CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

apivasmob

La o vatra am dat azi turte,si le-am pregatit si pentru cealata in jur de 0.9-1.2kg/buc.
Sanatate tuturor apicultorilor

oroles

Citat din: albinasebes din Ianuarie 14, 2015, 06:05:36 PM
am bagat azi turte, maine sper sa termin si sa nu le mai deranjez o vreme.
Cam cat supravietuieste o familie cu un kg de hrana?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bio

..in ianuarie traiam cu impresia ca familia de albine ar consuma undeva la 2 kg/luna..

noiembrie, decembrie cite 1 kg/luna..

odata cu aparitia puietului ar fi ianuarie 2 kg/luna.... februarie 3 kg/luna..

...dar daca au in plus nu strica

gore

Azi am inceput sa fac urdinis la caturi, cu scandura de zbor. Este mai mic decat cel principal si am ajuns la concluzia ca este foarte util pe timpul culesului.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

MirceaCalin

Citat din: gore din Ianuarie 14, 2015, 08:02:20 PM
Azi am inceput sa fac urdinis la caturi, cu scandura de zbor. Este mai mic decat cel principal si am ajuns la concluzia ca este foarte util pe timpul culesului.
Aţi putea exemplifica ?
Eventual o poză, ceva dimensiuni ?

bucovineanu

Citat din: gore din Ianuarie 14, 2015, 08:02:20 PM
Azi am inceput sa fac urdinis la caturi, cu scandura de zbor. Este mai mic decat cel principal si am ajuns la concluzia ca este foarte util pe timpul culesului.
Daca se foloseste gratie vor zbura o parte din culegatoare si prin urdinisul de sus. Daca nu se foloseste gratie, foarte putine albine zboara direct din cat.

mph

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 14, 2015, 09:19:22 PM
Citat din: gore din Ianuarie 14, 2015, 08:02:20 PM
Azi am inceput sa fac urdinis la caturi, cu scandura de zbor. Este mai mic decat cel principal si am ajuns la concluzia ca este foarte util pe timpul culesului.
Daca se foloseste gratie vor zbura o parte din culegatoare si prin urdinisul de sus. Daca nu se foloseste gratie, foarte putine albine zboara direct din cat.

La ce fel de gratie va referiti?
va intreb pentru ca ma gandesc sa pun si eu podisor similar capacului dan margarit sub clasicul capac pe stup vertical

bucovineanu

[quote author=mph link=topic=6819.msg202855#msg202855 date=1421267002

La ce fel de gratie va referiti?
va intreb pentru ca ma gandesc sa pun si eu podisor similar capacului dan margarit sub clasicul capac pe stup vertical
[/quote]
Gratia Haneman intre corpuri.

Eugen B

Deja la mine ghioceii incep sa infloreasca. Am vazut si ceva papadie inflorita(cateva flori , nu tot campul). Deja de luni e destul de cald prentru ianuarie si zilele urmatoare se anunta si pana la 12 grade. Albinele de vreo 2-3 zile iasa destul de timid, altele iasa mai tare, dar nu este o problema cu zborul de curatire, ca nu a fost luna in care sa nu iasa.

claudiu_tgv

Azi am cumparat 25 de rame, sarma si 4 turte. Total = 100 ron, de la Apicola :(. Sper sa reusesc in week-end sa le pun turtele daca o sa fie soare (o sa le tai pe jumatate, ca am 8 familii).

xvader

azi am mai lucrat la container.
sper sa fie gata pana pe 15 februarie, sa incep sa-l populez

gore

Asa cum mentionati, folosesc gratie peste corpul1, deci vor zbura direct din cat. Voi pune poze cand ma duc la tara saptamana ce vine. Urdinisul are 6cm latime cu 0,8mm inaltime. Scandurica are 9 cm latime cu 5 cm latime.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

popik50

Astazi am alergat dupa pitigoi, deja sunt indrazneti...

dan sebastian

Ieri si alaltaieri am facut prezenta. Din 58 am mai pierdut 3 iar la inca 2 am diarie dura. Le-am pus in pungi cate 150 - 200 gr. miere de rapita cristalizata.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

pistol28

http://www.nektarking.ro/images/product/nozevit/large/nozevit-cimke-nagy.jpg

Continut: coaraja de stejar si apa distilata
Toata stupina se trateaza.
Succes si mortalitate 0 de acum inainte.

P.S. Dezinfectare TOTALA (stupi, rame, echipament, ustensile) cu soda caustica 5%. Se face limpezire cu apa din abundenta, se mai poate pune si putin otet in ultima limpezire sau un acid slab..
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi