CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

bio

Citat din: Gigiatat din Ianuarie 11, 2016, 07:44:06 PM
Multumesc pentru rabdare.chiar daca nu ma bagati in seama.Sunt nou aici si de vreo 2 ani cu albinele.La cei 26 stupi(familii mari si mici) am pus pe 24 dec.0.5kg turta energrtica.Azi am dat jos blanita de la podisor din dreptul turtei si am pus bucata de folie (ceva mai mare)transparenta,peste podisorul modificat am pus cele ale izolarii:ziar,textile si pe aerisirea cu plasa( 5x10)tot textile.Scopul:formarea picaturilor de condens(necesarul de apa) ,vizualizarea rapida a ghemului in situatii de anormalitate,punerea mai lejera a viitoarei turte etc.Dupa consumul la aceasta data(4 s-au atins mai serios de turta),rautate,iesire dupa apa cred ca au ceva puiet.Pentru scopul mentionat ,am facut bine ? Va rog,parinteste.

Sal Gigi..

...decit sa moara poate de foame bine ca le-ai dat tu ceva turte.
Mi-a placut rezolvarea la faptul ca nu se aseza bine podisorul...... ca ai folosit  folia ..un lucru bun sa nu apara curent in stup daca nu se aseza bine podisorul.

Citat din: romikele din Ianuarie 11, 2016, 07:53:14 PM
.....
Bun venit si tine-ne la curent cu evolutia apicola, avem ce invata unii de la altii, nu conteaza experienta.
..

Asteptam in continuuare noutati..... :welcome:

trantore


dorindafi

ce sa vad, o familie de albine care are pacate de ispasit
la data asta sa ai deja o turta de apifonda consumata si ramele goale ?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

bucovineanu

In fiecare iarna avem aceleasi discutii despre lipsa mancarii in stupi.
Probabil unii apicultori vor sa invete albinele sa traiasca fara mancare.
Acest fapt imi aduce aminte de tiganul care s-a hotarat sa invete calul fara mancare. In fiecare zi i-a dat ratia tot mai mica. Dupa o vreme calul slabit din cale afara nu a mai mancat nimic. Au mai trecut cateva zile si calul a murit. Tiganul era foarte suparat. Nu era suparat ca a murit calul, era suparat ca a murit gata invatat fara mancare.  :smile:

trantore

Citat din: dorindafi din Ianuarie 11, 2016, 09:42:23 PM
ce sa vad, o familie de albine care are pacate de ispasit
la data asta sa ai deja o turta de apifonda consumata si ramele goale ?
o turta?!!!   ce zici de dupa craciun pana acum 3.5 kg de turta? (de cand sa racit vremea, nu stiu, inainte sau dupa craciun)

leam bagat turta ca bazaiau tare dupa ce a inghetat. ce ai fi vrut? sa le las sa moara?
azi au primit toti turta, pana la sfarsit de rapita sa fie toti in pom

NYK74

Dl Bucovineanu se tot studiază mereu pentru a se ajunge  la creearea albinei electronice, ii dai siropuri, siropele, tot anul, mierea trebuie scoasă   toată din stup la intrarea in iarnă cä este toxică.
Iar iarnă-vară, cu găleți cit mai mari de siroape accelerezi, așa se obține profitul si randament mare 200 kg/stup, că deeee....nici procesatorii nu își rup gâtul plătind mierea la adevărata ei valoare.
Asta e apicultura profesională care cite unul vrea să ne învețe, ceea ce e mai rău că albinele astea uneori nu prea vor să execute perfect programul, si dau eroare..... =))

tinumaftei

Citat din: trantore din Ianuarie 11, 2016, 10:26:37 PM
Citat din: dorindafi din Ianuarie 11, 2016, 09:42:23 PM
ce sa vad, o familie de albine care are pacate de ispasit
la data asta sa ai deja o turta de apifonda consumata si ramele goale ?
o turta?!!!   ce zici de dupa craciun pana acum 3.5 kg de turta? (de cand sa racit vremea, nu stiu, inainte sau dupa craciun)

leam bagat turta ca bazaiau tare dupa ce a inghetat. ce ai fi vrut? sa le las sa moara?
azi au primit toti turta, pana la sfarsit de rapita sa fie toti in pom
In ritmul asta trebuie sa le faci si o buda mare cu multe usi! :yahoo_cry:

trantore

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 11, 2016, 10:48:16 PM
Citat din: trantore din Ianuarie 11, 2016, 10:26:37 PM
Citat din: dorindafi din Ianuarie 11, 2016, 09:42:23 PM
ce sa vad, o familie de albine care are pacate de ispasit
la data asta sa ai deja o turta de apifonda consumata si ramele goale ?
o turta?!!!   ce zici de dupa craciun pana acum 3.5 kg de turta? (de cand sa racit vremea, nu stiu, inainte sau dupa craciun)

leam bagat turta ca bazaiau tare dupa ce a inghetat. ce ai fi vrut? sa le las sa moara?
azi au primit toti turta, pana la sfarsit de rapita sa fie toti in pom
In ritmul asta
trebuie sa le faci si o buda mare cu multe usi! :yahoo_cry:

nu cred ca au nevoie.... era doar puietul capacit si oua pe cealalta parte de fagure, daca vine iar frig in zilele urmatoare nu cred ca le mai cresc, daca azi au zburat nu imi mai fac griji pina la sfarsit de februarie

bio

Citat din: trantore din Ianuarie 11, 2016, 10:26:37 PM
.....
o turta?!!!   ce zici de dupa craciun pana acum 3.5 kg de turta? (de cand sa racit vremea, nu stiu, inainte sau dupa craciun)

leam bagat turta ca bazaiau tare dupa ce a inghetat. ce ai fi vrut? sa le las sa moara?
azi au primit toti turta, pana la sfarsit de rapita sa fie toti in pom

Sal, Trintore...
.... daca te-ai prins in hora numai ai ce face.... trebuie sa joci.

Sper ca va iesii bine pina la urma ..... dar mai este destula iarna in fata si va fi foarte greu pentru aceea familie  pina la primavara .

istodorescu vasile

in filmul de mai sus se vede fie lacomia apicultorului, care a extras aproape tot, fie lipsa de interes, si in ambele situatii, lipsa de cunostinte apicole. daca la aceasta data, cind abia ce a inceput iarna, ramele sunt fara hrana, si sunt tinute in viata doar cu zahar, si peste toate se mai si umbla in rame, stiut fiind faptul ca puietul are nevoie de temperatura constanta de 35 de grade, albinele in aceste conditii sunt constrinse pentru a readuce temperatura la normal sa consume foarte mult zahar, si rezultatele vor fi neplacute.

relutu

Citat din: trantore din Ianuarie 11, 2016, 10:26:37 PM
Citat din: dorindafi din Ianuarie 11, 2016, 09:42:23 PM
ce sa vad, o familie de albine care are pacate de ispasit
la data asta sa ai deja o turta de apifonda consumata si ramele goale ?
o turta?!!!   ce zici de dupa craciun pana acum 3.5 kg de turta? (de cand sa racit vremea, nu stiu, inainte sau dupa craciun)

leam bagat turta ca bazaiau tare dupa ce a inghetat. ce ai fi vrut? sa le las sa moara?
azi au primit toti turta, pana la sfarsit de rapita sa fie toti in pom

Ce s-a intamplat,de s-a ajuns in situatia asta ,nu au avut de unde strange sau ati fost lacom?

Gigiatat

Multam frumos de ,,botez" romikele.Explic logica ce a determinat punerea turtelor:cel putin 3 saptamani anterioare punerii turtelor,vreme anormal de calda(si 12-14*C),papadie inflorita, lan de rapita la500-700m,cu o saptamana inainte de Craciun au aparut flori in lan,albinele au inceput sa aduca polen,la verificarea prin sondaj si sumar aveau mancare dar exista o activitate vizibila de a cara mierea de pe rama marginasa in cuib(reorganizare?) astfel ca am considerat sa vin in intampinarea lor.Stiu ca uneori cand vrei sa faci bine,iese rau.Sper sa nu se incadreze la,,uneori".

trantore

Citat din: relutu din Ianuarie 12, 2016, 09:23:29 AM
Citat din: trantore din Ianuarie 11, 2016, 10:26:37 PM
Citat din: dorindafi din Ianuarie 11, 2016, 09:42:23 PM
ce sa vad, o familie de albine care are pacate de ispasit
la data asta sa ai deja o turta de apifonda consumata si ramele goale ?
o turta?!!!   ce zici de dupa craciun pana acum 3.5 kg de turta? (de cand sa racit vremea, nu stiu, inainte sau dupa craciun)

leam bagat turta ca bazaiau tare dupa ce a inghetat. ce ai fi vrut? sa le las sa moara?
azi au primit toti turta, pana la sfarsit de rapita sa fie toti in pom

Ce s-a intamplat,de s-a ajuns in situatia asta ,nu au avut de unde strange sau ati fost lacom?

o avut o intoxicatie inainte de floare, ce este ciudat ii ca ii singuru stup la care mi sa intamplat....   si ii al doi-lea an la rand cand am patura de albine moarte in fata lui, ceilalti nu or avut nimic(am mai spus asta inca intr-un loc p forum)

eu nu sunt lacom... storc doar din caturi, ce mai pun dupa le descapacesc toamna sa traga in cuib....  la asta i-am dat chear faguri descapaciti din alta familie si nu prea a traso

anu asta o sa ii dau matca din alt stup

dorindafi

Citat din: trantore din Ianuarie 11, 2016, 10:26:37 PM
Citat din: dorindafi din Ianuarie 11, 2016, 09:42:23 PM
ce sa vad, o familie de albine care are pacate de ispasit
la data asta sa ai deja o turta de apifonda consumata si ramele goale ?
o turta?!!!   ce zici de dupa craciun pana acum 3.5 kg de turta? (de cand sa racit vremea, nu stiu, inainte sau dupa craciun)

leam bagat turta ca bazaiau tare dupa ce a inghetat. ce ai fi vrut? sa le las sa moara?
azi au primit toti turta, pana la sfarsit de rapita sa fie toti in pom
sunt doua feluri de apicultori :stupari si detinatori de albine
poate eu nu am dreptate pt ca sub o forma ori alta te-am criticat dar oare ceilalti sunt la fel ca mine   :uimit:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dan sebastian

Am trecut si eu prin ce ai trecut tu, si am reusit sa scot familiile in primavara doar cu turte.
Cand nu te ajuta zona, nu ai ce face.
Trebuie sa tii familia in viata cumva.
Ideea e sa poti suporta financiar pana in martie cand o sa poti sa dai sirop sa isi faca rezerve minime de 4 kg capacite.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.