CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

cipik

Citat din: balasbebe din Septembrie 03, 2017, 07:05:16 AM
Ieri am pus gratiile de soareci.
Am verificat gradul de infestare cu varroa. Pot sa zic ca este 0,0001. Nu stiu daca erau 3 paduchi la cati stupi am verificat. Oare sa fie solutia apa de ploaie sau intradevar nu exista.
Trebuie sa incerc si cu formic daca tot s-a racit vremea.

Asta am observat si eu.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

dorindafi

 =))   suntem saraci , suntem sarac nici paduchii nu mai stau la noi
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Eugen B

Cine face tratamente cand trebuie nu prea ar trebui sa fie infestare de varroa.
Eu fac cam 70-80 stupi cu 1 sticluta de VF. 3 picaturi pe fiecare foita. Fac 70-80 de stupi cu varojeturi in mai putin de 1 ora.
Am dat 43 lei pe sticla de VF care va fi si scazut prin PNA.
Nu are rost sa ne contrazicem aici,  fiecare face tratemente cu ce vrea, cand vrea cu cine vrea.
Eu lucrez in echipa la tratament, lucram cu 3-4 varojeturi odata. cam 30 secunde dureaza la 1 stup , maxim 1 minut.
CU pusca sau foger sau cum vreti sa ii zic am dat odata si dupa am renuntat la asa ceva.
FIecare face cum crede, la primavara numar stupii

stefan1

Citat din: cipik din Septembrie 03, 2017, 07:59:31 AM
Citat din: balasbebe din Septembrie 03, 2017, 07:05:16 AM
Ieri am pus gratiile de soareci.
Am verificat gradul de infestare cu varroa. Pot sa zic ca este 0,0001. Nu stiu daca erau 3 paduchi la cati stupi am verificat. Oare sa fie solutia apa de ploaie sau intradevar nu exista.
Trebuie sa incerc si cu formic daca tot s-a racit vremea.

Asta am observat si eu.

  Si la mine, cu greu vad 1-2 paduchi. Am facut cu varchet de anul trecut. Credeam ca e depreciat si am cumparat altul cam acum o luna. Recent am tratat doi roi cu acid formic si acelasi lucru! Eu rar faceam tratamente in prezenta puietului, dar cand faceam totusi cadeau paduchi. Acum nimic!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

mape 48-petru manea

Am facut teste cu varachet din sticluta deschisa din primavara si au cazut 1-2 sau nimic---am deschis o sticluta noua de varachet si 1-2 sau nimic ---am facut cu scabatox si nimic
In vara am tot smuls cu furculita trantori din celula si nimic
Ca si concluzie : eu nu fac pastoral sa ma intalnesc cu stupine infestate si mai important tratamentele facute toamna trecuta au fost eficiente si suficiente
Tratamente facute toamna trecuta
-dupa f.soarelui cu scabatox-un tratament
-septembrie  cu varachet -2 tratamente
-in noiembrie cu acid oxalic
De 2 ani nu fac tratamente primavara si vara

balasbebe

Un ml. egal 20 de picaturi
6,5 ml ori 20 picaturi egal130 picaturi
130 de picaturi impartit la 3 picaturi de stup egal 70, 80 de stupi
Rezulta matematic doar maxim 40, maxim 45 de stupi tratati corect.
130 impartit la 2 egal 65


Citat din: Eugen B din Septembrie 03, 2017, 06:26:36 PM
Cine face tratamente cand trebuie nu prea ar trebui sa fie infestare de varroa.
Eu fac cam 70-80 stupi cu 1 sticluta de VF. 3 picaturi pe fiecare foita. Fac 70-80 de stupi cu varojeturi in mai putin de 1 ora.
Am dat 43 lei pe sticla de VF care va fi si scazut prin PNA.
Nu are rost sa ne contrazicem aici,  fiecare face tratemente cu ce vrea, cand vrea cu cine vrea.
Eu lucrez in echipa la tratament, lucram cu 3-4 varojeturi odata. cam 30 secunde dureaza la 1 stup , maxim 1 minut.
CU pusca sau foger sau cum vreti sa ii zic am dat odata si dupa am renuntat la asa ceva.
FIecare face cum crede, la primavara numar stupii

Eugen B

Eu nu fac teorii aici, si daca as trata mai multi sau mai putini stupi tot as cumpara varachet sau produse de calitate pentru tratarea de varroa.
Eu am spus cati stupi tratez eu, in rest fiecare face cum vrea si cum crede.
Sunt curios in cativa ani ce rezistenta va avea varroa din cauza tratementelor dupa ureche si facute aiurea de pe net.
Cine face treatamentele corect si cand trebuie are mult de castigat.
Nu cred ca e cazul sa ne facem unul pe altul mincinos.
Voi mai calcula cati stupi fac la toamna, eu asa stiu ca am facut de obicei cam 70.
Pana atunci spor la treaba

yulian

Citat din: Eugen B din Septembrie 04, 2017, 09:32:34 AM

Sunt curios in cativa ani ce rezistenta va avea varroa din cauza tratementelor dupa ureche si facute aiurea de pe net.


Eugen, apa calda nu s-a inventat in Romania. Varachetul nu este tratament universal ca sa ai incredere orbeste doar in el. Furetto, tratamentul cu acid oxalic, acid formic...au venit din alte tari, unde chiar se pune accent pe tratamente. La noi, ICDA a ramas incremenita in timp cu acelasi tratament la pret exorbitant!  :nono:

Eugen B

Eu nu am incredere orbeste in el, il folosesc doar toamna in lipsa de puiet cu randament foarte bun.
Ca dai tratament testate in alta tari e ceva, alta e sa dai tratamente aiurea de pe net in special facebook.
Nu vad unde am ridicat in slavi varachetul, am precizat varachet si alte produse de calitate pentru varroa.
Asa ca citeste bine inainte sa scri prosti.
Eu momentan dau cu VF toamna in lipsa de puiet si uite ca ma iesit cu stupii in primavara, si am destui.
Nu doar VF este de calitate, nu stiu de unde ai scos asta, de la mine sigur nu.
Pana una alta la multi anul trecut le-au murit stupii ca au dat eu mai stiu ce tratamente aiurea.
Fiecare face test pe stupina lui. Si eu voi mai testa alte produse care nu am testat pana acuma, dar o fac pe 2-3 stupi si daca nu da randament revin cu un tratament clasic care functioneaza.
Ar fi multi stupari care pot da sfaturi aici pe site, dar cei cu cativa stupi cred ca detin toata cunostiinta apicola.
Sunt multi stupari care nu se arata si stiu mult mai bine ca noi.
Pana atunci adevarul se vede in lada, butoaie si buzunar.

yulian

Citat din: Eugen B din Septembrie 03, 2017, 06:26:36 PM
Am dat 43 lei pe sticla de VF care va fi si scazut prin PNA.
Eu lucrez in echipa la tratament, lucram cu 3-4 varojeturi odata. cam 30 secunde dureaza la 1 stup , maxim 1 minut.
CU pusca sau foger sau cum vreti sa ii zic am dat odata si dupa am renuntat la asa ceva.
Citat din: Eugen B din Septembrie 04, 2017, 09:32:34 AM
Eu nu fac teorii aici, si daca as trata mai multi sau mai putini stupi tot as cumpara varachet sau produse de calitate pentru tratarea de varroa.
Imi cer scuze...dar asa s-a inteles de aici. Care sunt celelalte produse de calitate cu care tratezi...ca de varachet se stie ca a avut niste loturi de calitate mai mult decat indoielnica, cu toata ca ICDA produce doar asa ceva, iar acum se pare ca a disparut cu desavarsire??
Mersi!

tinumaftei

Citat din: cipik din Septembrie 03, 2017, 07:57:54 AM
Citat din: tinumaftei din Septembrie 03, 2017, 04:32:00 AM
Asta înseamnă că este ori prea bun, ori prea prost!?
Citat din: cipik din Septembrie 02, 2017, 11:36:37 PM
Salutare oameni buni.
Astăzi, control la albine, totul normal spre bine. Puiet prezent in cantitati multumitoare, intre 4 si 9 rame, bineînțeles nu pline full si vorbim de stupi pe rame de 1/1 si me. Atasez o poza cu o rama me.
Am mai scos niste miere, am avut lângă stupina o sola cu floarea soarelui care deabia acum s-a trecut si spre uimirea mea chiar a mers bine, stiind ca dupa sf Ilie nu mai da nimic. Aceasta miere o tin pentru stimulare din primavara pentru ca am facut tratamente si hraniri de stimulare-am aflat prea târziu de acea sola.
Acum ce ma pune pe gânduri, lipsa varooa, daca in alti ani mai vedeam păduchi pe albine, o data si pe regina, anul aceasta nimic de care controale si nici dupa fumigatii nu au cazut păduchi, astept octombrie - noiembrie sa mai fac tratamente in lipsa de puiet.
Cu ce ai tratat, de nu cad paduchi?

Cu celebrul Varachet, luat in primavara, încă valabil.

oroles

Saptamana asta incerc sa fac un aparat de facut tratament cu AO cu bujie incandescenta. Vreau sa fac un tratament cu fum de AO sa vad cum sta treaba...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

Cand a fost  problema de loturi de care se zice , eu nu am avut nici o problema, am tratat cu varojet ca la carte si au cazut varroa , nu folosesc tot felul de aparate facaturi si dupa ma mir ca nu e albina primavara.
De varroa folosesc momentan doar mavrick si varachet si nu am avut nici o problema cu varroa, si intru in iarna de obicei cu cati stupi ai tu urmat de un zero.
Daca se dau tratamentele cum trebuie varroa sigur va pica.
Cred ca in toamna asta o sa incerc si oxalic la cativa sa vad care e treaba.
Nu incerc si nu voi incerca benzi de mop si eu mai stiu ce din motivele mele.
Si protofilul facut de mine cred ca ajuta primavara la varroa, adica la moartea lor.
De varroa ajuta si rama oarba si mai sunt tot felul de chestii mici care ajuta.
Daca nu fac ca altii sau altii ca mine nu insemna ca e gresit, gresit e cand pierdem stupi aiurea peste iarna, sau toata stupina.
Fiecare stupar isi face obiceiul si strategia lui, la urma se vede cat e de bine sau nu

yulian

#3058
Citat din: Eugen B din Septembrie 04, 2017, 09:32:34 AM
Sunt curios in cativa ani ce rezistenta va avea varroa din cauza tratementelor dupa ureche si facute aiurea de pe net.

Citat din: Eugen B din Septembrie 04, 2017, 06:12:27 PM
De varroa folosesc momentan doar mavrick si varachet si nu am avut nici o problema cu varroa, si intru in iarna de obicei cu cati stupi ai tu urmat de un zero.

De unde ai aflat de tratamentul cu Mavrik, din cate stiu nu este produs de ICDA - cum se face tratament cu Mavrik ca sa nu fie dupa ureche/dozaj exact - are tinta de folosire albinele?? Din cate imi aduc aminte, taufluvalinat-ul provoaca rezistenta la Varroua - Mersi!

Citat din: Eugen B din Septembrie 04, 2017, 06:12:27 PM
..si intru in iarna de obicei cu cati stupi ai tu urmat de un zero.
Anul trecut am avut 62 (parca) si acum am 89. Bravo Eugen, bine ca poti!!  =D>

Citat din: Eugen B din Septembrie 04, 2017, 06:12:27 PM
Si protofilul facut de mine cred ca ajuta primavara la varroa, adica la moartea lor.
De cand protofilul omoara varroua?? Eu stiam ca este ajuvant contra nosema - ce are protofilul facut de tine in plus ca sa actioneze contra varroua?? Daca tot actioneaza, de ce mai ai nevoie si de alte tratamente?? :hi:

Eugen B

Mai bine nu intru in astfel de discutii.
Ce iti aduci tu aminte pune studii si vom vedea ce iti aduci aminte sau nu.
Daca nu folosesc ICDA anumite substante sau anumite tratamente e treaba lor.
Cat timp merge bine albina si nu are varroa eu zic ca folosesc corect tratamentele.
Protofilul il folosesc doar primavara, tu ca il folosesti la stupi tot anul e altceva.
Cand o sa verifici studii cu ce fac anumite plante si uleiuri la varroa o sa vezi daca protofilul facut de mine e bun si la varroa sau nu.
Am scris clar ca ajuta la tratarea varroa nu folosesc acest tratament special pentru varroa ci pentru albine ca sa nu fie sec siropul de zahar bag vitamine si minerale naturale plus multe altele.
Nu folosesc antibiotic sau alte substante chimice, doar ce folosesc la varroa  si atat, si albinele sunt bune si sanatoase.