CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

oroles

Ieri am unit ceva stupi mai prapaditi. Problema e ca la unul nu i-am găsit matca ca sa ii rup gatul. I-l vor rupe albinele. Cum imi mai rămăsese o matca buna am dat-o si pe aceea pe urdinis, de curiozitate sa vad ce vor face albinele.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

#2671
Usor usor ma pregatesc de iarnat, cuiburi arnajate cu ramele cele mai negre (le exclud pe cele tinere ca nu mai baga puiet in ele), matcile slabe schimbate cu cele selectionate, la roii de acasa stimulare cu sirop de miere si de zahar. cam asta fac in stupina in zilele astea.
Am mai observat ca unii roi isi schimba matcile dupa ceva vreme si este forte bine, imi plac albinele care stiu sa isi schimbe matca, altele stau cu matca batrana sau de slaba calitate si nu se dezvolta.


stefan1

  Schimbarile neprevazute de matci se mai intampla cand unei familii ii dam o regina mai indepartata genetic de albinele din familie. Desi primesc regina, dupa ce aceasta depune un rand de puiet, pot aparea botci de schimbare linistita, desi urmatoarea generatie de albine ar fi fiicele celei pe care o schimba. Se spune mereu ca in cazul albinelor, prin hrana se transmit anumite caracteristici urmasilor si aceasta ar fi poate explicatia ca albinele de un anumit soi cresc botci care sa inlocuiasca regina data, mai indepartata genetic de ele.
  Atentie insa ca schimbarile dese de regine toamna sau primavara devreme poate sa fie un semn de infestare puternica cu nosemoza!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MirceaCalin

Ieri am făcut şi eu al treilea Varachet din această toamnă.
Păduchi între 1 şi 10 mai puţin un stup unde am înregistrat constant între 50 şi 70 păduchi căzuţi.
Este stupul care s-a umflat de miere, cu mult mai multă decît "vecinii" săi.

Eugen B

La 250-300 de matci imperecheate daca se schimba 7-8 nu cred ca e problema.
Cu varroa nu am prea avut probleme ca dau tratamentele la timp

corneliuhrom

ce fel de nosema d lstefan1 cerana  sau a  si la mine am sch  de matci [ inlc linis ] matca este inca in fam  ment ca a intrerupt ouatul  2 rm cu puiet cp  si botci de shimb  linistita  [matca din iunie ac ]. :sad:

Aurelian A.

 Si eu am facut al treilea tratament cu Varachet,sambata...ce mai folositi pt varooa in afara de inca un tratament, doua cu Varachet in lipsa puietului? :bzz:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

albinasebes

"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

stefan1

Citat din: corneliuhrom din Septembrie 05, 2016, 10:01:59 PM
ce fel de nosema d lstefan1 cerana  sau a  si la mine am sch  de matci [ inlc linis ] matca este inca in fam  ment ca a intrerupt ouatul  2 rm cu puiet cp  si botci de shimb  linistita  [matca din iunie ac ]. :sad:

  Observatiile astea le faceam cu multi ani inainte de a aparea nosema ceranae. Se stie ca cea americana se manifeste puternic toamna si primavara si atunci producea si schimbarea neprevazuta a matcilor. Nosema ceranae se manifesta in tot timpul anului si probabil si pe matci le-ar afecta si pe vara.

  PS
  Probabil ai scris mesajul pe mobil si ai facut multe prescurtari, de a trebuit sa fac rebus sa inteleg ce ai scris.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Cipi


dorindafi

completare si tot odata se face si stimularea
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Cipi

ce cantitate de sirop le administrati pe zi?

oroles

Azi, in drum spre stupina, m-am oprit la un service auto care se afla la aproximativ 2,5 km  de locul unde am stupii. Pun băieții de acolo sa imi verifice placutele de frana (cam scartie frana dar am inteles ca nu e problema si ca sunt de vina materialele din care e facuta placuta). Cand termin, un baiat a observat un roi mare care zbura deasupra unui cires. S-a asezat chiar in varful lui. E posibil sa fi obosit matca in zbor si s-au oprit pentru odihna. Sau poate au gasit o scorbura acolo. Roiul era mare, judecand dupa norul de albine care se vedea. Interesant pentru mine este ora la care a plecat. Nu mai punem ca suntem in septembrie si nu ar fi trebuit sa roiasca. Cand m-am urcat in masina si m-am uitat la ceasul din bord am vazut ca e 18:01.

Ajuns acasa am verificat cativa stupi. Unificarile de saptamana trecuta mi-au reusit. Problema e ca mulți s-au oprit din ouat. Nu mai oua matcile deloc, in ciuda faptului ca din natura au adus ceva miere (cred ca mana). Nu stiu daca sa ma bucur sau sa imi para rau. Unii au blocat complet ramele. Am încercat sa ii mai deblochez un pic prin bagarea unor rame mai goale de la margine dar nu cred ca vor mai oua matcile. Ultimele nopți nu a fost frig. Au fost temperatura mai mare de 12 grade. Rame negre au avut dar nu mai oua.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MirceaCalin

Citat din: oroles din Septembrie 09, 2016, 09:16:58 PM
...suntem in septembrie si nu ar fi trebuit sa roiasca...

Poate albinele au fost "fugărite" de varroa !