CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

dorindafi

precum prietenul tau spune ca e bun procedeul lui tot asha spun shi eu ca sunt multzumit de aceste turte
decizia ne apartzine in totalitate   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

mosunick

Citat din: oroles din Ianuarie 23, 2015, 10:42:25 PM
Dinastea imi ies si mie doar ca un pic mai negre. :D Cand le bagi in stup curg. La rece nu poti sa spargi o turta ca asta. E pietroi. Daca se incalzeste curge si chiar si in punga, Dan zicea ca exista riscul de a naclai albinele.

Turta asta de zahar din filmulet iese ceva tare. La mijloc cristalele sunt intregi si lipite. Placa iese tare. Stuparul care stiu ca foloseste astfel de turte le da fara punga, direct pe rame si se lauda ca tin mai mult decat Apifonda. Eu am mari dubii cu privire la invertirea lui nea GR. A dus cineva la analize pana acum amestecul sa ne arate procentul de invertire?
SUnt mai negre pentru ca se caramelizeaza mai tare zaharul. Lasa focul incet dupa ce incepe sa faca spuma, si or sa fie fix ca si cele din fotografie.
Ref. la faptul ca pot sa curga, asa e, in primul an cand am facut asa ceva mi-au naclait vreo 30 de familii si mi le-a facut varza. Am crezut atunci ca am gresit eu ceva, dar mi-am dat seama ca in prezenta vaporilor de apa si a caldurii se inmoaie. Ar trebui puse pe ceva tifon sau plasa ca sa fie totul ok tipul asta de turta (parerea mea). De atunci nu mai folosesc la turte sare de lamaie, ci numai otet - de regula din mere cu miere- (ideea e ca aciditatea solutiei face invertirea mai usoara), dupa modelul lui Nea Marin Ielea, si merge brici. Astea din urma nu curg, si nu sunt transparente.
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

oroles

Citat din: dorindafi din Ianuarie 23, 2015, 10:47:07 PM
precum prietenul tau spune ca e bun procedeul lui tot asha spun shi eu ca sunt multzumit de aceste turte
decizia ne apartzine in totalitate   :hi:
Apifonda e zahar 100% si nu se planghe nimeni ca nu e invertit. Ba unii se lauda cu ce albine viguroase au in primavara. Turta de zahar si miere are mult zahar neinvertit si nu se plange nimeni iarasi.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Adrian.B.

Nu vreau sa supar pe nimeni dar invertirea zaharului acasa este riscanta. Nu avem nici un control pe temperatura si pe racirea brusca.Diferenta ca pret intre apifonda ,beefonda si turta acasa este nesemnificativa. Nu se merita, parea mea.

Mihai Sergiu

intre 3 lei si 6 lei  intradevar nici o diferenta, poate pentru tine
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

Adrian.B.

La 70 de stupi e vorba de 200 de lei. Asta inseamna 8 kg de miere(10 borcane) , si nu ma doare capul daca curge , o scot pe urdinis etc.

mosunick

Citat din: Adrian.B. din Ianuarie 24, 2015, 12:14:37 PM
Nu vreau sa supar pe nimeni dar invertirea zaharului acasa este riscanta. Nu avem nici un control pe temperatura si pe racirea brusca.Diferenta ca pret intre apifonda ,beefonda si turta acasa este nesemnificativa. Nu se merita, parea mea.
Cauta numai pe ebay cat te costa un termometru, si dupa aia nu o sa ti se mai para asa de greu de facut. Daca esti "profesionist" si ai bani, baga turte din comert, daca nu, fa si tu ca astia multi de pe aci si inverteste termic zaharul. Tot ce iti trebuie e curaj, timp, si dragoste de albine. Restul vine de la sine.
Succes!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

Adrian.B.

Am specificat ca nu vreau sa supar pe nimeni sau sa dau sfaturi, eu m-am referit la mine. Consider ca nu e o asa mare investitie, si pun accent pe altele(un protofil facut acasa,confectionez singur stupii etc). Si sa stiti ca am dragoste fata de albine. As vrea sa fiu la fel de priceput pe cat le pretuiesc eu de mult.

dorindafi

shi-am incalecat peo sha , shi vam spus povestea-asha
iernare ushoara tuturor   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

roi_ag

#1689
Citat din: Cradle din Ianuarie 24, 2015, 12:32:39 PM
intre 3 lei si 6 lei  intradevar nici o diferenta, poate pentru tine
O turta sanatoasa nu are cum sa te coste doar 3 lei !
In aproape 25 de ani de apicultura am incercat multe retete. Serbetul  "marinlm" facut  dupa
retetele din Manualul apicultorului  mi se pareau usor de facut, imi ieseau ba cristalizate fin ,ba
sticla dar ganditiva ce se intampla cu mierea pusa la sfarsitul fierberii cand temperatura compozitiei are 117 grade +Ceaiul pus de la inceput.
Anul asta am luat zaharul cu 2,3 ron l-am macinat si am facut reteta lui Puisorul ca si cantitati
dar consiliat de Bio in tehnica prepararii turtei cu betoniera si a iesit ceva identic apifonda dar zic
eu superior calitativ datorita mierii si ceaiului. Pretul mierii l-am calculat la 22ron.
Pretul final al turtei 6,6ron/kg !   

mape 48-petru manea


roi_ag


Mihai Sergiu

In loc de miere pune 3 kg de zahar cu un litru de apa si fa un calcul
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

oroles

Citat din: roi_ag din Ianuarie 24, 2015, 04:41:37 PM
Citat din: Cradle din Ianuarie 24, 2015, 12:32:39 PM
intre 3 lei si 6 lei  intradevar nici o diferenta, poate pentru tine
Pretul mierii l-am calculat la 22ron.

Cam scumpa mierea in zona voasstra! In Piata Mare la Bacau apicultorii o dau cu 18 lei per kg, cu tot cu borcan.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

roi_ag

Citat din: oroles din Ianuarie 24, 2015, 05:34:55 PM
Cam scumpa mierea in zona voasstra! In Piata Mare la Bacau apicultorii o dau cu 18 lei per kg, cu tot cu borcan.
Eu nu o vand in piata.Cam 75% o vand engros si 25% endetail cu 22ron fara borcan.