CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Azi am plecat sa impachetez!
La stupi primavara! 18 grade. De 2 saptamani sunt maxime de peste 15 grade!
La stupi zbor ca in 10-15 martie. Polen la fel!
Am controlat cativa stupi pe 4 rame. Surpriza NEPLACUTA: Puiet pe 1/4 din rama pe ambele fete. Varsta: larve de 5-6 zile! Puiet compact.
Asta inseamna ca vor consuma in urmatoarea luna cu aprox 2kg miere mai mult la temperaturi externe medii. Insa se anunta temperaturi mai mari cu 3-4grade.
Asa ca urgenta zilei a fost un tratament cu varachet! Sper ca eficienta sa fie maxima. Tratamentul asta il lasasem pentru Ajunul Craciunului cand il fac de obicei. Dupa tratament am vazut destui paraziti la urdinis. Unii inca vii!
O fotografie de azi:

mape 48-petru manea


tinumaftei

Azi am fost sa impachetez si sa verific caderea parazitilor in urma tratamentului cu Varachet.

Impachetare ioc!
Afara peste 20 de grade si temperatura prognozata intre 15-20 grade inca o saptamana!
Ingrijorator este faptul ca a inceput ouatul matcilor! Roi de anul acesta pe 4-5 rame au deja puiet compact, partial capacit pe 1-1,5 rame. La familiile de baza puiet este mai putin cam 50% din rama foarte compact, puiet larvar de aprox 5 zile, foarte bine aprovizionate cu laptisor. Asta inseamna un consum in plus de aprox 3 kg. Nu am dat niciodata turte mai devreme de 15 ianuarie, dar anul acesta trebuie sa ma gandesc la turte in decembrie!!
Cat despre varoa, am gasit destul de multi cazuti si unii inca vii pe scandura de zbor!
Fotografii maine!

tinumaftei

Foto promise

tinumaftei

Foto

tinumaftei

Foto

dany 1

Salut,
Daca ai toate ramele ca cea din ultima foto.......e  problema.
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

apivasmob

Citat din: dany 1 din Noiembrie 22, 2015, 07:45:22 AM
Salut,
Daca ai toate ramele ca cea din ultima foto.......e  problema.

explicate
Sanatate tuturor apicultorilor

dany 1

Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

apivasmob

le-a pozat pe cele cu puiet din centru
Sanatate tuturor apicultorilor

dany 1

Totuși putina,așa mi se pare. Plus de asta am specificat ca nu cumva sa fie toate ramele la fel. Si eu am destul puiet pe ramele din centru insa coronița este pana sus si pe margini bine definita
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

Eugen B

Pare putina miere. La mine sper ca nu au inceput ponta.
Doar la 1 stup am mai avut puiet si l-am alimentat cu vreo 2-3 kg in plus sa fiu sigur.
Oricum la mine in zona sper in februarie sa fac verificarea la toti ca in anul acesta.
Defapt fiecare stie cum este la el in zona. Dar conteaza sa ai si miere in ei

tinumaftei

Citat din: apivasmob din Noiembrie 22, 2015, 07:48:58 AM
Citat din: dany 1 din Noiembrie 22, 2015, 07:45:22 AM
Salut,
Daca ai toate ramele ca cea din ultima foto.......e  problema.

explicate

Ramele fotografiate sunt cele ce urmau a fi scoase din cuib dupa ce ecloziona puietul. Acum 2 saptamani doar max 20% din efectiv mai avea puiet, in parte amplasat pe rame cu putina miere. Insa temperaturile mari si aportul de polen, neobisnuit de mare (brandusa de primavara + rapita) au determinat inceperea ouatului. Saptamana trecuta am verificat cativa stupi si aproape toti au reluat cresterea de puiet semnificativ. Asta este, cu capriciile naturii nu te pui. Singura solutie sunt turtele si asta inca din decembrie. Mai este un avantaj: Aici prognoza pe urmatoarele 2 luni arata o iarna foarte blanda, in medie cu 5 grade peste media multianuala.

dorindafi

tinule aratane si noua cum arata o rama cu hrana pe care ai introduso in cuib s-au alta ca cele din cuib
cele pe care leai prezentat chiar daca au avut ceva puiet puteai sa le scoti in laterala cuibului
cit despre polenul pe care lau adus in cuib , complectau locurile goale

si inca ceva : daca nu ai hrana in rame turta te ajuta prea putin , supravietuire
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

tinumaftei

Nu poti scoate rama cu puiet in lateral in luna octombrie, pentru ca risti ca intr-o noapte mai friguriasa cuibul sa se restranga si puietul acela sa moara. Celelalte rame au 1,5-2,5 kg de miere. Aproape la toate ramele care intra in componenta cuibului le fac un orificiu de 8-12mm la aprox 6-7cm de speteaza superioara. Asta face ca sa existe comunicare intre toate intervalele.
Saptamana aceasta am sa pun foto cu celelalte rame. Sper sa pot impacheta, in sfarsit!!