CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

oroles

Azi am avut si eu, in sfarsit, zbor de curatire. Am deschis gratiile de la urdinis sa isi faca singure curat. Au scos si ele cat au putut. Seara le-am mai ajutat un pic tragand cu un betisor albinele moarte de pe fundul stupului. Apoi am inchis gratiile. Multi dintre ei nu au iesit, desi sunt bine inauntru. Banuiesc ca nu au simtit nevoia. Temperaturi au fost cca 13 grade. E drept ca a mai dat soarele in nori. S-ar putea si maine sa mai prind o zi de vreme buna.

Pentru a doua jumatate a lui ianuarie m-am decis sa bag BeeFonda. Am avut de ales intre BeeFonda, ApiMel si Apifonda. A folosit cineva BeeFonda? E buna? Anul trecut am mers pe Apifonda, dar problema e ca vine la calupuri mari si trebuie sa lucrez jumatate de zi sa le fac turte. ApiMelul am vazut ca e prea groasa turta si nu incape sub rame. :D Asa ca am ramas la BeeFonda.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

APIPETRO

Astazi si la mine a fost zbor de curatire- curatenie inainte de craciun...dar nu s-au conformat toti.

elvis

bee fonda nu prea o ia albinele cel putin ale mele.apifonda e si la punga de 2 kg si jumate
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

mmacreanu

azi au fost 14 grade la pranz, am mai aproape de mine 4 roiuri care ierneaza in roinite de poliuretan de 6 rame, fiindca zburau asa frumos si era cald am ridicat capacele sa vad cum s-au pozitionat pe rame pentru ca nu le-am mai deranjat de mult timp. Ma pregatesc sa fac tratament cu acid oxalic si mi-am permis sa desfac cuibul sa vad daca au puiet si surpriza, prima familie puiet capacit pe 2 rame (acelasi interval) cam jumatate de palma si oua de o zi ... consumul neasteptat de mare.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Adrian.B.

Oroles, eu am bagat acum 3 zile la un stup Beefonda. Astazi l-am controlat si au mancat cam 200 g . Si e consistent(adica nu curge) desi a fost cald. Sunt multumit.

oroles

Citat din: Adrian.B. din Decembrie 23, 2014, 06:48:05 PM
Oroles, eu am bagat acum 3 zile la un stup Beefonda. Astazi l-am controlat si au mancat cam 200 g . Si e consistent(adica nu curge) desi a fost cald. Sunt multumit.
Eu intelesesem de la un stupar cu vreo 180 de familii ca cu cat o trage mai greu, cu atat e mai bine. Important este sa se atinga de ea.  I-am zis ca am incercat sa fac tot felul de turte si mi-a zis ca: la serbet nu e bine deoarece il trage foarte repede, il depoziteaza si deoarece nu e capacit, exista riscul sa rancezeasca in rame. La candi mi-a zis acelasi lucru pe care mi l-a zis si Dan Sebastian: curge peste albine. A zis ca imi arata o reteta de-a lui, un soi de turta care iese tare, nu se prelinge si e trasa incet de catre albine. Anul trecut, in cateva zile mi-a tras 600-700 g de Apifonda. Cand am putut umbla la ele la inceputul lui martie, era toata in rame.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

paul1

#1551
Citat din: Adrian.B. din Decembrie 23, 2014, 06:48:05 PM
Oroles, eu am bagat acum 3 zile la un stup Beefonda. Astazi l-am controlat si au mancat cam 200 g . Si e consistent(adica nu curge) desi a fost cald. Sunt multumit.
In locul tau ... n-as fi asa multumit ! Daca la timpul asta (data din calendar) consuma la 3 zile cate 200g de turta, e naspa rau ! Iti poti imagina ce se intampla daca mai continua vremea asta calda ? Daca da, iti poti imagina ce urmeaza daca ulterior vine un ger ... original ??? :sad: :sad: :sad:
LE ... in filmuletul postat de Dragoshelu cu taiatul porcului vezi unde ar trebui sa fie pozitionate albinele la ora asta. Poate sa le puna deasupra ramelor si lapte de cuc ca nu se ating de el ! :cool:

Ignatov Andrei

Citat din: mmacreanu din Decembrie 23, 2014, 06:20:25 PM
azi au fost 14 grade la pranz, am mai aproape de mine 4 roiuri care ierneaza in roinite de poliuretan de 6 rame, fiindca zburau asa frumos si era cald am ridicat capacele sa vad cum s-au pozitionat pe rame pentru ca nu le-am mai deranjat de mult timp. Ma pregatesc sa fac tratament cu acid oxalic si mi-am permis sa desfac cuibul sa vad daca au puiet si surpriza, prima familie puiet capacit pe 2 rame (acelasi interval) cam jumatate de palma si oua de o zi ... consumul neasteptat de mare.

Unul din motivele pentru care familiile au puiet la aceasta ora este urmatorul: nu au in componenta albine de iarna (sau au foarte putine albine de acest fel) si fac tot posibilul sa schimbe generatiile, pentru a supravietui !
Poate ca e un pic exagerat ce spun, dar este ceva de genul botcilor construite pe pastura !

mmacreanu

Citat din: Ignatov Andrei din Decembrie 23, 2014, 10:51:56 PM
Citat din: mmacreanu din Decembrie 23, 2014, 06:20:25 PM
azi au fost 14 grade la pranz, am mai aproape de mine 4 roiuri care ierneaza in roinite de poliuretan de 6 rame, fiindca zburau asa frumos si era cald am ridicat capacele sa vad cum s-au pozitionat pe rame pentru ca nu le-am mai deranjat de mult timp. Ma pregatesc sa fac tratament cu acid oxalic si mi-am permis sa desfac cuibul sa vad daca au puiet si surpriza, prima familie puiet capacit pe 2 rame (acelasi interval) cam jumatate de palma si oua de o zi ... consumul neasteptat de mare.

Unul din motivele pentru care familiile au puiet la aceasta ora este urmatorul: nu au in componenta albine de iarna (sau au foarte putine albine de acest fel) si fac tot posibilul sa schimbe generatiile, pentru a supravietui !
Poate ca e un pic exagerat ce spun, dar este ceva de genul botcilor construite pe pastura !

roiurile sunt facute in august cu 3 rame puiet capacit cumparate pt fiecare si 1 matca buckfast cumparata si ea, tind sa cred ca ce a iesit din cele 3 rame in august a avut timp sa mai creasca o generatie.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Ignatov Andrei

Citat din: mmacreanu din Decembrie 23, 2014, 11:07:24 PM
Citat din: Ignatov Andrei din Decembrie 23, 2014, 10:51:56 PM
Citat din: mmacreanu din Decembrie 23, 2014, 06:20:25 PM
azi au fost 14 grade la pranz, am mai aproape de mine 4 roiuri care ierneaza in roinite de poliuretan de 6 rame, fiindca zburau asa frumos si era cald am ridicat capacele sa vad cum s-au pozitionat pe rame pentru ca nu le-am mai deranjat de mult timp. Ma pregatesc sa fac tratament cu acid oxalic si mi-am permis sa desfac cuibul sa vad daca au puiet si surpriza, prima familie puiet capacit pe 2 rame (acelasi interval) cam jumatate de palma si oua de o zi ... consumul neasteptat de mare.

Unul din motivele pentru care familiile au puiet la aceasta ora este urmatorul: nu au in componenta albine de iarna (sau au foarte putine albine de acest fel) si fac tot posibilul sa schimbe generatiile, pentru a supravietui !
Poate ca e un pic exagerat ce spun, dar este ceva de genul botcilor construite pe pastura !

roiurile sunt facute in august cu 3 rame puiet capacit cumparate pt fiecare si 1 matca buckfast cumparata si ea, tind sa cred ca ce a iesit din cele 3 rame in august a avut timp sa mai creasca o generatie.

Cu cat familiile au puiet tarziu in toamna, cu atat mai putine albine "metamorfozate", adica... de iarna, vor fi in stupi !
Sa nu crezi ca generatia care a fost crescuta de "ce a iesit din 3 rame" s-a pus pe "ingrasat" si "alte" albine au crescut generatiile urmatoare !

mape 48-petru manea


mmacreanu

are sau nu, azi am gasit puiet in 50% din stupi ... si semnul era evident, putin condens pe folie!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

stefan1

  Azi a fost cea mai calda zi din iarna asta, 8,6 grade la umbra. Din pacate, in aceasta perioada aproape de solstitiul de iarna, toata gradina este in umbra. Tot a fost zbor, ba o familie fura de undeva, de la distanta, ca pe directia in care zburau doar cam la 1 km stiu eu ca sunt stupi! Si la 7,5 grade, spre seara, continuau sa mai vina albine. Aceeasi familie a mai furat si in noiembrie, tot in stilul asta.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ioanardelean55


Aurelian A.

Iarna calda,la fel ca anul trecut...sa speram ca anul ce o sa vina nu o sa fie la fel de prost ca asta ce a trecut  :D
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga