CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

happy

Wow!!!Cate rame de puiet are acum?Eu cei mai puternici ii am pe 7 rame deja.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

xvader

arata foarte frumos dar tre sa incepeti sa-i strangeti!
la mai mare

dorindafi

este o familie  formata prin unificare si are 14 rame din care 8 puiet,matca 2015
iar asta are 17 rame din care 9 cu puiet
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

apivasmob

Citat din: dorindafi din August 26, 2015, 08:45:12 PM
este o familie  formata prin unificare si are 14 rame din care 8 puiet,matca 2015
iar asta are 17 rame din care 9 cu puiet

Mai ajuta si un nevoias va rog ^:)^ :thanks:  :)
Sanatate tuturor apicultorilor

dorindafi

Citat din: apivasmob din August 27, 2015, 06:25:01 AM
Citat din: dorindafi din August 26, 2015, 08:45:12 PM
este o familie  formata prin unificare si are 14 rame din care 8 puiet,matca 2015
iar asta are 17 rame din care 9 cu puiet

Mai ajuta si un nevoias va rog ^:)^ :thanks:  :)
Mantuitorul a zis :,,bate si ti se va deschide , cere si ti se va da''
si una peste alta astazi am mai dat o tura de sirop
aici sa facut curatenie   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Eugen B

Pentru al 2lea an la rand fac eu protofilul. Dezvoltarea in primavara a fost mai buna cu protofilul home made decat cu cel din comert. Era de asteptat deoarece folosesc mai multe plante si eu spun ca il fac cum trebuie. Ies si mai bine cu pretul si cu mai multa albina la salcam si cu albina foarte sanatoasa. In rest de ceva vreme pregatesc stupina pentru perioada care urmeaza.

Mihai Sergiu

In lipsa de polen din natura vreau sa de dau hrana proteica, care ar fi concentratia de polen?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

milu56

#1912
Un stup care are 2 rame cu pastura la aceasta ora e suficient stimulare sirop 1 la 1.

In zona banatului vine polen in stupi si ceva nectar la aceasta ora,nu e nevoie de stimulari doar la nuclee care au albina mai putina.

mape 48-petru manea

Citat din: milu56 din August 29, 2015, 06:18:03 PM
Un stup care are 2 rame cu pastura la aceasta ora e suficient stimulare sirop 1 la 1.

In zona banatului vine polen in stupi si ceva nectar la aceasta ora,nu e nevoie de stimulari doar la nuclee care au albina mai putina.

De data asta sunt deacord cu tine  :hi:

cipik

Si S-E unde am eu stupi este polen in natura si ceva nectar.
Ce nu este multumitor in stupi: puietul capacit. Larvar si oua sunt pe rame dar capacit foarte pe margine si ce este in centru este capacit de curând. Este si normal daca tinem cont de temperaturile scăzute din urma cu 1 saptamana.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

dorindafi

eu unul fiind in zona montana am mai avut la inceputul lui noembrie rame cu puiet si nu e bine
asa ca de atunci cind am considerar ca e timpul am inceput sa intercalez ramele cu puiet pt a reduce ponta matcii
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

roi_ag

Ponta tirzie inseamna consum din rezerva de miere ptr. iernat, uzura albine = paguba ,
incetarea pontei la sfarsitul lui August - acumulare miere , albina neuzata , fam. puternica in
primavara!

dodo79

Ptr cine nu are.
Cu placere

milu56

Chiar si in noiembrie daca am puet in stupi pt.mine e foarte bine....

dan sebastian

Pt ca nu am găsit varachet am folosit înlocuitorul sârbesc tot pe bază de amitraz, mitak. A mai folosit cineva ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.