CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

xvader

Aseară în bucuresti a nins usor...1 grad...nu e bine pentru pomi

corneliuhrom

multumesc pt raspuns referitor la puietul varos voi schimba si dezinfecta [cind permite timpul]lazile.

Eugen B

Cu toate ca vremea nu ne prea ajuta, deja incepe treaba in stupina, e mult de lucru si prin gradina, deja de dimineata pana seara este ce lucra

Cipi

Azi am restrans cuiburle, am scos cate o rama, am descapacit-o si am dat-o dupa diafragma.

cipik

Ieri am facut o verificare la albinute. Dezvoltarea este mai avansata cu 10 zile fata de anul trecut, sau intins cu puietul din leat in leat.
Nu am bagat deloc proteina in ei, aveau pastura inca din toamna.
Prima poza este cu rama marginasa, puit capacit pe jumatatea ramei, inconjurata de pastura si pe colturi ceva miere/turta/sirop/nectar capacit.
Am fost nevoit sa adaug rama la acoperire, cu ceva miere pe ele bineinteles cam la toate familiile, adica a 4-5-6 rama.
Goji are frunzulite, vedem cum evolueaza.

Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

oroles

Eu nu am reusit nici sa ii verific pe toti macar o data.
E vremea prea urata. Sper sa prind o zi saptamana aceasta.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

La mine in vest de maine se incalzeste, verificare am facut la toti, dar sper sa vina vremea buna sa se dezvolte mai tare, in SE si S si flora e mult mai avansata, la mine e puiet binisor, de cateva zile sunt cu siropu pe ei

tinumaftei

Desi sunt cu siropul pe ei la 2-3 zile 0,5l, tot am gasit azi trantorii scosi afara. Inca nu au depasit iesirea din iarna desi pe aici au inflorit prunii si in padure parul salbatic si anumiti arbusti.

Mihai Sergiu

Din cauza ca ramane puietul de trantor neacoperit?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

tinumaftei

Nu e vorba de puiet de trantor. Sunt chiar trantori maturi care nu au fost hraniti.
Pe aici a fost o iarna extrem de blanda si o primavara foarte timpurie frumoasa, insa in ultimele 2 saptamani au fost doar cateva fereste (ore) cu posibilitate de zbor.
Fiindca puietul s-a dezvoltat timpuriu, inclusiv cel de trantori, sunt de cel putin 20 de zile trantori in stup. Insa albinele nu au nevoie de ei asa de timpuriu, mai ales pe o astfel de vreme.
Puiet racit si scos la urdinis am vazut foarte putin, fiindca eu tin cuibul extrem de strans.

filip

Citat din: tinumaftei din Martie 27, 2016, 10:26:41 PM
Nu e vorba de puiet de trantor. Sunt chiar trantori maturi care nu au fost hraniti.
Pe aici a fost o iarna extrem de blanda si o primavara foarte timpurie frumoasa, insa in ultimele 2 saptamani au fost doar cateva fereste (ore) cu posibilitate de zbor.
Fiindca puietul s-a dezvoltat timpuriu, inclusiv cel de trantori, sunt de cel putin 20 de zile trantori in stup. Insa albinele nu au nevoie de ei asa de timpuriu, mai ales pe o astfel de vreme.
Puiet racit si scos la urdinis am vazut foarte putin, fiindca eu tin cuibul extrem de strans.
Scriam aici pe forum unui coleg ca extinderea fortata face mai mult rau decat beneficii.
Am discutat cu mai multi apicultori care semnalau puiet gata de eclozionat racit.
Explicatia era ca puietul capacit l-au asezat la marginea cuibului in timp ce puietul larvar l-au asezat in mijlocul cuibului.
Intreb eu acum:
Daca ramanea un ram cu larve neacoperit si racea e tot una cu puiet gata de eclozionat?
Atunci scriam ca aceasta gresala intoarce dezvoltarea stupului cu trei saptamani in urma.
Deh,unii nu sunt lamuriti pana nu fac experimente........e treaba lor.
:)
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tinumaftei

Citat din: filip din Martie 28, 2016, 12:06:59 PM
Citat din: tinumaftei din Martie 27, 2016, 10:26:41 PM
Nu e vorba de puiet de trantor. Sunt chiar trantori maturi care nu au fost hraniti.
Pe aici a fost o iarna extrem de blanda si o primavara foarte timpurie frumoasa, insa in ultimele 2 saptamani au fost doar cateva fereste (ore) cu posibilitate de zbor.
Fiindca puietul s-a dezvoltat timpuriu, inclusiv cel de trantori, sunt de cel putin 20 de zile trantori in stup. Insa albinele nu au nevoie de ei asa de timpuriu, mai ales pe o astfel de vreme.
Puiet racit si scos la urdinis am vazut foarte putin, fiindca eu tin cuibul extrem de strans.
Scriam aici pe forum unui coleg ca extinderea fortata face mai mult rau decat beneficii.
Am discutat cu mai multi apicultori care semnalau puiet gata de eclozionat racit.
Explicatia era ca puietul capacit l-au asezat la marginea cuibului in timp ce puietul larvar l-au asezat in mijlocul cuibului.
Intreb eu acum:
Daca ramanea un ram cu larve neacoperit si racea e tot una cu puiet gata de eclozionat?
Atunci scriam ca aceasta gresala intoarce dezvoltarea stupului cu trei saptamani in urma.
Deh,unii nu sunt lamuriti pana nu fac experimente........e treaba lor.
:)
Am incercat sa gasesc o logica in afirmatiile dumneavoastra privind puietul racit si nu am gasit! Ce control poate sa aiba apicultorul asupra stadiului puietului din zona marginasa?! Fix zero. Ca sunt larve sau puiet capacit este totuna. Larvele devin puiet capacit si puietul capacit a fost larva. Restul este filozofie.
In ce priveste extinderea timpurie incercata de unii in stil Cantarea Romaniei aveti dreptate.
Eu am metoda mea. Pana nu am puiet pe toate ramele din fata pana la diafragma nu adaug nimic. Iar acum ca ne ajutam si cu prognoza meteo, si eu am fost ispitit sa adauga la cativa rame, insa lungul sir de zile cu temperatura rece anuntate de prognoza m-au determinat sa aman. Mai important in observarea prognozei este minima din timpul noptii pentru ca ea determina volumul ocupat de cuib atunci cand este restrans.

filip

#2517
Vizioneaza filmuletul asta si tragi singur concluzii: :D

https://www.youtube.com/watch?v=TTL5y5Js9j4

Daca o larva e racita ea are cateva zile,daca e racit puiet gata de eclozionat e o problema,ea e generatia ce inlocuieste albina batrana.
in stup pentru a fructifica salcamul trebuie sa avem cu 40 de zile inainte de cules viitoarea albina la stagiul de ou.
O fam de albina daca nu are hrana suficienta suge larvele,in cazul asta puietul de pe margine e racit iar cel din centru stupului e consumat de albine.
Nu toti apicultorii cunosc chestiunea asta...........
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

mmacreanu

cred ca logica in ce a spus colegul filip este ca intre racirea puietului capacit si cel de 3-5 zile , e mai nasol la cel capacit, pentru care albina a lucrat sa-l creasca/incalzeasca si cand sa iasa ... pauza. Larvelel le scot repede, matca isi face numarul pe rama si apar alte larve!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

tinumaftei

Citat din: mmacreanu din Martie 28, 2016, 08:44:09 PM
cred ca logica in ce a spus colegul filip este ca intre racirea puietului capacit si cel de 3-5 zile , e mai nasol la cel capacit, pentru care albina a lucrat sa-l creasca/incalzeasca si cand sa iasa ... pauza. Larvelel le scot repede, matca isi face numarul pe rama si apar alte larve!
Dezideratul este altul: puietul sa fie acoperit de cuibul restras si sa nu raceasca!!!
Daca ai sau nu larve la periferie asta nu poti controla. Larvele de azi sunt puietul capacit de maine, iar puietul capacit a fost cu cateva zile in urma larve. Nu e nici o fericire daca albinele isi canibalizeaza puietul.
Stupul are dezvoltarea lui si extinderea cuibului fara ca sa ai albina de acoperire este o prostie.