, poti deschide stupul fara griji!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

POSTASUL

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 11, 2011, 01:03:48 PM
Citat din: POSTASUL din Decembrie 11, 2011, 12:30:35 PM
sa spunem de ex. ca nu suntem siguri ca le ajunge hrana , le putem pune cate o turta de apifonda sau facuta in casa pe rame deasupra cuibului?? cate grade trebuie sa fie afara in momentul deschiderii stupului  0 , +1 , +2  ??

Bineintelas ca se pot pune turte peste rame!
Daca afara sunt peste 10 grade, poti deschide stupul fara griji!
pai am vazut in anumite filmulete ca le punea turte cand era didamai zapada sin afara nu depasea 0 grade???
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

pharaonu75

Nu ai vazut zile in care sa fie zapada afara, iar la soare sa fie temperaturi mult peste 0 grade?!?!
Ceea ce am scris mai sus reprezinta modul in care procedez eu...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

POSTASUL

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 11, 2011, 01:11:52 PM
Nu ai vazut zile in care sa fie zapada afara, iar la soare sa fie temperaturi mult peste 0 grade?!?!
Ceea ce am scris mai sus reprezinta modul in care procedez eu...
pai la mine azi la +4 grade mai bazia cate una peafara
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

dorindafi

Citat din: POSTASUL din Decembrie 11, 2011, 01:14:34 PM
Citat din: pharaonu75 din Decembrie 11, 2011, 01:11:52 PM
Nu ai vazut zile in care sa fie zapada afara, iar la soare sa fie temperaturi mult peste 0 grade?!?!
Ceea ce am scris mai sus reprezinta modul in care procedez eu...
pai la mine azi la +4 grade mai bazia cate una peafara
daca ai pregatite turtele punele. cat dureaza sa le pui 30-60 secunde
ps sa nu ploua cand le pui ca va trebui sa ai o a treia mana pt umbrela :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

daddy22fat

Ramele pline is de-o parte si alta ale cuibului.
D.

Bistriteanul

#10

Citatpai am vazut in anumite filmulete ca le punea turte cand era didamai zapada sin afara nu depasea 0 grade???

In situatia in care familia risca sa moara de foame, intervii cu o turta chiar daca temperatura este mai mica de 10*C. Interventia se face cat mai rapid posibil.
Nu este cazul la ora actuala (inca sunt rezerve in cuib, albinele sunt la partea de jos a fagurilor) sa se aplice turte.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

Cipri S

Am 2 familii la care ghemul este in partea din spate sus.Pot sa le pun acum turta?Nu e riscant?Trec iarna?
Recunosc ca e vina mea, le-am bagat in iarna fara hrana destula,insa nici rezerve nu aveam.

pintilied

Citat din: Daddy22fat din Decembrie 12, 2011, 09:21:29 AM
Ramele pline is de-o parte si alta ale cuibului.
Avind in vedere ca inca este cald,parerea mea este sa muti ramele pline in mijlocul cuibului
                 cu o rama mai goala intre ele.Albinele vor reorganiza cuibul prin mutarea mierii din ramele pline in ramele alaturate pentru a elbera minimum de celule in vederea organizarii ghemului in perioada mai rece a iernii.
                                       Ajuta mult daca se face un orificiu de circa 12 mm pe mijlocul ramelor pline,la nivelul coroanei de miere din ramele alaturate(mai goale).
                                       Eu organizez cuibul toamna punind in centru ramele pline cu miere,acestea fiind flancate simetric cu rame din ce in ce mai goale.In momentul cind da frigul albinele se vor stringe pe mijlocul ramelor iar daca cele marginase sunt pline,acestea nu vor fi acoperite,nu vor fi incalzite si nu vor fi consumate.In cazul cind cuibul este acoperit cu folie este posibil ca mierea din ramele marginase sa fie consumata si in cazul unui cuib mai larg,dar totusi riscul ramine.
Nu tot ce zboara,face miere!

dorindafi

Citat din: Cipri S din Decembrie 12, 2011, 02:03:40 PM
Am 2 familii la care ghemul este in partea din spate sus.Pot sa le pun acum turta?Nu e riscant?Trec iarna?
Recunosc ca e vina mea, le-am bagat in iarna fara hrana destula,insa nici rezerve nu aveam.
sa nu-mi spui ca vecina de peste drum nu te lasa sa pui turtele acum
daca zici ca nu au papica nu strica sa le dai nici in ianuarie /februarie

  ps.     eu administrez in dec. cam 300g shi in ian/feb. la fel
            talica faci cum vrei :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

brianoo_bz

salutare... am stupii stransi la maxim pe 5-6 rame initial ramele au fost cu miere capacita pe o suprafata de aprox90%   --- duminica cand am facut un control de rutina mam speriat cat au mancatpana la partea superioara a  ramei a mai ramas aprox10 cm  deja ma pregatesc sa cumpar ceva  apifonda  tare mie frica sa nu raman fara hrana o sa le administrez preventiv ceva miere cristalizata la punga  si apoi ceva apifonda ianuarie febroarie    timp propice pentru o re organizare nu cred ca o sa mai existe . deci preventiv apifonda   o sa ma cam usuce la buzunare 100 roni 15 kg    dar as da si ultimul banut pentru albinute  :D