CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Domnu romikele nu cred ca este o greseala ce fac. Daca nu fac ca altii nu cred ca e gresit. Eu la rapita am avut catul pe majoritatea efectivului si la salcam la fel, anul a fost cum a fost, dar am fost si sunt multumit cu albina din lazi.
In plus cine nu a egalizat aici in zona a avut 200 de familii, dupa salcam cele tari le-a facut praf pe cele slabe si a ramas cu 30 familii.
Fiecare isi face planul cum vrea. Eu doar am spus ce am facut, nu am spus sa faca nimeni la fel.
Unificarile sunt deja facute, toate cu succes. Cules la polen am avut cat de cat si sunt multumit.
Cred ca conteaza si mariremea stupinei in care lucram, cred ca in functie de numar se aplica si strategii diferite, sau in functie de pastoral sau stationar.
Eu personal nu cred ca este greseala sa ajuti cu maxim 1-2 rame cu puiet pe cei care sunt slabi la inceput de aprilie, la rapita vor fi si ei macar pe 9-10 rame si pe salcam vor fi aproape plini de albina.
Teoria ca teoria, practic vedem ce se va intampla.
Oricum niciodata nu prea se potrivesc cele doua. Dupa rapita si salcam putem trage unele concluzii, asa cred eu, pana atunci bafta la toti

romikele

Nu crezi, dar faci.
Singur spui "am avut CATUL...", asta in timp ce altii au avut CATURILE...  :wink2:
:hi:
EDIT: ce am afirmat mai sus e tot egalizare, dar in alt sens.

Eugen B

Eu zic sa asteptam sa vedem ce produtii vom avea, eu nu vreau sa fac roi la rapita, eu ii fac dupa salcam.
Oricum ce e in butoaie zice tot, si si ce avem acuma in lazi.

bucovineanu

Este mai bine daca se ajuta familiile puternice si medii pana se incalzeste vremea. Daca ajutam familiile slabe le franam dezvoltarea si familiilor puternice. In plus in familiile slabe exista mari sanse ca puietul dat sa fie racit daca vine o perioada cu temperaturi scazute ca cea de acum. Dupa ce vremea se incalzeste si avem mai multe familii puternice putem ajuta si familiile slabe daca nu avem alte planuri.

happy

Azi le-am dat sirop 1/1 cate 200ml in pungi deasupra ramelor.Am bagat rame la ouat la fiecare stup.M-a surprins foarte mult ca au blocat cuibul cu polen,au adunat ca nebunele si am instalat imediat 4 colectoare,maine voi continua.In niciun an nu au carat atat de mult polencel putin cate 2 rame erau cu polen . :uimit:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Bistriteanul

04.04.2015 Stimulare cu sirop, 2 borcane de 800ml per familie, unul cu sirop+lapte praf.
Vineri in 10.04.2015 am facut o revizie la familii, verificat stare familie, prezenta puiet si cantitate de hrana.
Unele familii au puiet putin altele 3 si chiar 4 rame cu puiet. Mi s-a parut mult 4 rame la vremea care a fost.
Am mutat cate 1-2 rame cu miere dintr-o parte in alta, astfel ca ramele cu puiet sa fie in centru flancate de rame cu miere.
Unele familii au tras cu prioritate siropul cu lapte. Le-am umplut din nou borcanele, unul cu sirop+ceai de urzica, unul cu sirop+lapte praf.

In primavara aceasta nu le-am dat deloc turte proteice, doar o turta de Bonfeed 1kg, de care nu am fost deloc multumit, sfarimiciosa, cristale mari in masa, multa ajunsa pe fundul stupului.

Consumul de acum incepe.

Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

dany 1

Citat din: Bistriteanul din Aprilie 15, 2015, 01:46:45 PM
04.04.2015 Stimulare cu sirop, 2 borcane de 800ml per familie, unul cu sirop+lapte praf.
Vineri in 10.04.2015 am facut o revizie la familii, verificat stare familie, prezenta puiet si cantitate de hrana.
Unele familii au puiet putin altele 3 si chiar 4 rame cu puiet. Mi s-a parut mult 4 rame la vremea care a fost.
Am mutat cate 1-2 rame cu miere dintr-o parte in alta, astfel ca ramele cu puiet sa fie in centru flancate de rame cu miere.
Unele familii au tras cu prioritate siropul cu lapte. Le-am umplut din nou borcanele, unul cu sirop+ceai de urzica, unul cu sirop+lapte praf.

In primavara aceasta nu le-am dat deloc turte proteice, doar o turta de Bonfeed 1kg, de care nu am fost deloc multumit, sfarimiciosa, cristale mari in masa, multa ajunsa pe fundul stupului.



Si  eu  credeam  ca  am  cele  mai slabe  familii.  La  controlul  facut  azi am  constatat  ca  am  puiet  pe 3 ,4  si  5  rame si    ceva  polen . Am  introdus   cate  o rama la ouat,  si  chiar  2  la  cei  cu  5 rame de  puiet. Am  facut   doar  3  stimulari  si  cred  ca  mai  fac  una  maine  seara dupa  care   vineri  urmeaza  al 2lea  tratament  cu  varachet.Cam  asta   am  facut  azi  in  stupina :hi:
Consumul de acum incepe.
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

bionut

Acum doua zile cand am dat sirop am pus la doi stupi rame la cladit, le-am pus langa diafragma. Azi erau crescute 75%, le-am mutat langa puiet zi am pus si la majoritatea stupilor, la ceilalti am pus rame cladite pentru ouat. Am dat sirop din doua in doua zile in ultimele 8 zile.
Ca concluzie sunt multumit de prima mea iernare, nici o pierdere, doar cativa stupi mai slabi.

dany 1

CU  PUIETUL  CUM  STAI?  ASTA E  IMPORTANT....
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

bionut

Puiet este, la unii stupi ouase si pe ultima rama.

dany 1

ERA  NORMAL  SA  FIE , DAR  PE  CATE RAME ?
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

bionut

La stupii puternici am minim 5 rame cu puiet, nu am condica la mine. Si cei slabi tot au 3 rame cu puiet. Nu mi-am notat exact cate rame cu puiet are fiecare stup, dar cam astea sunt valorile. Incepusera sa cladeasca faguri pe podisor, le-am pus faguri artificiali la cladit, cum am zis si mai sus.

dany 1

AM INTELES. MULTUMESC PT RASPUNS! :hi:
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

pad3

asa ceva nu am vazut in 4 ani de stuparit, probabil ca au intentionat sa reduca urdinisul ca-i frig afara
somnul ratiunii naste monstri

Cipi

nici vorba, ghemul ala de la urdins s-a format pentru ca familia a intrat in friguri, trebuie sa iei masuri.