CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

trantore

Citat din: Eugen B din Decembrie 16, 2015, 11:42:55 AM
Ori la agitat cineva sau tu. Ori matca nu este

cred ca ia fost foame. am fost azi sa vad ce face si era restrans sub turta, nu mai era prin toata lada,  i-am pus un pachet de 2,5 kg apifonda o sa vad prin ianuarie ce face

am la 5 la care nu le-am dat sirop pentru conpletare ghemul ii aproape sus, iar la ceilalti  ii jos deabea se vad albinele

Bătrânul


dorindafi

Citat din: trantore din Decembrie 16, 2015, 09:56:56 PM
Citat din: Eugen B din Decembrie 16, 2015, 11:42:55 AM
Ori la agitat cineva sau tu. Ori matca nu este

cred ca ia fost foame. am fost azi sa vad ce face si era restrans sub turta, nu mai era prin toata lada,  i-am pus un pachet de 2,5 kg apifonda o sa vad prin ianuarie ce face

am la 5 la care nu le-am dat sirop pentru conpletare ghemul ii aproape sus, iar la ceilalti  ii jos deabea se vad albinele
pai sa nu le dati sirop toamna ca se uzeaza albina , asai ori ba ?
dar acuma incepe sa va tremure pantalonii cind vedeti ghemul aproape de speteaza si inca n-a venit iarna !
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

MirceaCalin

Am să încep să vă "urăsc" pe toţi cei care aveţi acum zbor de curăţire !!!  :P
Din păcate, eu am temp. între 1 şi 3 celsius zi şi noapte, şi, dacă cumva mai creşte, am ceaţă bogată...
:sad:
PS: Sper să am şi eu zbor prin ian-feb !!!
:hi:

tinumaftei

Azi am ajuns la stupi. Cald ca de Pasti. Zbor puternic. Albinele foarte rele (sigur au mult puiet). Aduc polen galben inchis, grauncioare foarte mari. Nu am vazut pe marginea padurii nimic inflorit. Poate sa fin inflorit cornul pe undeva.. Am deschis doi mititei (roi naturali tarzii) si inca au miere, dar albina cauta dupa diafragma. Mi s-a parut ca sunt mai populati decat acum o luna cand am impachetat, probabil albina iesita din ultima rama. Ce mai, primavara.......

apivasmob

Da ce Mircea tu stai in Nord-Est ul Europei? Am ghicit in Harghita bai ,(am vazut la stiri aseara ca se schia fff bine si zapada este destul de groasa.).
Sanatate tuturor apicultorilor

trantore

#2196
Citat din: dorindafi din Decembrie 23, 2015, 06:49:09 PM
Citat din: trantore din Decembrie 16, 2015, 09:56:56 PM
Citat din: Eugen B din Decembrie 16, 2015, 11:42:55 AM
Ori la agitat cineva sau tu. Ori matca nu este

cred ca ia fost foame. am fost azi sa vad ce face si era restrans sub turta, nu mai era prin toata lada,  i-am pus un pachet de 2,5 kg apifonda o sa vad prin ianuarie ce face

am la 5 la care nu le-am dat sirop pentru conpletare ghemul ii aproape sus, iar la ceilalti  ii jos deabea se vad albinele
pai sa nu le dati sirop toamna ca se uzeaza albina , asai ori ba ?
dar acuma incepe sa va tremure pantalonii cind vedeti ghemul aproape de speteaza si inca n-a venit iarna !

asta nu era aproape de speteaza, era intins pe toate ramele.

nu am putut baga sirop la toti pentru ca nu am avut hranitor pentru toti si nici timp, plus ca astao avut un fel de intoxicatie in vara(o patura de albine moarte in fata urdinisului, altele in stup inegrite)

dorindafi

 :hi:   colegu
hranitoare si iar hranitoare
de pungi de rola , saci menajeri ai auzit ?
ii intre 2 si 5 l de sirop odata in raport de puterea familiei si iasa tanc
daca a avut probleme de sanatate si a pierdut albina ce tea oprit sa nul unifici cu altu ?
sarbatori linistite  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

trantore

Citat din: dorindafi din Decembrie 25, 2015, 11:42:22 AM
:hi:   colegu
hranitoare si iar hranitoare
de pungi de rola , saci menajeri ai auzit ?
ii intre 2 si 5 l de sirop odata in raport de puterea familiei si iasa tanc
daca a avut probleme de sanatate si a pierdut albina ce tea oprit sa nul unifici cu altu ?
sarbatori linistite  :hi:

inca nu am incercat cu pungile, dar o sa incerc la anu.  ii pe 6 rame la iernat de aia nu lam unit

cand am vazut cate albine au murit si cate erau negre pe rame am vrut sa il tratez cu fitil de sulf, noroc ca avea puiet mult. Asta a fost pe la inceput de floarea soarelui si nu mai o apucat sa stranga miere de asta nu are acum

la ceilalti la care leam bagat sirop, 10 la numar, le-am bagat sirop din 10 kg zahar 2-1 si 2 sticle de 6 litri de sirop din cumparat

gore

Da, zbor de curatire de vreo 4 zile, cald intre 9-13 grade. E si bine e si rau. Dar de marti se raceste, sper sa intre in normal vremea. Am postat la rubrica -poze si video- foto Gore 2 filmulete facute ieri, se vede ca familiile s-au rasfirat in tot stupul cu aceste calduri anormale.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

dacianu11

Azi  a fost o zi calduroasa, asa ca am profitat de ocazie si am ridicat capacele sa "arunc" un ochi in stupi. La toti stupii ghemul este in fata la urdinis si in partea de jos cu exceptia la 3 stupi la care ghemul este sus si a inaintat spre mijoc. Au iernat foarte bine pana acum si au consumat putina miere, dar inca nu a inceput iarna, cel putin in banat.

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

pad3

am facut apelul la stupi si am ramas oarecum surprins de agresivitatea lor. numai ce incercam sa bag furtunul sa le ascult ca si ieseau gramada pe mine. am presupus ca au puiet si asta le justifica acest comportament. sau or fi alte cauze??
somnul ratiunii naste monstri

Eugen B

cate grade au fost cand ai verificat?

oroles

 :rotfl: =))
pad3, pe vremea asta mai bagi furtunul? Oricum, faptul ca te-au intepat arata ca stupul era in regula.  =))
Eu bag cand sunt sub 0 grade. Am mai bagat acum cateva saptamani cand era mai rece. E si normal, fiind cald afara sa tabarasca pe tine. Oricum, am observat ca atunci cand ai un pic peste 0 grade zgomotul e mai redus decat cand temperatura e mai scazuta. Am verificat cand erau temperaturi pozitive (5-6 grade) si zgomotul era aproape insesizabil. Cand temperaturile sunt mai reduse (sub 0) zgomotul facut de albine este mai puternic. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani