CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

cipik

Azi am băgat la rame, capse si ansamblat.

Multumesc Porfy.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

xvader

eu abia azi am cumparat ramele :D da...am timp sa le pregatesc

Porfy66

Citat din: cipik din Martie 07, 2015, 05:45:20 PM
Azi am băgat la rame, capse si ansamblat.

Multumesc Porfy.
Cu multa placere! Sa iti fie de folos si sa mai comanzi! ;)

:hi: :hi: :hi:

ovidiutoma1


oroles

Exact asa am si eu rame. Sunt de 1/1 si se rup in doua parti egale, nu? Sunt foarte bune daca le ai cladite. Se mai pierde ceva timp cu claditul daca vremea nu e prielnica.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

cipik

Sunt de 3/4. Sa vad ce rame am si care au multe celule de trantori sa vad cum le potrivesc in ramele de 3/4.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

MirceaCalin

Azi am verificat doar cât din turta pusă lunea trecută mai "rezistă".
Cam aşa arată media:

Eugen B

Zilele astea vremea mi-a permis sa mai restrang ceva cuiburi unde trebuia, si sa mai fac diverse lucrari prin stupina. Sper in 2 saptamani sa incep sa maresc cuiburile :D

yulian


Eugen B

Dc optimist? Anu trecut la inceput de aprilie am inceput egalizarea. Egalizez pana la rapita tot. Asa ar trebui

Eugen B

eu la salcam merg in 5-10 mai cel tarziu. Deci cu 3 saptamani inainte trebuie sa am gata egalizarea. Asa consoder eu.

romikele

Citat din: Eugen B din Martie 19, 2015, 10:08:50 AM
Egalizez pana la rapita tot. Asa ar trebui
Depinde cum se face egalizarea.
Daca se face slabind stupii puternici pentru ai intari pe cei slabi, e o greseala.
Rezultatele cele mai bune le obtii daca ii ajuti pe cei buni sa fie mai buni, iar pe cei slabi sa-i unifici intre ei.

yulian

Citat din: Eugen B din Martie 19, 2015, 10:08:50 AM
Dc optimist? Anu trecut la inceput de aprilie am inceput egalizarea. Egalizez pana la rapita tot. Asa ar trebui
Anul trecut a fost...anul trecut...anul asta...mai vorbim peste doua saptamani...Daca ar fi toti ca asta de mai jos...ce bine mi-ar merge anul asta  :D. Din pacate si asta mi s-a depopulat...acum 2 saptamani stateau in hranitor..acum...incepe sa bata vantul  :sad:

istodorescu vasile

la mine in zona de SV primavara aceasta este extrem de capricioasa. in martie am avut doar 2 zile mai caldute cind albinele au iesit putin la zbor. astazi ninge iar stratul de zapada se apropie de 15 cm. orice lucrari as face la stupi datorita conditiilor meteo, vor intirzia in dezvoltare.. pe 24 martie se anunta zapada mai serioasa in aceasta zona.de regula in aceasta perioada erau infloriti corcodusii, insa anul acesta nici peste 2 saptamini nu vor inflori. in aceste conditii se lucreaza intens in atelier la confectionarea ramelor, mai am putin si termin lucrarea la 50 de ladite de nuclei de imperecheat matci.

TDI

Ieri si alaltăieri am facut restrângerea si reorganizarea cuiburilor la 50; care au avut nevoie le-am dat o turta de miere(puiet imprastiat pe 3-4 rame) si o turta proteica băițuită cu solutie de polen.
Celorlalti le-am dat turta proteica la toti, pe zăpadă - vremea nemaifiind favorabila reviziei.
Fata de anul trecut 5.3 rame intrate la iernat - 5.7 rame la 15 martie cu o medie de 1 dm2 puiet capacit si 1 dm2 puiet larvar, anul acesta stupii au fost mult mai slabi 3.1 rame la 1 noiembrie, 3 rame la 15 martie dar cu o medie dubla de puiet 2 dm2 capacit si 2 dm2 necapacit. Anul trecut nu am avut deloc pastura in rame, anul acesta a existat o medie de 500 grame; dar in 2 zile de zbor am observat cateva albine cu polen(pana-n 10) si in familii, nici măcar de pe o singura rama nu au curs graunte de polen.
Consumul mai mare fata de anul trecut cu aproape 30%.
O parte din familii s-au depopulat, altele au crescut pana la 1.5 rame de albina.
Ma bucur ca nu am pierdut nici o familie, in rest... trebuie sa mă apuc de rame, sa termin restrângerea, sa pun turte proteice la toti si... sa mă vindec; dupa 2 zile de revizie sunt răcit bocna, cum n-am mai fost de vreo 4 ani.
Sănătate!