CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

pad3

dupa 2 luni departe de fetitele mele, am ajuns iar la ele. m-am bucurat nespus sa vad ca majoritatea stupilor sunt puternici si au si oua proaspete pe rame. doar unul a ridicat ceva semne de intrebare; are trasa o botca, inca necapacita, se vede oul si laptisorul. la control nu am observat matca dar sunt larve de 5-6 zile. seamana la prima vedere cu o schimbare linistita. cum nu mai sunt trantori, imi cam vine sa le rup botca dar astept mai intai si alte pareri
somnul ratiunii naste monstri

pistol28

nu mai sunt trantori, curaj la rupt botci.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Cipi

mai sunt trantori, am vazut astazi.

bio

Citat din: pad3 din Septembrie 16, 2015, 06:21:03 PM
dupa 2 luni departe de fetitele mele, am ajuns iar la ele. m-am bucurat nespus sa vad ca majoritatea stupilor sunt puternici si au si oua proaspete pe rame. doar unul a ridicat ceva semne de intrebare; are trasa o botca, inca necapacita, se vede oul si laptisorul. la control nu am observat matca dar sunt larve de 5-6 zile. seamana la prima vedere cu o schimbare linistita. cum nu mai sunt trantori, imi cam vine sa le rup botca dar astept mai intai si alte pareri

Daca intervii si nu iese bine .. poate o sa-ti para rau.

.. sa nu existe "DACA NU FACEAM ASA poate era mai bine".... lasa familia respectiva sa i-si rezolve singura situatia si ce ies aia este... Plus ...din ce vad treci cam rarautz pe la stupi .


pad3


[/quote]
.. sa nu existe "DACA NU FACEAM ASA poate era mai bine".... lasa familia respectiva sa i-si rezolve singura situatia si ce ies aia este... Plus ...din ce vad treci cam rarautz pe la stupi .
[/quote]
dilema cu DACA functioneaza si daca nu fac nimic, insa voi merge pe mana ta, iti stiu bine valoarea ca apicultor.
asa e cu vizita la stupina, ajung tot mai rar ca de luni plec iara aproape 2 luni. am insa un batran care a practicat apicultura si se mai ocupa el de activitati. eu am pregatit stupii pt iarna, i-am izolat si am inceput restrangerea. am lasat dupa diafragma cate 2 rame cu miere descapacita. e putin cam devreme pt ca le-am vazut ca mai aduna din natura, dar poate mai bine asa ca nu exista riscul furtisagului.
cel mai greu pt ele va fi sa se descurce cu urdinisul redus la maxim, dupaamiaza era buluceala cam mare pe la urdinisuri
somnul ratiunii naste monstri

pistol28

#1970
Citat din: pad3 din Septembrie 17, 2015, 05:19:07 AM

.......................................................
cel mai greu pt ele va fi sa se descurce cu urdinisul redus la maxim, dupaamiaza era buluceala cam mare pe la urdinisuri

Eu pun gratii metalice penru şoareci la urdinişul larg deschis, NU face condens iarna şi toamna pot ventila dacă este cald.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

ramysun

Nu afecteaza albina gratia metalica? (se freaca de ea si ii cam rade din perisori + aripi)
In Apis Veritas

skype: ramysun

ciucur

Citat din: ramysun din Septembrie 17, 2015, 01:36:25 PM
Nu afecteaza albina gratia metalica? (se freaca de ea si ii cam rade din perisori + aripi)
Nu cred. Am si eu si sunt bine finisate. Apoi albina se freaca de muchia gratiei numai daca vrea. Are loc sufficient sa intre fara sa atinga. La frecventa zborului de acum incolo e numai buna.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

pad3

si eu aveam in proiect sa instalez gratii. ramane pe data viitoare daca va fi mai mult timp
somnul ratiunii naste monstri

MirceaCalin

Azi am făcut a treia (şi ultima) administrare (cf. prospect) de Apivirol Forte şi al doilea tratament cu Varachet.
Din păcate, numărul păduchilor e încă tot mare...
Am constatat că mai am cam două rame de puiet căpăcit în fiecare familie; sper să mai pot face două tratamente cu Varachet. 

milu56

Inca nu am facut tretamente pt varroua,fac stimulari o seara da si una nu,tratamente doar in noembrie.

maximotgv

Citat din: milu56 din Septembrie 24, 2015, 05:59:51 AM
Inca nu am facut tretamente pt varroua,fac stimulari o seara da si una nu,tratamente doar in noembrie.



Despre care stupi vorbesti, despre cei din Spania sau despre cei din Romania?

milu56


bio

Citat din: milu56 din Septembrie 24, 2015, 02:45:46 PM
Stupii din ROMANIA.

.Nea' Milu... ma bucur ca ai inceput sa aplici in Romania ce ai vazut in Spania..

ceva poze imagini chiar o pagina personala .... ??.. cind incepi..?

milu56

A venit vechiul meu prieten in vizita.