CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

istodorescu vasile

Citat din: mosunick din Martie 01, 2015, 08:37:57 AM
Citat din: Cubby din Februarie 28, 2015, 10:48:57 PM
Azi am fost si am strans cuiburile familiilor de albine. Am mai completat cu miere la unii care consumasera tot de la cei care aveau prea multa. Am gasit vreo 2 care erau seci, deci nu mai rezistau prea mult. Acum stau linistit o perioada. Au fost cam 15 grade la umbra, dar soarele a mai cedat uneori locul norilor. La sfarsitul lucrarii a plouat binisor in timp ce soarele ne incalzea. Reginele au avut o perioada de repaos pentru ca am gasit puiet capacit langa oua, fara urma de larve, pe arii foarte mici. Unele regine inca someaza, n-am vazut nici oua.
Albinele mele au stat cam 5 luni fara puiet. Citisem pe undeva ca varoua daca nu se inmulteste timp de 3 luni imbatraneste si nu mai are putere de infectie. O fi adevarat? Oricum au primit si oxalic intre timp. :yes:
Cum ai reusit sa le tii 5 luni fara puiet??? M-ai facut curios...

foarte simplu! de la inceputul lunii octombrie, matcile au incetat ponta, si de atunci pina acum sunt exact 5 luni. sunt unele matci in special tinere, imperecheate in vara, ce depun ponta pina inspre 1 noiembrie, insa de regula in zona aceasta in jurul datei de 1 octombrie, matcile inceteaza ponta, si reiau in jurul lui 1 martie.

istodorescu vasile

eu am observat ca matcile  din familiile ce au avut un repaus mai mare, primavara au avut dezvoltare  mult mai rapida in comparatie cu ceilalti.

Cubby

Citat din: istodorescu vasile din Martie 01, 2015, 09:14:49 AM
Citat din: mosunick din Martie 01, 2015, 08:37:57 AM
Citat din: Cubby din Februarie 28, 2015, 10:48:57 PM
Azi am fost si am strans cuiburile familiilor de albine. Am mai completat cu miere la unii care consumasera tot de la cei care aveau prea multa. Am gasit vreo 2 care erau seci, deci nu mai rezistau prea mult. Acum stau linistit o perioada. Au fost cam 15 grade la umbra, dar soarele a mai cedat uneori locul norilor. La sfarsitul lucrarii a plouat binisor in timp ce soarele ne incalzea. Reginele au avut o perioada de repaos pentru ca am gasit puiet capacit langa oua, fara urma de larve, pe arii foarte mici. Unele regine inca someaza, n-am vazut nici oua.
Albinele mele au stat cam 5 luni fara puiet. Citisem pe undeva ca varoua daca nu se inmulteste timp de 3 luni imbatraneste si nu mai are putere de infectie. O fi adevarat? Oricum au primit si oxalic intre timp. :yes:
Cum ai reusit sa le tii 5 luni fara puiet??? M-ai facut curios...

foarte simplu! de la inceputul lunii octombrie, matcile au incetat ponta, si de atunci pina acum sunt exact 5 luni. sunt unele matci in special tinere, imperecheate in vara, ce depun ponta pina inspre 1 noiembrie, insa de regula in zona aceasta in jurul datei de 1 octombrie, matcile inceteaza ponta, si reiau in jurul lui 1 martie.

Asa e, vecine! :beer:

Eugen B

Domnu Vasile eu nu cred ca in Mehedinti ponta incepe pe 1 martie. E parere personala. La mine ponta a inceput la inceputul lui ianuarie, dar nu la toti, dar din februarie sigur a inceput la toti. Sunt stupi care au multa albina si au puiet cat palma pe 2-3 rame lejer.
Atasez si 3 poze la targul apicol de la Arad. Nu am facut si alte poze ca am fost cam dezamagit ca au fost cam 9-12 standuri in total, am pus ceva poze cu ceva centrifuge care cred ca sunt de caliatete, in rest a fost apimentor, stuparu.ro, etta, apivest si mai cateva firme.
Anu trecut am fost la ghiroda , dar nu se compara ce a fost acolo cu ce este aici, poate pe viitor va fi ceva mai klumea.
Pacat ca in zona arad sunt multi stupari , lumea a fost , dar oferta a fost slaba. Am si cumparat cate ceva ce am mai avut nevoie.
Au fost putini dar produsele au fost de calitate.

istodorescu vasile

ieri 28 februarie, a fost vreme frumoasa  si albinele au iesit la zbor si au adus primele cantitati de polen. am controlat citeva familii sa vad cum se prezinta, si intradevar, la toti era puiet de diferite virste pe una sau doua rame . eu de regula nu deranjez stupii in perioade reci insa dupa o perioada atit de lunga simteam nevoia.pierderi de familii nu am avut insa am gasit 4 familii fara matca, si au primit matci de la rezerva. iernare usoara, cu consum redus.

Eugen B

Fiecare face cum vrea. La mine a fost cald si am facut verificari. sper ca marti sa fie cald cum zice pe net sa mai fac cate ceva

istodorescu vasile

Citat din: Eugen B din Martie 01, 2015, 07:39:31 PM
Fiecare face cum vrea. La mine a fost cald si am facut verificari. sper ca marti sa fie cald cum zice pe net sa mai fac cate ceva
da zona unde va aflati va permite sa interveniti altfel decit imi permite mie. asa cum am mai spus, eu sunt situat la poalele muntelui, si de regula primavara in aceste locuri se lasa asteptata. ieri a fost prima zi cind albinele au iesit serios la zbor , iar ultimul zbor de curatire fusese pe 23 decembrie. pe toti ii auzeam povestind prin ianuarie, si februarie ca albinele zburau ca vara, la mine erau in ghem. de aici rezulta interventia mea mai tirziu decit alti colegi de forum.

Eugen B

Vezi ca maine si poimaine cred ca va fi caldut si la tine.
Sper sa avem o primavara si vara normal.
Maine anunta la mine 14-15 grade, deci e clar ca voi avea ce face.

machi33

daca cineva are rabdare sa ne povesteasca novicilor despre interventia stuparului in stupina.de cate ori o face lunar si de fiecare data in ce scopuri.ca sa fim la obiect putem lua un stup ca exemplu si sa ne vorbiti de el.un fel de jurnal numai cu lucrari.spun sa ne enumerati lucrarile pt ca restul este analizat si explicat in celelalte postari.
pt incepatori,cred,acest lucru este cel mai important.
ex:dapa restrangerea stupului nr 2 in primavara cand afara sunt .....grade  ma intorc in ......zile si fac.....dupa alte ....zile ii mai fac sau urmaresc ..................
multumesc pt intelegere!

NiKoN

Am asistat, cu bucurie, la un zbor general de curatire. Am observat si albine cu polen, de la ghiocei.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

Mihai Sergiu

In aceasta perioada stupii se pot verifica saptamanal, consumul creste si sa nu apara surprize. Unde este necesar se introduc turte. Revizia o poti face cand temperatura este de 16 grade C, tot atunci poti verifica daca exista matca,puiet si restrangere.
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

paul1

Citat din: NiKoN din Martie 02, 2015, 06:10:59 PM
Am asistat, cu bucurie, la un zbor general de curatire. Am observat si albine cu polen, de la ghiocei.
Cred ca a fost zbor si la mine deoarece am gasit albina moarta in fata stupilor, semn ca au zburat si s-au apucat si de curatenia de primavara ! Pacat ca n-am avut zborul acesta sambata , as fi intervenit si cu o restrangere a cuibului dublata de o impachetare suplimentara. :sad:

MirceaCalin

Constatând că nici o familie nu mai avea nimic din turta pusă în 10.02 şi de teama vremii reci care va veni în 1-2 zile am purces la alimentarea cu turtă proteică Apiluk.
(Am tăiat ambalajul pe faţă, ca să am o vizibilitate mai bună a consumului !)

popik50

Azi am inceput restrangerea cuiburilor(am scos cate o rama la fiecare familie) si le-am dat cate o turta proteica. Pana la aceasta data nu le-am dat absolut nimic si vad ca se prezinta bine. Puiet au in medie pe 2-3 rame cam cat o palma, sunt cateva familii si cu ceva mai mult puiet, aici am observat ca au consumat mai multa miere. Provizii inca au suficiente, deci nu voi interveni cu miere. O sa incep sa le dau sirop in pungi dupa ce va trece valul de frig de saptamana viitoare.In multe familii am vazut oau proaspete pe spatii mari in rame, cred ca datorita zilelor frumoase de saptamana trecuta. Am reusit sa fac aceasta operatie la jumatate din efectiv, urmand ca maine sa-i rezolv si pe ceilalti daca va permite vremea.

Eugen B

Azi am fost putin in recunoastere, astept vreme buna. Dupa ploi sper sa vina vreme buna sa inceapa albinele treaba