CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

Am folosit anul trecut in august si nu a cazut nimic--- in oct. au cazut sute cu varachet

dorindafi

de 2/3 ani folosesc si e bun numai ca pun cu o picatura mai mult
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

milu56

Nu am vazut paraziti varroua decat in doi stupi am luat matca si au ramas fara puiet dupa care am tratat,in rest eu nu tratez stupina numai in caz de boala,preventiv eu nu fac.
Nici protofil nu administrez,decat ceaiuri indulcit cu zahar atat la stimulare cat si la hraniri,mierea o iau toata de la stupi pt ca e mai valoroasa decat zaharul,numai asa am observat ca profitul e maxim in apicultura,incepatorii nu pot face asaceva,ei trebuie sa invete prin experente.

dorindafi

sebastiene vezi ma ce zice uica milu56 ,,,mierea o iau toata de la stupi pt ca e mai valoroasa decat zaharul '' .
ce zici are dreptate ? , eu zic ca da.
uyica e posibil la anu sa ne vedem in partea de vest   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dan sebastian

Da. Are dreptate. Sunt sigur de asta.
Însă eu persist în greșeală, voi ierna doar pe miere anul acesta.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

cipik

Dupa târgul de la Bucuresti am plecat la stupina si la control am gasit puiet foarte frumos, ca cel din poza mai erau in familie in 2 rame si alte doua cu larvar gata de capacire si oua.
Ce este interesant ca nu am stimulat deloc pana acum si totusi este nectar proaspăt si polen-pastura cel putin 1 rama de familie.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

oroles

Citat din: Eugen B din August 28, 2015, 04:18:14 PM
Pentru al 2lea an la rand fac eu protofilul. Dezvoltarea in primavara a fost mai buna cu protofilul home made decat cu cel din comert. Era de asteptat deoarece folosesc mai multe plante si eu spun ca il fac cum trebuie. Ies si mai bine cu pretul si cu mai multa albina la salcam si cu albina foarte sanatoasa. In rest de ceva vreme pregatesc stupina pentru perioada care urmeaza.
Daca iti faci si singur alcoolul iesi si mai bine. Eu il duc lejer in 80 de grade scotand circa 5 -6 litri din 10 kg de zahar. E adevarat ca il fierb de doua ori, dar asta nu ma deranjeaza.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

La cat costa alcoolu nu are rost sa ma stresez. Anu asta fac 36L de protofil si sper sa imi ajunga tot anul viitor

G. Iulian

Eu alcoolul il iau de la moldoveni din piata: 15 lei litru 97%.

oroles

Citat din: Eugen B din Septembrie 07, 2015, 05:43:46 PM
La cat costa alcoolu nu are rost sa ma stresez. Anu asta fac 36L de protofil si sper sa imi ajunga tot anul viitor
Ce Dumnezeu faci cu 36 de litri? Iti ajunge pentru mai bine de 2000 de litri de sirop. Cati stupi ai? Eu nu am reusit sa dau mai mult de 200 de litri la cei aproape 50 de stupi ai mei.

G. Iulian. Si eu am mai luat de la moldoveni, insa acestia aduc pe sub mana sticle neetichetate. Neavand eticheta nu am de unde sa stiu daca  e metilic sau etilic. Nu vreau sa imi intoxic albina.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

Azi am dat al doilea tratament pt căruia cu mitak.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dodo79

Tratamentul 3 cu varachet.
Nu la toti.cam la un sfert

oroles

Citat din: dodo79 din Septembrie 07, 2015, 10:17:51 PM
Tratamentul 3 cu varachet.
Nu la toti.cam la un sfert
Cum ati facut tratamentul, cu varojetul?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dodo79


happy

Oho!!!Productie serioasa de paduchi,saracele albine cate indura.
Azi am adus stupii de la Giurgeni,deja menta este uscata,mai era floarea soarelui pe ici pe colo pentru polen.De maine le fac si eu tratamentul antivaroa.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!