CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

gore

Ziua a inceput foarte nasol, ploua. Cand am ajuns la tara a inceput vantul si nu mai ploua. Afara erau 7 grade. Mai tarziu a aparut soarele, asa ca am deschis stupii si le-am pus cate o rama cu miere, mai aveau, cuibul era rasfirat, dar pentru siguranta mea si binele lor.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

elvis

azi am facut primul tratament cu taktic sper sa fie eficient ca de varachet mi s-a luat cat e de slab
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

MirceaCalin

După super-Soarele de dimineaţă n-am putut să nu mă Bucur că am reuşit să pun ieri turtele proteice vazând Viscoleala care s-a petrecut după ora 16 !

stefanm

Soarele de dimineata a incalzit bine stupii si albinele au iesit la zbor masiv dar s-a pus vantul si multe nu s-au mai putut intoarce,au ramas pe garduri si pe peretii casei

cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

bio

"babele" sunt foarte schimbatoare in aceasta primavara...

Bistriteanul

Am prins o zi frumoasa si am facut un control prin sondaj. Consum redus, familiile au miere pe jumatate din rame, matcile au inceput ponta, puiet capacit pe 2 fete de 1 rama de marimea unei nuci. Albinele aduceau polen de la alun. De turta beefonda nu s-au atins.
Consumul de acum incepe.
Pentru ca vremea se anunta rece toata luna Martie, nu am sa introduc turte proteice. Nu vreau sa stimulez ponta ca sa ma trezesc ca atunci cand da un val de frig puietul sa ramina neacoperit si sa fac mai mult rau decat bine.
Din Aprilie cand se anunta vreme buna, voi da eventual proteina in sirop.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

oroles

Citat din: bio din Martie 03, 2015, 10:06:09 PM
"babele" sunt foarte schimbatoare in aceasta primavara...
La mine babele tin mai bine de 2 saptamani...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dorindafi

astazi am verificat mai bine de jumatate din stupi
dupa mai bine de 5/6 ani am scos rame din cuiburi
in iarna asta am avut pierdere de albina mult mai multa ca in anii trecuti
am gasit 4 fara matci pe care iam unit cu altii si unu cu matca de anul trecut trintorita la care iam rupt gitul iar albina am scuturato jos
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

relutu

#1838
Citat din: dorindafi link=topic=6819.msg209473#msg209473 date=1425492
dupa mai bine de 5/6 ani am scos rame din cuiburi
/quote]

La mine e total invers,am familii la care albina sta pe diafragma,oare sa mai bag cate o rama sau sa-i las asa,ca poate mai moare din albina batrana.

bucovineanu

Lasa-i in pace, momentul critic al schimbarii de generati inca nu a trecut. Mai ales ca urmeaza 2-3 saptamani de vreme rece.

relutu

Asa  voi face.Multumesc d-nu Bucovineanu.

bio

Citat din: oroles din Martie 04, 2015, 01:06:30 PM
Citat din: bio din Martie 03, 2015, 10:06:09 PM
"babele" sunt foarte schimbatoare in aceasta primavara...
La mine babele tin mai bine de 2 saptamani...

Eu stiam ceva ca "babele" incep cu 1 martie....http://www.desarbatori.ro/martisor/legenda-spune

bucovineanu

Asa e, dar uneori vin dupa calendarul vechi si tin pana dupa 20 martie.  :smile:

APIPETRO

Cea mai calduroasa zi de pana acum.Au iesit majoritatea  albinelor la zbor.am verificat starea familiilor -toate  "misca" nu am mortalitate(norocul incepatorului?),mananca din turte.Nu am verificat existenta matcilor s-au a puietului deoarece adia putin vantul si era cam racoare -nu am vrut sa risc.Am scos penultima rama care avea miere putina si am pus-o pe ultima langa cuib ,ca era plina.Sper sa nu fi gresit.

sorinma

Citat din: oroles din Martie 04, 2015, 01:06:30 PM
Citat din: bio din Martie 03, 2015, 10:06:09 PM
"babele" sunt foarte schimbatoare in aceasta primavara...
La mine babele tin mai bine de 2 saptamani...

Dupa babe urmeaza mosii... aia sa nu fie morocanosi  =))
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde