CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

 Majoritatea parazitilor sunt in celulele cu puiet, iar cei care nu sunt pe puietul din celule se gasesc intre inelele albinelor si nu-i putem vedea. In momentul cand se vad parazitii cu ochiul liber pe albine, infestarea e foarte mare. Odata cu scaderea suprafetelor de puiet, pe albine vor fi tot mai multi paraziti care vor intepa albinele si acele albine nu au sanse sa mai ajunga in primavara.
Daca pana acum nu ai facut tratamente, fa repede maine unul si inca 2-3 la interval de 7 zile, daca iti va permite vremea.
Din ce localitate esti?

dacianu11

Am facut 2 tratamente acu' o luna, dar o sa merg sambata sa mai fac, nu pot sa ajung mai repede.
Sunt din Timisoara. Mersi de sfaturi!

milu56

Azi colectez toate reginele din nuclee.

relutu

Azi am fost la un prieten,sa il ajut la stupi.Are mancare foarte putina in stupi,cu ce se mai poate completa acum in afara de miere?

apivasmob

Citat din: relutu din Octombrie 06, 2015, 04:19:26 PM
Azi am fost la un prieten,sa il ajut la stupi.Are mancare foarte putina in stupi,cu ce se mai poate completa acum in afara de miere?

Din ianuarie turta in cap .
Sanatate tuturor apicultorilor

milu56

80 de regine am recoltat pe care le trimit maine in Spania.

milu56

Maine atasez nucleele de la care am luat matcile la stupii mai slabi.

mape 48-petru manea

Citat din: relutu din Octombrie 06, 2015, 04:19:26 PM
Azi am fost la un prieten,sa il ajut la stupi.Are mancare foarte putina in stupi,cu ce se mai poate completa acum in afara de miere?

Se poate hrani cu miere---vremeasiropului din zahar a trecut

ciucur

Citat din: mape 48-petru manea din Octombrie 06, 2015, 09:26:22 PM
Citat din: relutu din Octombrie 06, 2015, 04:19:26 PM
Azi am fost la un prieten,sa il ajut la stupi.Are mancare foarte putina in stupi,cu ce se mai poate completa acum in afara de miere?

Se poate hrani cu miere---vremeasiropului din zahar a trecut

Eu zic sa incercati siropurile invertite existente pe piata. Sunt mai bune decat siropul de zahar pregatit acasa in aceasta perioada. Asta daca nu se poate da miere.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

relutu

Sa faca cum stie,eu doar ii zic variantele,daca i-a placut cum merge centrifuga. =))

milu56

Poate face un serbrt din zahar invertit cu care trece iarna si in ianuarie apifonda.

dorindafi

si uite ca totusi eu sunt de alta parere
astazi la 5/6 familii am dat sirop 2/1 si nu e primul an in care procedez asa iar daca va mai fi nevoe voi repeta
rame la curatat, urdinisele reduse la maxim

asa ca 48 de ore voi testa dulceata vinului   : sampanie:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Eugen B

Si eu fac completari unde e nrvoie, dar rame lasate afara e prea riscant in perioada asta, daca ai 1-2 stupi mai slabi sau cu probleme, o sa fie de rau

Eugen B

Anul acesta am acceasi parere ca anul trecut, stupii in pat cat au albina mai multa ca cei in pat rece. Am gasit si stup pe 13-14 rame, in schimb pe pat rece mai tari de 9-10 rame nu am vazut