CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Astazi albinele iasa foarte bine. E cald si soare. Maine anunta si mai cald

pad3

am 3 stupi cam zgomotosi. a trebuit sa-i deschid ca m-am temut ca au ramas fara hrana. postez inregistrarea audio, sa vad ce fac cu cea video ca nu o incarca
somnul ratiunii naste monstri

oroles

Azi am pus turte la toti stupii. La aproape toti deoarece o parte dintre ei aveau miere. Temperatura exterioara a fost de 5-6 grade si a mai scazut spre sfarsit cand le-am dat Beefonda. Toti stupii erau bine. Am vreo 3 care au ajuns in spate sus si imi cam pare rau daca ii pierd deoarece au matci bune si tinere. Nucleul pe care m-am apucat de bagat zahar in el in iunie avea suficienta populatie si mancare.

Marea majoritate sunt pe mijloc sus. Am avut si multi care erau jos. La multi ghemurile erau ridicate si rasfirate (nu stiu cauza). Am apasat o albina pe fund si am vazut ca avea ceva retentii maro si tari. Sa fi consumat deja polen sau e de la miere?

Ce sa fac cu cei care nu au mancare? La unii le dadusem in vara si nu mai au mancare. Peste cat timp sa verific daca au luat turta?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

Daca ai dat macar 200 gr le ajunge o saptamana.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

Citat din: dan sebastian din Ianuarie 17, 2015, 05:46:06 PM
Daca ai dat macar 200 gr le ajunge o saptamana.
Am dat 1 kg la fiecare.

Tot azi mi-am luat prima intepatura pe 2015... De c***e.  :D M-am trezit cu multe albine pe sub haine.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dany 1

Salut  Oroles,
Si  daca  au   ajuns  in  spate  sus,  acre  e  problema?
Daca  au  turta  in  cap  permanent  ,  nu  ai  de  ce  sa-ti  faci  griji.  Mai  verifica  peste  10  zile  si  vezi  cat  au  consumat.
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

dan sebastian

Dacs e cald in 2 sapt. o ia. Daca se pune frigul tine 3 saptamani garantat.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Vyktor

In urma cu 10 zile,  am pus la 4  familii la care albinele erau sus in fata,  cca 800 g  de miere. Temperaturile  care au  fost  la ora la care ajung acasa nu mi au permis sa  verific rezervele de miere,  dar din ce se poate observa printre rame eu zic ca mai au.  Astazi m am uitat sa vad cum se prezinta si am constatat ca una dintre ele a luat toata mierea din punga. Care sa fie explicatia?
Ca o remarca,  la cei din polistiren,  albinele sunt si acum in partea de jos  a ramelor.  Consum foarte mic.  Cei la care am pus miere sunt din lemn.

Mihai Sergiu

Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

oroles

#1644
Am cativa stupi care au consumat de pe mijloc, partea din fata fiind nemancata. Am vazut coronitele intregi si am bagat sonda sa vad daca si mai jos au miere si au. De ce se intampla acest fenomen? Care este riscul?

Turtele de Beefonda sunt cam groase si imi sta podisorul cam sus si nu imi place, mai ales la cei 2 in 1. Ce as putea face? Am podisor din plasele.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Probabil in toamna au facut ghemul in spate. Spre urdinis sigur se vor deplasa. Daca au inceput de la mijloc e posibil sa se deplaseze spre urdinis, sa termine ce au acolo, iar in spate sa mai ramana miere. Daca podisorul nu se etanseaza vor fi probleme daca vine o perioada geroasa. Daca podisorul e acoperit cu niste textile care sa impiedice formarea curentului in stupi, nu vor fi probleme.

oroles

E acoperit cu carton si bucati de covor sau toale. De etanseizat nu etanseizeaza... Om trai si om vedea ce se intampla.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Muntoiu Radu

Citat din: Eugen B din Ianuarie 15, 2015, 02:18:07 PM
nu este o problema cu zborul de curatire, ca nu a fost luna in care sa nu iasa.
La un zbor de curatire iese doar o mica parte din familie (5-15%), restul stau cu matca si eventualul puiet. E nevoie de multe zile pentru a se "curati" toata familia.

D006

O zi cu 4 ore de vreme buna de zbor este suficienta . Normal ca nu ies toate albine odata dar in cateva ore au timp suficient toate .

Eugen B

Normal pentru zbor de curatare trebe sa aiba si ce sa se curete. Daca la mine au iesit constant in noiembrie, decembrie de vreo 2 ori, in ianuarie vreo 3-4 zile au iesit constant dar putin si vineri si sambata au iesit la greu ( cel putin 3-4 ore).
Zbor de curatire ai nevoie atunci cand nu iasa 2-3 luni. Nu mai sunt iernile aici in zona cum erau alta data.
Oricum e bine si 10-15% decat nimic.
De 3-4 ierni in vestul tarii nu mai este problema cu zborul de curatire. Poate in alte parti este.
Cand ma refer la zbor de curatire insemna ca cel putin cateva ore au fost iesite afara in numar foarte mare/stup. Momentan nu este puiet si daca este , e foarte putin.