CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

dorindafi

 sa vina iarna ca e timpul ei
ce anume te sperie daca se-ntoarce ?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Mihai Sergiu

Pe mine nu ma sperie , chiar ar fi bine vreo doua saptamani de frig sa mai tina pomii in frau insa dupa prognoza nu prea cred.
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

APIPETRO

La mine a inflorit primul zarzar.Nu e a bine....
Cam rece si vant ,cu toate astea albinele s-au chinuit cu zborul.

Eugen B

Din cauza vremii, nu prea am mai facut mare lucru la stupi, dar am plantat vreo 20 pomi fructiferi azi, si mai am de gand sa plantez si altii.
Am pus la germinat pawlonia, evodia, aluni, lophantus , si mai vedem ce va fi

serban

              Astăzi albinele au zburat binișor și au adus polen. Am pus circa 250 ml.sirop călduț 1/1,cu protofil și apicomplex,în hrănitor pe podișor.Au urcat în hrănitor dar mi s-au părut dezinteresate total. De ce oare? Îl vor lua zilele următoare?.Nu se acrește?

Eugen B

Azi speram de vreme buna , dar nu a fost, in schimb camionul in 2-3 zile de lucru maxim e gata

mape 48-petru manea

Citat din: serban din Martie 16, 2016, 06:24:02 PM
              Astăzi albinele au zburat binișor și au adus polen. Am pus circa 250 ml.sirop călduț 1/1,cu protofil și apicomplex,în hrănitor pe podișor.Au urcat în hrănitor dar mi s-au părut dezinteresate total. De ce oare? Îl vor lua zilele următoare?.Nu se acrește?

Este cam rece pentru a pune sirop in hranitorul podisor ---am observat si eu acelas lucru---in schimb ia siropul bine din hranitorul -rama din cuib

serban

Să-l las acolo? Să-l iau? Ce mă sfătuiți?

oroles

Citat din: serban din Martie 17, 2016, 01:42:26 PM
Să-l las acolo? Să-l iau? Ce mă sfătuiți?
Pai ce se intampla daca il lasi acolo? Tine de cald, deci nu vad care ar fi problema. Daca e plin si nu trage, il versi.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

albinasebes

siropul in pungi pe rame merge f bine, dar 2/1 sau 1,5/1. Asa am dat eu in fiecare an in perioada asta si merge bine.
De saptamana viitoare incerc cu hranitorul din podisor.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

gore

Azi am dat sirop cu protofil 2/1 +vitamine, cate 200 ml de familie.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

stefan1



  Saracile albine, azi (ieri) veneau la 8,5o, dar soare, destul de bine incarcate cu polen de la salcie. Oare cate se pierd pe drum? Cu cat suprafetele de puiet sunt mai mari, cu atat mai mare e presiunea de a pleca dupa polen si apa pentru culegatoare, care isi pun astfel viata in pericol in aceste zile reci.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

corneliuhrom

 d le stefan1 in zona comanesti bc  ieri 12' c astazi zapada si viscol 0 'c  cred ca cei care au pus sirop vor avea probleme cuprea mult condens. :mosul:

corneliuhrom

speram ca de luni sa se incalzeasca dupa cum spun mintologii :offtopic:

stefan1

Citat din: corneliuhrom din Martie 19, 2016, 08:55:37 PM
d le stefan1 in zona comanesti bc  ieri 12' c astazi zapada si viscol 0 'c  cred ca cei care au pus sirop vor avea probleme cuprea mult condens. :mosul:

  Nu cred ca mai este mare bai cu condensul, deoarece perioada rece nu poate tine mult, iar cand se incalzeste, albinele isi regleaza microclimatul. Totusi o umezeala mare, corerlata cu o slaba acoperire a ramelor, ar putea duce la aparitia puietului varos.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)