CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

cornelioandanciu

Sa fii dumneata sanatos, nu te necaji! Toti o patesc cateodata! mai putin eu, bineinteles! :)
Va salut.

mape 48-petru manea

Numai cine munceste greseste---si sa discutat mult pe forum in toamna despre ce se poate intampla daca lasam rame dupa diafragma ---greselile se platesc intodeauna ---fruntea sus si mergi mai departe  :hi:

Mihai Sergiu

Exista sanse daca i-au gratiile de la urdinise sa mai intre soarecii in stup?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

un OM

Teoretic albinele sunt mai active in aceasta perioada. Totusi, pana in momentul cand albinele zboara aproape zilnic, nu ridic gratiile.

bio

Citat din: Mihai Sergiu din Februarie 14, 2015, 08:34:00 PM
Exista sanse daca i-au gratiile de la urdinise sa mai intre soarecii in stup?

Din ce am obsevat eu....soarecii, rozatoarele i-si cauta loc pentru iernare inca din toamna sa spun incepind cu prima perioada mai mare de 3 zile reci. 

...spre sfirsitul iernii cum se topeste zapada la sfirsit de februarie rozatoarele  nu ar mai fi o problema atit de mare ca toamna .

Citat din: un OM din Februarie 14, 2015, 09:00:47 PM
Teoretic albinele sunt mai active in aceasta perioada. Totusi, pana in momentul cand albinele zboara aproape zilnic, nu ridic gratiile.

Mihai momentan nu te grabii si mai astepta, colegul Un OM nu se grabeste si cred ca este bine  ...... cind observi ca albinele incep sa faca curatenie in stup da jos gratiile .
Daca ai bagat pungi cu mincare fii mai atent ca albinele vor incerca sa scoata afara pungile goale de hrana si pot obtura mai usor un urdinis cu gratia montata.

un OM

Daca trec trei saptamani de la introducerea unei pungi subtiri cu miere, trec printre stupi la maxim doua zile pentru a controla posibilul blocaj din cauza gratiilor. De regula acest moment coincide cu ridicarea gratiilor.
Nu inseamna ca pericolul blocarii nu exista. Mi s-a intamplat in cazul unor stupi cu urdinisul micsorat la 6-8 mm, punga sa fi blocat urdinisul, fara sa mai fi existat gratii.

Mihai Sergiu

Maine dupamasa am sa le montez la loc, referitor la turte am si dealea le-am pus exact acum 2 saptamani. Am framantat la ele de m-am rupt si ele nici macar n-au avut binevointa sa vada ce este si-n pungile alea.  :D. Azi a fost zbor de curatire ar trebui sa incep usor cu proteina.
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

mosunick

Azi facui apelu' trantorilor. Niciunu' prezent. Dezertara totz ba' vere... Mama lor....
In rest, toate famigliile stateau stup. Mno, mi-am zis ca nu ii rau, daca-i bine de totului...
No ahe va urez shi voua drajii miei!
Sanatati ca-i mai bunah dicat toati!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

MirceaCalin

Citat din: mosunick din Februarie 14, 2015, 09:55:37 PM
...Sanatati ca-i mai bunah dicat toati!
Asta nu-i vorbire de Sătmar !!!

mosunick

'Ai frati, trie sah ni-entzilejim cu di toati brie... Ca shi moldovianu shi oltianu fashi buna casah cu ardilieanu pi Apiardial brie!!!
Vah tzuk!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

MirceaCalin


Eugen B

Azi cum a fost cald am apucat sa fac cam de toate in stupina.

yulian

Azi nu, dar ieri a trebuit sa unific un stup...lipsa matca. Asta e...am avut parte doar de ierni slabe. Asta e prima iarna mai adevarata din viata mea apicola. In rest, totul decurge conform planului...asteptam primavara!!!  :hi:

bio

Citat din: Eugen B din Februarie 15, 2015, 07:40:46 PM
Azi cum a fost cald am apucat sa fac cam de toate in stupina.

In Baragan firg.,..cred ca -3 grade la ora prinzului..

..nenea bio a stat in casa si a pus hrana proteica in pungi....

..am de pus inca vreo 2-3 zile....  ca merge greu ca m-am dezobisnuit sa mai muncesc.. =))

calmusdaniel

Si la mine e frig,si abia astept sa se mai incalzeasca,sa incep miscarea, ca mi-am pierdut antrenamentul!