CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

trantore

cam asa sta treaba la mine in zona.....

Vyktor

Nu ne spui si noua unde este zona ta ?

dan sebastian

In Romania doar in Campia Romana sau in Banat presupun ca ar putea fi.
M-ai facut curios, cel putin cu alunul.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

trantore

judetul arad. deabea acum o sa inceapa iarna
veniti la rapita?

am avut stupari de prin sibiu anu trecut


dan sebastian

Da, o sa merg la rapita dar mai aproape de mine, in Dolj. Nu am depasit 200 km distanta de vatra inca. Pana la tine e mai mult. Campia Romana e mai aproape decat Banatul.
Multumesc de invitatie !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

gore

Am verificat cateva familii. Nu au puiet, au mancare iar familia s-a deplasat spre fata stupului ajungand aproape de leatul de sus. Afara erau 14 grade, albinele zburau.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

Gigiatat

In ajunul Craciunului albinele au avut zbor intens de curatire,astazi la10*C a fost mai anemic si nu la toti.
La ce interval de timp ar mai fi benefic alt zbor de curatire?

istodorescu vasile

Citat din: Gigiatat din Ianuarie 13, 2016, 07:43:32 PM
In ajunul Craciunului albinele au avut zbor intens de curatire,astazi la10*C a fost mai anemic si nu la toti.
La ce interval de timp ar mai fi benefic alt zbor de curatire?

daca au hrana suficienta si de buna calitate, urmatorul zbor de curatire poate sa fie si peste 50-60 de zile de cind au efectuat ultimul zbor, fara urmari negative asupra familiilor.

Gigiatat

Multumesc de promptitudine, istodorescu,m-ati linistit.Dupa rasfoirea mai multor prognoze meteo, se pare ca in aceasta zona vor fi temperaturi favorabile acestui zbor dupa 15 feb.

oroles

Citat din: istodorescu vasile din Ianuarie 13, 2016, 07:51:41 PM
Citat din: Gigiatat din Ianuarie 13, 2016, 07:43:32 PM
In ajunul Craciunului albinele au avut zbor intens de curatire,astazi la10*C a fost mai anemic si nu la toti.
La ce interval de timp ar mai fi benefic alt zbor de curatire?

daca au hrana suficienta si de buna calitate, urmatorul zbor de curatire poate sa fie si peste 50-60 de zile de cind au efectuat ultimul zbor, fara urmari negative asupra familiilor.
Eu am unul care nu stiu de ce are pete de diaree. E un roi de anul acesta.  Are albina destula. A fost hranit cu sirop in toamna. Am gasit pete pe rame si albina fugind cu caca la fund si cam agitata. :D Banuiesc ca nu exista o solutie la aceasta vreme. I-am pus o turta de serbet cu miere, desi cred ca mai mult rau face decat sa ajute. Ma gandesc sa nu aiba vreun daunator inauntru, desi nu am remarcat (soarece sau altceva). Gratie a avut, dar ma gandesc sa nu fi intrat inainte.
Chestia cu antibiotice nu e o varianta pe care sa o iau in calcul.

Un nucleu pe doua rame mi-a sucombat. Am avut un stup care dupa salcam matca nu a mai dat randament. Am incercat sa o schimb dar pana in toamna nu am reusit. Mi-a omorat regine. In toamna am scos rama pliabila dintr-un nucleu si l-am unit cu stupul asta, dupa ce m-am asigurat ca nu are matca. In nucleu, cu o saptamana inainte de unire aveam matca. Cand am unit nu am gasit-o de nicio culoare. E drept ca era albina cam ingramadita. L-a impaturit i-a pus doua rame doldora cu miere (mai mult de doua rame nu acoperea), cred ca vreo 6 kg. A murit de foame. A consumat-o toata pana acum o saptamana. Cred ca nu avea matca.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

istodorescu vasile

acel roi ce prezinta pete de diaree , din descrieri cred ca nu are matca, si consuma foarte mult, de aici pete de diaree si albinele agitate. o concluzie puteti trage in diminetile reci , cind ridicati podisorul albinele sunt imprastiate la stupul fara matca, nu se string in ghem. si la control auditiv se constata o agitatie fata de restul stupilor. daca este soarece inauntru, este multa rosatura pe fund, si miroase a soarece la urdinis daca apropii nasucul :D

oroles

Citat din: istodorescu vasile din Ianuarie 13, 2016, 09:17:03 PM
acel roi ce prezinta pete de diaree , din descrieri cred ca nu are matca, si consuma foarte mult, de aici pete de diaree si albinele agitate. o concluzie puteti trage in diminetile reci , cind ridicati podisorul albinele sunt imprastiate la stupul fara matca, nu se string in ghem. si la control auditiv se constata o agitatie fata de restul stupilor. daca este soarece inauntru, este multa rosatura pe fund, si miroase a soarece la urdinis daca apropii nasucul :D
Confirm imprastierea. Am remarcat si eu ca fug haotic pe rame. Cand am pus turtele (la cei mai slabi, dupa cum reiese din carnetel) erau 1-2 grade afara.
La control auditiv nu mi s-au parut mai agitate. Voi face si un control nazal.  :rotfl: =))
Va multumesc domnule Istodorescu.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Duminica 13 grade, luni 17, marti 15, azi 11 grade, dar a fost cald inca de dimineata. Pana vineri avem inca primavara. Nu a inflorit nimic. Albinele au zburat destul de anemic desi era destul de cald. Am dat primele turte (sper ca si singurele) 700 grame 50/50 miere amorfa + zahar pudra. Asta pe pavilion. La stupii de la sol care sunt mult mai putin impachetati, aproape deloc, am dat doar 150g miere duminica si 150g azi. Cea de duminica disparuse deja.
Ca o constatare, stupii par mai bine "imbracati" cu albine.

tinumaftei

Si o alta fotografie a unui stup vertical iernat fara impachetare.

cipik

Din cate se vede, este restrans si impachetat ( diafragma de polistiren si podisor in care tot polistiren este).
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/