CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

Cipi

#2145
Citat din: dorindafi din Decembrie 01, 2015, 07:47:39 AM
daca nu ajuta atunci la ce le folosesti ? ori nu esti sigur de tine
sunt inca la inceput si nu vreau sa risc, dar imi sustin parerea. la anul voi incerca fara nimic, doar prosop direct peste rame pentru a absorbii umezeala si folie in primavara. Iernarea tip horn presupune ca aerul intrat pe urdinis sa iasa prin podisor, iar noi daca acoperim podisorul, circulatia aerului nu mai are loc.

dorindafi

cipi scrie 
,,sunt inca la inceput si nu vreau sa risc, dar imi sustin parerea. ''

colegu sa nu ma intelegi gresit dar cum poti sustine un lucru ca e bine daca nu lai practicat  :roll:
ori mergi pe ideea ca cel care se arunca din avion cu s-au fara parasuta tot pe pamint ajunge  :)
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Bistriteanul

Citat din: Cipi din Decembrie 01, 2015, 09:24:24 AM
Citat din: dorindafi din Decembrie 01, 2015, 07:47:39 AM
daca nu ajuta atunci la ce le folosesti ? ori nu esti sigur de tine
sunt inca la inceput si nu vreau sa risc, dar imi sustin parerea. la anul voi incerca fara nimic, doar prosop direct peste rame pentru a absorbii umezeala si folie in primavara. Iernarea tip horn presupune ca aerul intrat pe urdinis sa iasa prin podisor, iar noi daca acoperim podisorul, circulatia aerului nu mai are loc.

Rolul prosopului sau al oricarui material textile NU este de a absorbi umezeala.
Gandeste-te ce ar fi, daca plapuma cu care te invelesti noaptea ar fi uda?
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dan sebastian

Spune-i pe direct ca e bine ce face.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

gore

Azi, pt ca iarna ajung mai rar la tara, zburau albinele intr-o veselie, ca primavara, iar afar nu erau decat 12 grade. Unele familii au puiet si asta nu e bine.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

happy

Citat din: Bistriteanul din Decembrie 01, 2015, 04:44:01 PM

Rolul prosopului sau al oricarui material textile NU este de a absorbi umezeala.
Gandeste-te ce ar fi, daca plapuma cu care te invelesti noaptea ar fi uda?
Ziarul este acela care absoarbe umezeala.Azi am pus cate o turta de miere deasupra ramelor si am schimbat cel putin 4 ziare umezite.Rau este ca unele pernute erau si ele umezite,trebuie sa umblu putin la ventilatie,se pare ca nu prea este.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

tinumaftei

Ziarul trebuie sa ramana uscat! !! !!!

apivasmob

Citat din: happy din Decembrie 02, 2015, 10:38:20 PM
Citat din: Bistriteanul din Decembrie 01, 2015, 04:44:01 PM

Rolul prosopului sau al oricarui material textile NU este de a absorbi umezeala.
Gandeste-te ce ar fi, daca plapuma cu care te invelesti noaptea ar fi uda?
Ziarul este acela care absoarbe umezeala.Azi am pus cate o turta de miere deasupra ramelor si am schimbat cel putin 4 ziare umezite.Rau este ca unele pernute erau si ele umezite,trebuie sa umblu putin la ventilatie,se pare ca nu prea este.

Ai inceput de pe acum?
Sanatate tuturor apicultorilor

dany 1

Citat din: apivasmob din Decembrie 03, 2015, 07:28:46 AM
Citat din: happy din Decembrie 02, 2015, 10:38:20 PM
Citat din: Bistriteanul din Decembrie 01, 2015, 04:44:01 PM

Rolul prosopului sau al oricarui material textile NU este de a absorbi umezeala.
Gandeste-te ce ar fi, daca plapuma cu care te invelesti noaptea ar fi uda?
Ziarul este acela care absoarbe umezeala.Azi am pus cate o turta de miere deasupra ramelor si am schimbat cel putin 4 ziare umezite.Rau este ca unele pernute erau si ele umezite,trebuie sa umblu putin la ventilatie,se pare ca nu prea este.

Ai inceput de pe acum?

Si eu sunt surprins.Nu e cam devreme?
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

Cipi

Eu anul acesta le-am dopat, cuiburile sunt pe 6-7 rame si toate sunt full cu mancare, miere in proportie de 70% si restul sirop, doar rama din centrul cuibului am lasat-o cu mai putina mancare. Nu am de gand sa le dau nicio turta anul acesta pentru ca au mancare suficienta.

Eugen B

Deja turta?
Daca ai umeaza asa mare este posibil sa mai fie ceva puiet.

dorindafi

Citat din: Cipi din Decembrie 03, 2015, 12:27:28 PM
Eu anul acesta le-am dopat, cuiburile sunt pe 6-7 rame si toate sunt full cu mancare, miere in proportie de 70% si restul sirop, doar rama din centrul cuibului am lasat-o cu mai putina mancare. Nu am de gand sa le dau nicio turta anul acesta pentru ca au mancare suficienta.
ce inseamna rama din mijloc cu mai putina mincare ? si dece crezi ca e bine asa ceva ?
cit despre turte  [ stimulare ] spre primavara nu e rau sa o faci , peste ceace au ele este un stimulent  ca si cind leai da sirop innaintea unui cules masiv
si toate astea nu ti le spun din carti  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dorindafi

Citat din: happy din Decembrie 02, 2015, 10:38:20 PM
Citat din: Bistriteanul din Decembrie 01, 2015, 04:44:01 PM

Rolul prosopului sau al oricarui material textile NU este de a absorbi umezeala.
Gandeste-te ce ar fi, daca plapuma cu care te invelesti noaptea ar fi uda?
Ziarul este acela care absoarbe umezeala.Azi am pus cate o turta de miere deasupra ramelor si am schimbat cel putin 4 ziare umezite.Rau este ca unele pernute erau si ele umezite,trebuie sa umblu putin la ventilatie,se pare ca nu prea este.
ataseaza si tu o poza cu capacul stupului ca e foarte posibil sa fie baiul acolo
si nu ar strica sa ne arati si modul de impachetare pt ca numai din vorbe atasate pe sticla nu vei primi sfaturile prea bune   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Cipi

Citat din: dorindafi din Decembrie 04, 2015, 06:02:12 PM
ce inseamna rama din mijloc cu mai putina mincare ? si dece crezi ca e bine asa ceva ?
cit despre turte  [ stimulare ] spre primavara nu e rau sa o faci , peste ceace au ele este un stimulent  ca si cind leai da sirop innaintea unui cules masiv
si toate astea nu ti le spun din carti  :hi:
Majoritatea stupilor sunt pe 7 rame, iar rama cu nr 4 are miere pe jumatate. In primavare o sa le dau rame cu miere de la magazie, desi nu cred ca o sa fie nevoie. Degeaba se face stimulare cu sirop daca in natura nu exista polen.