CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

antiopa din ardeal

Citat din: cosmin30 din Februarie 24, 2015, 10:01:08 PM
Astazi, la un control sumar am descoperit 8 familii fara regina (aproximativ 10% din efectiv).tot ce am facut in plus in toamna, fata de ceilalti ani, a fost sa ii tratez cu un fogger sarbesc cu tac tic impotriva paduchilor. Am respectat procentele recomandate... A mai intampinat cineva astfel de probleme?

  Si eu am patit asa ceva in urma cu ceva ani.  La mine reginele au disparut din toamna la 2-3 saptamani dupa tratament. La fel au patit inca niste colegi apicultori care au facut tratament cu acelasi aparat furreto si taktic cumparat din aceeasi sursa.
Banuiala mea: Taktic-ul a fost cumparat in urma cu 3 ani de la accident la cantitate mare, impartit la mai multi apicultori si pus in sticlute mici dintr-un material plastic nu din sticla. Nu stiu ce fel de plastic era dar dupa acesti 3 ani cat am tinut taktic in sticluta, aceasta a reactionat cu substanta din interior, s-a inmuiat si s-a deformat pana la nivelul la care era solutia, transformandu-se din cilindrica in forma de butoias.

Eugen B

E februarie, am o filmare de 1.53 minute, dar nu am cont pe youtube, eu as vrea sa incarc altcumva filmarea, o sa incerc sa vad, oricum in poza nu se vede nici 5% din realitate.

dorindafi

fericitule , la mine e zapada la un 1 km
zboara albina de nu se mai desface din ghem
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Eugen B

Acuma ploaie, azi nu se poate face nimic, vedem zilele urmatoare ce va fi. O sa incerc sa imi fac ceva cont undeva sa pot posta poze si video.

bionut

Am un flacon de apicomplex expirat pe 30 ianuarie, mai pot sa il folosesc la turte proteice in perioada asta?

jenica67

   Eu zic ca da. Sotia mea a primit in Timisoara in spital medicamente expirate cu 6 luni si a zis dr ca poate sa le ia fara nici o frica, ca mai sunt valabile cel putin jumate din termenul prevazut ( nu se gaseau altele in termen).
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

bionut

Si eu m-am gandit ca sunt inca bune, oricum termenul de valabilitate are o marja rezervata, si de multe ori sunt obligati sa puna un termen de garantie, chiar daca nu ar fi nevoie. Cred ca nu au cum sa se strice vitaminele asa de repede. O sa le pun in turte.

Imi cer scuze pentru postarea dubla, am scris de pe telefon si mi-a dat eroare prima data.

oroles

Citat din: jenica67 din Februarie 25, 2015, 06:03:49 PM
   Eu zic ca da. Sotia mea a primit in Timisoara in spital medicamente expirate cu 6 luni si a zis dr ca poate sa le ia fara nici o frica, ca mai sunt valabile cel putin jumate din termenul prevazut ( nu se gaseau altele in termen).
Oare? Asa sa fie? Nu sunt de acord cu ce au facut doctorii respectivi. La Bacau a fost arestata o doctorita pentru afaceri dinastea. Baga in pacienti medicamente expirate si facea si bani de pe urma lor. Pacientii erau copii.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

Avem probleme mari cu spitalele, dar trebuie sa ne obisnuim cu asta, in multe spitale e mult mai rau ca acolo. Asta e , ne-o facem cu mana nostra.
Azi am mai rezolvat niste stupi. Momentan astept vreme buna si polen din natura.

Cubby

Azi am fost si am strans cuiburile familiilor de albine. Am mai completat cu miere la unii care consumasera tot de la cei care aveau prea multa. Am gasit vreo 2 care erau seci, deci nu mai rezistau prea mult. Acum stau linistit o perioada. Au fost cam 15 grade la umbra, dar soarele a mai cedat uneori locul norilor. La sfarsitul lucrarii a plouat binisor in timp ce soarele ne incalzea. Reginele au avut o perioada de repaos pentru ca am gasit puiet capacit langa oua, fara urma de larve, pe arii foarte mici. Unele regine inca someaza, n-am vazut nici oua.
Albinele mele au stat cam 5 luni fara puiet. Citisem pe undeva ca varoua daca nu se inmulteste timp de 3 luni imbatraneste si nu mai are putere de infectie. O fi adevarat? Oricum au primit si oxalic intre timp. :yes:

Eugen B

Stai linistit ca nu scapi asa de varroa. Daca mergi in pastoral sau ai vecini stupari iti vei completa iar efectivul :(.
Ne vedem la targ la Arad. Sper sa apuc sa fac poze si sa le postez mai tarziu.

Muntoiu Radu

Citat din: Cubby din Februarie 28, 2015, 10:48:57 PM
Citisem pe undeva ca varoua daca nu se inmulteste timp de 3 luni imbatraneste si nu mai are putere de infectie. O fi adevarat?

Nu.

NYK74

Am verificat si sunt toti prezenti la apel, sunt 2 mai slăbuți, din care unul stiam de el din toamnă, ceilalti însă bubuie de albină, au ramas tot asa cum erau la intrarea in iarnă si cu pierderi minime.
Aduc polen, dar fiind încă strat de zăpadă pus peste tot, cite una mai cade si ramine acolo intepenită.

mosunick

Citat din: Cubby din Februarie 28, 2015, 10:48:57 PM
Azi am fost si am strans cuiburile familiilor de albine. Am mai completat cu miere la unii care consumasera tot de la cei care aveau prea multa. Am gasit vreo 2 care erau seci, deci nu mai rezistau prea mult. Acum stau linistit o perioada. Au fost cam 15 grade la umbra, dar soarele a mai cedat uneori locul norilor. La sfarsitul lucrarii a plouat binisor in timp ce soarele ne incalzea. Reginele au avut o perioada de repaos pentru ca am gasit puiet capacit langa oua, fara urma de larve, pe arii foarte mici. Unele regine inca someaza, n-am vazut nici oua.
Albinele mele au stat cam 5 luni fara puiet. Citisem pe undeva ca varoua daca nu se inmulteste timp de 3 luni imbatraneste si nu mai are putere de infectie. O fi adevarat? Oricum au primit si oxalic intre timp. :yes:
Cum ai reusit sa le tii 5 luni fara puiet??? M-ai facut curios...
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

Cubby

Citat din: mosunick din Martie 01, 2015, 08:37:57 AM
Citat din: Cubby din Februarie 28, 2015, 10:48:57 PM
Azi am fost si am strans cuiburile familiilor de albine. Am mai completat cu miere la unii care consumasera tot de la cei care aveau prea multa. Am gasit vreo 2 care erau seci, deci nu mai rezistau prea mult. Acum stau linistit o perioada. Au fost cam 15 grade la umbra, dar soarele a mai cedat uneori locul norilor. La sfarsitul lucrarii a plouat binisor in timp ce soarele ne incalzea. Reginele au avut o perioada de repaos pentru ca am gasit puiet capacit langa oua, fara urma de larve, pe arii foarte mici. Unele regine inca someaza, n-am vazut nici oua.
Albinele mele au stat cam 5 luni fara puiet. Citisem pe undeva ca varoua daca nu se inmulteste timp de 3 luni imbatraneste si nu mai are putere de infectie. O fi adevarat? Oricum au primit si oxalic intre timp. :yes:
Cum ai reusit sa le tii 5 luni fara puiet??? M-ai facut curios...

Eu nu am facut nimic. Asa au vrut ele. Ultimul puiet a iesit la sfarsitul lui septembrie. Iar in 2013, pe 15 septembrie era iesit tot. Atunci mi-am facut probleme ca nu mai ies in primavara, dar a fost bine.