CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

yulian

#2790
Tratament furetto...
P.S. cat de bun l-as considera, ultimele 2 tratamente le fac cu Varrojet-ul+Varachet  :hi:

MirceaCalin

Azi am avut +5 grade şi mi-am aruncat o privire în stupi.
După cum se vede albinele n-au prea avut chef de turtele puse acum două săptămâni...
Le-am pus doar 750 gr pe familie (cîte 250 gr. din trei sortimente: cu vitamine, cu cimbrişor şi cu Nozevit).

tinumaftei

Citat din: MirceaCalin din Ianuarie 29, 2017, 10:18:57 PM
Azi am avut +5 grade şi mi-am aruncat o privire în stupi.
După cum se vede albinele n-au prea avut chef de turtele puse acum două săptămâni...
Le-am pus doar 750 gr pe familie (cîte 250 gr. din trei sortimente: cu vitamine, cu cimbrişor şi cu Nozevit).
Pai n-au stiut ce sa aleaga! Au pus poate de un referendum! Sa nu moara de foame pana se hotarasc.

dinupaltinis

Azi la mine a fost cald si albinele au iesit la zbor.Pina la 1 martie doar liniste.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

happy

Azi am reusit sa le bag cate o turta de miere,la Slobozia au fost cam 0-1 grad de aceea m-am miscat foarte repede.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Eugen B

Ieri am gasit un stup fara matca, dezorganizat care a cedat. Avea putina albina , probabil o matca mai batrana sau una slaba calitativ. Probabil ca sunt cazuri mai rare cand pica matca din cuib si moare si familia cedeaza peste iarna.
Oricum mai sunt pierderi, nu avem ce face, momentan nu am ajuns nici la 1% pierderi.
Sper pe weekend sa am un zbor mic de curatire la cum arata vremea, dar nu cred pana nu vad.
In schimb am ceva nuclee cu putina albina care rezista foarte bine. Asta e, e bine ca mai pica si cativa slabi care nu rezista.
la inceput de martie se va vedea realitatea cu numarul de stupi, pana atunci ne mai putem astepta la 1-2 care vor ceda.
Multi stupari cu care vorbesc se plang, le mor stupii din mai multe motive, in special varroa si lipsa de mancare, drept urmare o sa le dau si eu ceva cand va fi mai cald, cu toate ca ele isi vor muta sigur cuibul in periaoda asta cu 7-9grade.

oroles

Daca au puiet nu stiu daca isi muta cuibul!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

roi_ag

Citat din: Eugen B din Ianuarie 30, 2017, 11:58:09 AM
lipsa de mancare, drept urmare o sa le dau si eu ceva cand va fi mai cald
Eu zic să le dai acum , odată, le pui ușor că sunt strânse în ghem și doi, acum se prea poate
ca foarte multe familii sa aibă nevoie.
Vineri , Sâmbătă se anunță temperaturi favorabile zborului de curățire și se mai pot remedia unele situații. Recomand reducerea cuiburilor, centrarea cuiburilor, schimbarea impachetajelor umede.

Eugen B

Am mancare in ei. Nu luati din context. Am lasat 2,5-3kg pe fiecare rama din cuib. Stupii pe 7-8 rame albina . Dar mai bine le bag si stau linistit. Probabil se apuca de puiet si vor ramane in zona cu miere putina.
Nu stiu ce zbor va fi dar vreau sa fiu linistit. Cand e cald ziua imi mai aduc ele miere unde este nevoie.
Cand albine sunt stranse in ghem e greu de banuit cate rame ocupa rasfirate. Eu banuiesc ca maxim 200-300 alvine mor peste iarna.
Fiecare vedem in martie ce avem. Eu nu vreau sa risc nimic

oroles

E cineva dintre cei din Moldova care se incumeta sa dea proteica dupa zborul de curatire din week end? (Daca vom avea!) Eu nu stiu daca sa ma risc. Un stup (dintre cei mai buni) l-am găsit sus in spate. I-am pus o turta de 1 kg de miere si abia de s-a atins de ea. Bănuiesc ca in fata are miere. Nici altii nu s-au atins de turta.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

NYK74

Oroles eu zic să vedem mai întîii zborul de curățire,iar după,eu nu recomand hrană proteică încă,cel puțin pentru mine,e prea devreme,în rest fiecare conduce corabia unde vrea, :wink2:

serban

Nici eu nu dau proteină,până nu văd un zbor serios de curățire. Vineri se prognozează la noi 8 grade. Stau geană pe ele. :nod:

pad3

Citat din: oroles din Ianuarie 30, 2017, 07:27:52 PM
E cineva dintre cei din Moldova ...
eu nu le pun turta proteica inainte de 15 feb. am constatat ca altminteri familia ajunge la maturitate inainte de a avea suficient cules de intretinere iar apoi sa continui sa le dau sirop ar fi un non sens in cazul stuparitului stationar. dar intre zonele noastre ar fi ceva diferente..asa ca ... cel mai bine procedezi tinand cont de ceea ce ai facut anii din urma decat de sfaturi
somnul ratiunii naste monstri

bucovineanu

Citat din: oroles din Ianuarie 30, 2017, 07:27:52 PM
E cineva dintre cei din Moldova care se incumeta sa dea proteica dupa zborul de curatire din week end? (Daca vom avea!) Eu nu stiu daca sa ma risc. Un stup (dintre cei mai buni) l-am găsit sus in spate. I-am pus o turta de 1 kg de miere si abia de s-a atins de ea. Bănuiesc ca in fata are miere. Nici altii nu s-au atins de turta.
Despre care  weekend si care zbor e vorba?

Fifi

Aseara la Stirile de la 20:00 pe PRO TV (nu fac reclama) la safarsitu acesta de saptamana 4-5 Februarie 2016 dadeau temperaturi de 12-14 grade si sper ca atunci sa vedem zborul de curatire.
Am mai incheiat ceva rame de cuib 1/1.
Sunt incepator va rog sa dati cu sfaturi si nu cu pietre.