CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

G. Iulian

Consumul pe familia de albine in lunile noiembrie - decembrie este in jur de 800g /familie/lună. Câtă miere să fi lăsat în stup să fie nevoie să dai turte în decembrie? Ca și cei de mai sus eu le las miere suficienta de la floarea soarelui, la roiurile de anul acesta nu extrag nimic, astfel roiurile ierneaza pe cca 12 kg miere si familiile pe cca 15 kg miere. E mai greu pentru cine nu are un cules în iulie - august asta e adevarat.

bmdna

Sigur, fiecare se organizeaza cum stie, in functie de ce culesuri are, ce obiective isi propune, etc. Administrarea de turte devreme are multe efecte negative si ce am vrut sa spun e ca e de evitat. Unul din ele este ca atrage albinele in partea de sus a ramelor si le face sa fie intr-o permanenta stare de excitatie, fapt care duce la un consum mai mare, implicit existand pericolul de diaree din cauza supraincarcarii sistemului digestiv. In plus starea de activitate le face sa se si uzeze si in primavara dezvoltarea va fi greoaie din cauza ca multe albine vor fi prea batrane fiziologic ca sa mai fie de ajutor la cresterea puietului.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

Eugen B

Eu din noiembrie pana in martie am mancare in ei sa stau linistit, cu prima ocazie in feb-martie cand e peste 15-16 grade afara si soare incep sa fac primele verificari.

bmdna

Citat din: Eugen B din Decembrie 06, 2015, 03:59:45 PM
Eu din noiembrie pana in martie am mancare in ei sa stau linistit, cu prima ocazie in feb-martie cand e peste 15-16 grade afara si soare incep sa fac primele verificari.
Mie asta mi se pare idealul spre care ar trebui sa tindem toti apicultorii. Cred ca doar incepatorii care inca nu stiu sa aprecieze cantitatea de miere din stup, ar avea dreptul sa fie surprinsi si sa fie nevoiti sa puna turte mai devreme, dar nu la inceput de decembrie...
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

Eugen B

Si incepatorii ar trebui sa isi dea seama. Daca vezi filme de la Dragos, sau la stupari buni vei vedea macar 3 sfert de rama plina cu miere. Daca la un stup pe 5 rame ai 5 rame de astea si inca una jumate plina, dormi linistit ca ursu (ma refer la animal)

bmdna

Bine, eu am fost mai ingaduitor pentru ca recunosc ca in primii ani am fost surprins de cateva ori. Si asta in conditiile in care am vazut filmele d-lui Dragos si am citit si carti. De regula ma trezeam cu miere pe mai multe rame decat numarul necesar, dar nu aveau cat trebuie. Asa ca am fost nevoit sa dau turte.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

mape 48-petru manea

Cand lucram pe rama kunch (270x230 )iernam pe 6 rame si 7-8 kg miere ---in 15 feb. interveneam cu turta

tinumaftei

Nici eu nu le dadeam turte ani de zile. Insa iarna trecuta am dat serbet pe la sfarsitul lui ianuarie si acum va trebui sa dau din decembrie. Cele mai multe familii au o rama de puiet inca neecozionat. Aici in general este mai cald. Dar in toamna aceasta a fost cu mult peste medie. Stupi arata bine dar nu vreau sa am surprize. Turta o dau cu 70-80 miere. In general albinele nu iau din turta de miere decat daca nu au mancare, rar o gasesti trasa in celule. Din doua riscuri il alegi pe cel mai mic. Aici nu am alun. Insa am vazut cor inflorit in decembrie, ceea ce e anormal.

bio

Citat din: tinumaftei din Decembrie 06, 2015, 08:58:15 PM
Nici eu nu le dadeam turte ani de zile. Insa iarna trecuta am dat serbet pe la sfarsitul lui ianuarie si acum va trebui sa dau din decembrie. Cele mai multe familii au o rama de puiet inca neecozionat. Aici in general este mai cald. Dar in toamna aceasta a fost cu mult peste medie. Stupi arata bine dar nu vreau sa am surprize. Turta o dau cu 70-80 miere. In general albinele nu iau din turta de miere decat daca nu au mancare, rar o gasesti trasa in celule. Din doua riscuri il alegi pe cel mai mic. Aici nu am alun. Insa am vazut cor inflorit in decembrie, ceea ce e anormal.

...si colegul RAZVAN TI avea nu-stiu ce pom fructifer inflorit acum putin timp in urma .

oroles

Si eu am un par inflorit prin octombrie si acum are pere cat o unghie (cate au mai ramas de la ultima zapada). Parul respectiv nu facuse nicio floare pana acum. Toamna tarzie! Sper sa nu o tina lunga cu iarna. A mai fost asa.

Si o poza cu vanzatoare de miere din anii 80. :D

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MirceaCalin

Şi eu am ieri văzut câteva păpădii înflorite lângă stupi !
"Slăbuţă" iarnă deocamdată...

cipik

Sambata un tratament cu Varachet. Din pacate nu stiu daca/cati paraziti au cazut. Cert este ca nu se vad pe albine paduchi, defapt anul acesta nu prea s-a vazut infestare, la mine.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

aditza_71

Orice s-ar spune cred ca e  foarte devreme sa dai turte de orice la 15 decembrie. Daca ai familia pe 6 rame sa zic, si ai lasat ramele pe jumatate si tot ai 9 kg. de miere  in stup si atunci nu ai cum sa dai turte acum. Consumul la timpul asta e mic. Dar cine stie daca au stors prea multa miere....cine stie.

trantore

am controlat stupi (un pi de curios)  toti stau in ghem, numa unu era pe toate ramele si agitatie mare cand am ridicat podisorul
  avea hrana putina si i-am pus turta.
  se poate sa fie albine pe toate ramele din lipsa hranei sau sa fi patit ceva matca?

Eugen B

Ori la agitat cineva sau tu. Ori matca nu este