CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Are si 4% rostul lui. Cum se incalzeste bine cum va aparea si varianta imbunatatita. Din cauza vremii este facuta asa si pt a se obisnui cu proteina.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

istodorescu vasile

daca in urmatoarele 2-3 saptamini nu va fi timp prielnic pentru ca albinele sa faca zbor de curatire, vor aparea probleme cu diareea. pe mierea de rapita se ierneaza foarte prost. mierea de rapita este foarte buna in primavara pentru dezvoltare, insa iarna provoca diaree.riscati foarte mult administrind miere de rapita+proteina atit de devreme, sunteti la mina naturii.

nicu84

am si eu o intrebare ce pot face cu ramele cu miere ramase de la familiile care mi-au murit de curand? pot sa le storc si sa dau mierea la fam care mi-au ramas?

relutu

Din ce cauza au murit?Daca e vreo boala.....

istodorescu vasile

Citat din: nicu84 din Februarie 07, 2015, 05:42:31 PM
am si eu o intrebare ce pot face cu ramele cu miere ramase de la familiile care mi-au murit de curand? pot sa le storc si sa dau mierea la fam care mi-au ramas?
nu este indicat sa dati la ceilalti stupi mierea provenita din cei morti. extrageti mierea, si o folositi pentru consum, sau o vindeti, in caz ca nu contine zahar in exces. la stupi mai bine administrati zahar

Eugen B

Azi am mutat ceva stupi in stupina, iar zilele trecute am fost in recunoastere in zona si daca va mai tine vremea tot asa salcia va avansa foarte mult , cred ca in 20-25 zile maxim va da polen.

istodorescu vasile

in zona mea este ger noaptea, iar ziua se mentine temperatura in jurul valorii de 0 grade. nici vorba sa efectuez lucrari la albine. trebuie liniste, tinind cont ca nu au mai iesit la zbor de curatire din data de 23 decembrie anul trecut.

mircea_tm_gt

pe 22-23 ianuarie, nu ati avut zbor de curatire?

romikele


istodorescu vasile

Citat din: mircea_tm_gt din Februarie 13, 2015, 08:19:47 AM
pe 22-23 ianuarie, nu ati avut zbor de curatire?
nu au iesit afara din 23 decembrie.

thomas

Azi timp frumos, insa doar 6-7*C. am verificat rapid stadiul turtelor. si am mai completat unde a fost cazul..
Zbor de curatire a fost numai la cei din partea mai insorita. nici vorba polen.

Apropo de ramele cu miere, sunt foarte bune de dat dupa diafragma sau largit cuibul.. cand s.o mai incalzi.

happy

Citat din: Eugen B din Februarie 12, 2015, 09:08:53 PM
Azi am mutat ceva stupi in stupina, iar zilele trecute am fost in recunoastere in zona si daca va mai tine vremea tot asa salcia va avansa foarte mult , cred ca in 20-25 zile maxim va da polen.
Este foarte riscant sa muti stupii cand albina este in ghem.Eu am patit cu un stup si de atunci stau cuminte
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Eugen B

Nu a fost nici o problema, azi a fost foarte cald si albinele au iesit fara probleme. Azi a fost zbor si caldura. Am pus si niste apa calda cu sare sa aiba sa bea, dar ele merg peste tot sa caute apa. Terenul e imbibat cu apa si de obicei o iau din pamant direct.
Zilele urmatoare se pare ca tot cald va fi, maine voi pune in tavite ceva praf de polen. Daca vremea va fi tot asa in maxim 2 sapt salcia va inflori.
Ieri si azi au adus si polen, foarte putin dar au adus. Azi albinele cercetau ghioceii, alte flori nu stiu pe unde gasesc.

jenica67

   Azi a fost peste 13 gr la noi si soare, un timp splendid. Toate familiile au raspuns prezent, motiv pentru care, vazand si temperaturile ridicate de saptamana viitoare, le-am dat ceva de lucru. Ce m-a surprins ca deja unele aduceau polen. Dar ce m-a supersurprins este ca azi am omorat un sarpe ce iesise pe ciment sa se incalzeasca. Un sarpe mic maroniu, de cca 25 cm. Nu am stiut ca serpii pot iesi la mijlocul lui februarie.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

cipik

Azi am trait pe propria piele experienta pierderi unei matci, din vina mea.
Pe scurt: Intr-un stup orizintal de 20 avem o familie pe 5 rame, in partea opusa 2 rame 3/4 cam jumatate cu miere, ramasa de la stimularile din toamna, matca impreuna cu o mana de albine maorta de foame pe acele doua rame, acum goale.
Eu stiu ca nu se lasa rame in stup decat pe ce sta familia, dar de astea am uitat.
Am unificat albina ramasa cu un nucleu de imperechere care a inceput oatul.
Asa de rau imi pare de acea matca si de saracutele albine, acum sa-l f... p-ala care o mai lasa rame in stup.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/