CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

corneliuhrom

d le kiwi o parere   puneti 2 rame cu miere linga un stup slab  difragma din ziar perforat  scuturat acolo dupa tratament cu varachet  aerisit si inpachetat de iarna [au mare tnf cu varooa ] [acea fam va fi pese medie ] scz greseli.

MirceaCalin

Azi am avut la ora 13 cam 17 grade la umbră; soare şi vânt pe-afară.
Albinele au zburat cam timid dar tot am stat şi m-am uitat la ele...

Pun o poză pentru cine n-a avut găselniţă (fluturele mare), să se ferească de "rozătorii de ceară" care ştiu să roadă şi lemn !

oroles

Ieri am vazut un zbor de curatire cum de mult timp nu am mai avut. Albinele la zborul de curatire zboara in proximitatea stupinei si ti se pare ca sunt mai multe decat in plin cules. Feerie, ce mai! Inca unul in decembrie si treaba e buna! :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

happy

Azi la 20 de grade le-am facut tratament antivarroa.Zburau tare frumos si polenul era stralucea pe piciorusele lor.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

yulian

In stupina...mai nimic cam de o luna...doar in trecere cat sa salut albinutele. In schimb, mi-am luat jucarie noua :rotfl:. Si rezultatul din 17 rame mari + 2 buc de 1/2+ceva bostina ramasa de la topitorul solar+consum de 10kw(5lei)...un rezultat care m-a surprins   :uimit:

apivasmob

Citat din: yulian din Noiembrie 08, 2016, 06:09:42 AM
In stupina...mai nimic cam de o luna...doar in trecere cat sa salut albinutele. In schimb, mi-am luat jucarie noua :rotfl:. Si rezultatul din 17 rame mari + 2 buc de 1/2+ceva bostina ramasa de la topitorul solar+consum de 10kw(5lei)...un rezultat care m-a surprins   :uimit:
Bravo
Sanatate tuturor apicultorilor

dan sebastian

A meritat 3500 lei topitorul de ceara?
Ps. Poți retopi intr-un vas cu apa ceara ieșită prima dată să o transformi în calupuri.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

yulian

Parerea mea este ca merita de la un anumit nr de stupi. Bostinarii iti dau foita la rama...adica 100gr/rama..vs 250 grame rezultate prin topitor. A costat 3000LEI - manta dubla, inox de f buna calitate, teapan, cantitatea cea mai mare de ceara a rezultat in momentul in care am inceput sa o presez - am realizat acum de ce se cumpara bostina. Am retopit-o, daca te uiti atent sunt 2 bucati una peste alta, una e calup si una..urmeaza cand voi mai topi ceva rame. Eu le fac de maxim 3 kg...asa am alocata oala de la sefa  =))

dan sebastian

Rezolva cu bunica de o oala mai mare de care nu are nevoie. Nu trebuie să arate bine. Merge si ruginită. Ai grija cu sotia. Și pe a mea o apuca pandaliile când murdăresc aragazul. Scapi ușor dacă e meci si dai volumul mai mare! E normal să deruleze si ele.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

Ai scos apa din bulbucaturile alea inainte sa pui calupul pe cantar? De regula se acumuleaza apa in acele bulbucaturi si trebuie presate sau retopite.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

yulian

Asta e rezultatul final...am scos..o gramada de zeama ca de topit am facut la casa - care e in constructie - si pentru calup, am fiert inca o data acasa si a trebuit sa le aduc cu masina. Cert este ca se scoate in jur de 250 grame de ceara dintr-o foita. O sa mai dau o data o fiertura la bostina pentru ca punand multi faguri, prin presare, cele de deasupra nu s-au stors cum trebuie...sa vad cand mai am chef.  :hi:

Dan Pașca

Salut Yulian,vad ca te-ai apucat deja de treaba.Sa ai spor :)  .Ce cantitate de ceara intra in presa.?!  Cati faguri 1/1 de exemplu....   Te salut ;)

yulian

Salut Dane,
Pot sa iti zic doar ca mi-au incaput cele 17..18 rame dintr-o sarja+bostina (nu toate deodata, se baga dupa cum scade cantitatea de ceara de pe rame si se taseaza bostina)- asta este tot ce am avut pentru moment la topit din ramele scoase in toamna, pentru ca am folosit si topitorul solar si cel pe abur in decursul anului. Urmeaza sa mai bag la topit la primavara din rezerve care sunt momentan cu miere. Din descriere, de unde am luat topitorul - "Intr-o sarja incap intre 20 si 25 de rame 1/1 sau in jur de 40 de rame ¾", apreciez ca vreo 22 buc incap cu siguranta. Singurul inconvenient este ca trebuie sa tai fagurii de pe rame - nu incap intregi si rezulta si o sarja de sarma la sfarsit  :rotfl:

Dan Pașca

 :thanks:  Ok ,mersii de informatie sa auzim de bine.Eu am topitor Lyson pe 7 rame dadant.Dezavantajul e ca merge mai greu .Taiate si in ala bag 18-20 1/1 .Are si avantaj ca sterilizez ramele. Te salut   :hi:

yulian

#2714
Eu nu am mii de rame...asa ca le sterilizez cu lampa cu gaz...nu-mi ia o ora pentru cate am eu. Majoritatea nu le recuperez pentru ca sunt de cand m-am apucat de apicultura...deci din alte stupine...si incerc sa le elimin. Diferenta intre topire normala si prin presare este enorma...anul asta am mai topit cred ca vreo 30-40 rame + capaceala, deabia am ajuns la 10 kg de ceara vs 5 kg din 18 rame...topitorul anterior era luat din anunturi - home made!  :hi: