CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

costi82

Mă bucur pt. cei care au avut timp bun, la noi în nord - vestul romaniei ploua de 3 zile fără șansă pt albine la un zbor de curatare!
Apicultura e o arta care trebuie respectata!

Aurel

 Astazi in zona mea 3-4 grade in atmosfera.La toti cei controlati, ghemul era deasupra' afanat.Am constatat un consum mare pana la aceasta data.Multa albina moarta pe fund.Din 26 controlati,2 sa-u suparat detot ,2 nu se mai pot numi familii.Daca ritmul e acelas, procentul ar fi de 16 %.Cam mult si pana in martie mai este.Nu am mai avut un an atat de prost.

Eugen B

Vad ca multa lume spune ca au avut consum mare.
Eu nu am observat deloc consum mare. La vreo 3-4 stupi poate a fost mai mare consumul.
La mortalitate stau bine. Momentan nici 1%. Defapt doar la nuclee am avut ceva probleme. Am crezut ca scap cu catava matci in plus, dar cu iarna asta cativa slabi au murit.

NYK74

Pînă în prezent nici la mine nu mi se pare un an cu mortalitate mare,am unul care a facut ghemul pe o latură si a ramas blocat acolo,a pierdut jumate din albină.L-am dus în magazie,am refăcut cuibul si repus pe vechea locatie a doua zi,dacă are zile,iese în primăvară,dacă nu la geruri puternice poate lăsa pielea,asta e...Am un coleg din 30 care a fost la pastoral cu ei,mai are unul,e tare nașpa cînd vezi lăzile goale. :sad:

oroles

Am miere in stupi sa mai trec un an consumul a fost foarte mic. Am gasit albina putina in unii stupi. Daca prind o primavara blândă se reface albina.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pad3

Azi in stupina orice am facut, am facut de 2 ori mai bine. asta pt ca mi s-a alaturat si baiatul . sper sa-l tina mult timp si de ce nu chiar sa-l prinda microbul :bzz:
somnul ratiunii naste monstri

gore

Deocamdata am luat o pauza. Afara ploua, cred ca va ninge iar la tara nu ma duc pana nu trece vremea rea. Incepusem confectionarea unor colectoare de propolis ce se vor adauga celor 20 existente.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

mmacreanu

Ce imi place mie cand citesc afirmatii de genul: am miere in stupi sa mai treaca un an :)) pai ... dragi colegi, pana acum a fost asa, un 500gr pe luna ... de acum incepe consumul si pe la sfarsit de martie poti sa zici cata miere mai ai in stupi!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Eugen B

Domnu pad3 se vede din prima poza ca la prins tare microbu . E momentul la ce varsta are sa il prinda pana nu gaseste altceva
Marius ,oroles are miere. Numa sa nu le dea nimic pana la salcam ca va vedea el cat are.

tinumaftei

Am trecut si eu prin ei. Peste 2 saptamani incep cu siropul pana atunci cred ca mai au mancare.

yulian

Am topit 11 rame de la aia care s-au dus la ceruri - rezultat 2.4kg ceara. Am mai pregatit pentru toti cate o punga de 800 gr de fs...pentru cand o sa mai prind o fereastra sa o pun. Urmeaza sa ma apuc de proteica... :hi:

oroles

Promit sa fac poze cu ce mai am in stupi la sfârșitul lui martie sa se vada ca nu am estimat gresit.  Poate credeti ca nu stiu ce consum au albinele la vremea aceasta.  Anul acesta ma voi limita la descapacit miere in cuib in loc de stimulare.  Dupa A. Malaiu e cea mai buna stimulare.  Eu nu stiu cum baga unii siropul in stupi! La mine e inca zapada destula pe jos.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Citat din: oroles din Februarie 08, 2017, 08:16:04 AM
Promit sa fac poze cu ce mai am in stupi la sfârșitul lui martie sa se vada ca nu am estimat gresit.  Poate credeti ca nu stiu ce consum au albinele la vremea aceasta.  Anul acesta ma voi limita la descapacit miere in cuib in loc de stimulare.  Dupa A. Malaiu e cea mai buna stimulare.  Eu nu stiu cum baga unii siropul in stupi! La mine e inca zapada destula pe jos.
Este cea mai buna metoda! Am vazut la un batran (ce stupi avea!!) ca incepea cu descapacirea ramelor din cuib, pe care le rotea pe rand cu 180 de grade.

Eugen B

Cea mai buna metota de stimulare e culesul din natura.
Ieri am verificat putin , dar nu prea se ating albinele de mancarea ce le-am dat-o ca au destula.
Oroles eu las tot timpul multa mancare in ei. Daca nu bagi mancare in ei deloc pana la sfarsit de martie vei vedea cd mult au consumat

trantore

#2834
am aflat ca este targ apicol la Arad in 25-26 februarie 2017 la expo
http://www.ccia-arad.ro/arpicultura/