CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

dany 1

In ultima zi din an ,am băgat turte de apifonda la familiile care se ridicaseră pe rame. Desi vremea a fost călduroasă ( ca la toată lumea in tara) si apicultorii au constatat ca albinele au consumat foarte mult, la mine nici nu s-a atins de turta. Pot sa spun ca nu am lăsat cantități mari de miere încât sa nu-mi fac griji ..Ma așteptam ca macar jumătate din turte sa fi consumat. Nici nu știm ce sa mai credem si cum sa mai facem.
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

dorindafi

Citat din: dany 1 din Ianuarie 30, 2016, 09:40:41 AM
In ultima zi din an ,am băgat turte de apifonda la familiile care se ridicaseră pe rame. Desi vremea a fost călduroasă ( ca la toată lumea in tara) si apicultorii au constatat ca albinele au consumat foarte mult, la mine nici nu s-a atins de turta. Pot sa spun ca nu am lăsat cantități mari de miere încât sa nu-mi fac griji ..Ma așteptam ca macar jumătate din turte sa fi consumat. Nici nu știm ce sa mai credem si cum sa mai facem.
intreb si eu ca nu stiu :daca nu s-au atins de ele dece ai pus apifonda la data respectiva , dece n-ai asteptatpina in partea adoua a lunii februarie ori mai taziu ?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dorindafi

Citat din: oroles din Ianuarie 30, 2016, 08:17:27 AM
Citat din: cipik din Ianuarie 30, 2016, 08:12:28 AM
La prima ora este mai frig si termini pana cand se incalzeste.
Sunt 5 grade acum. Asa ma gândisem si eu. Ma astept totusi sa mai zboare vreo câteva. Credeam totusi ca este alt secret.
da , este un secret pe care lam spus
daca ai vazut din greseala videoclipul pe care lam pus pe pagina mea [ la inceputul lui ] , ai fi remarcat secretul  :wink:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dany 1

Citat din: dorindafi din Ianuarie 30, 2016, 10:53:12 AM
Citat din: dany 1 din Ianuarie 30, 2016, 09:40:41 AM
In ultima zi din an ,am băgat turte de apifonda la familiile care se ridicaseră pe rame. Desi vremea a fost călduroasă ( ca la toată lumea in tara) si apicultorii au constatat ca albinele au consumat foarte mult, la mine nici nu s-a atins de turta. Pot sa spun ca nu am lăsat cantități mari de miere încât sa nu-mi fac griji ..Ma așteptam ca macar jumătate din turte sa fi consumat. Nici nu știm ce sa mai credem si cum sa mai facem.
intreb si eu ca nu stiu :daca nu s-au atins de ele dece ai pus apifonda la data respectiva , dece n-ai asteptatpina in partea adoua a lunii februarie ori mai taziu ?
După cum am spus mai sus  apifonda am pus doar la  fam unde albinele erau sus. Datorita timpului călduros ,după cum se poate vedea din postările colegilor, consumul a fost ridicat motiv pt care am pus turtele.
Ca sa vad exact cum stau cu rezervele de miere din stup la data când am băgat apifonda,trebuia sa deschid si sa deranjez fam , ceea ce nu am vrut.
O fi bine  cum am gândit si cum am făcut?
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

bio

Citat din: dany 1 din Ianuarie 30, 2016, 09:40:41 AM
In ultima zi din an ,am băgat turte de apifonda la familiile care se ridicaseră pe rame. Desi vremea a fost călduroasă ( ca la toată lumea in tara) si apicultorii au constatat ca albinele au consumat foarte mult, la mine nici nu s-a atins de turta. Pot sa spun ca nu am lăsat cantități mari de miere încât sa nu-mi fac griji ..Ma așteptam ca macar jumătate din turte sa fi consumat. Nici nu știm ce sa mai credem si cum sa mai facem.


DAny, este bine ca ai bagat turtele.... mai bine sa lucrezi preventiv decit sa-ti para rau ca nu ai fi facut-o mai ales ca le aveai si cumparate.

dany 1

Va salut nea Bio,
Asa am zis si eu, daca au nevoie se servesc daca nu o sa rămână turtele acolo pana când or considera ele ca au nevoie.Din toată treaba asta se poate observa ca albina atata timp cât are miere  nu se atinge de altceva.
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

bio


dany 1

Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

dany 1

Nu am lucrat pana acum pe stup de 12  si intenționez sa trec la acest model chiar din primăvara asta. Rog păreri. Mulțumesc!
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

dorindafi

Citat din: dany 1 din Ianuarie 30, 2016, 11:41:29 AM
Nu am lucrat pana acum pe stup de 12  si intenționez sa trec la acest model chiar din primăvara asta. Rog păreri. Mulțumesc!
merg in sitemul asta de 4 ani si sunt multumit
in pastoral: matca de 1/2 ani , 12 rame pline bine de albina din care 7/8/9 cu puiet[ depinde de culesul la care se face deplasarea ], rame de cat de 1/2 si 45 latime si garantez ca nu vei pierde [ daca timpul si culesul e faforabil ]  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dany 1

Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

oroles

Le-am pus turte la toti. De data aceasta am bagat Apifonda. La cei care am bagat acum 3 saptamani majoritatea nu au consumat nici 50%. Am vreo 3-4 care nici nu s-au atins de ea. Majoritatea au ros cam 50% sau mai putin. Am unul singur care a consumat 75% si i-am mai pus una. Asta sta cam prost cu mancarea. Desi in caiet era trecut cu hrana suficienta, am mai gasit unul cu ceva probleme asa ca i-am dat o turta si il tin sub supraveghere.

Un lucru intresant. Roiul cu diaree si-a facut curat si nu am mai vazut petele de diaree care erau tura trecuta. Primise si el o turta tura trecuta. Aveti vreo explicatie?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dorindafi

parerea mea = familie s-au roi daca are populatie buna , clima se incalzeste si le da voe sa iese la zbor , matca tinara nu are nevoe de menajera
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Marius-ursulakhe

Azi am prins timp favorabil si am facut o mica revizi la 22 stupi din cei 40 care ii detin si am fost foarte surprins de aflu ca 3 de nu aveau puiet dar cel mai important a fost ca nu sau depopulat stupî ca si anul trecut(nu a murit pana acum multă albina)

Eugen B

Cine nu are puiet sunt sanse bune sa nu aiba matca