Noua lege a apiculturii

Creat de D006, Noiembrie 22, 2012, 04:25:07 PM

« precedentul - următorul »

elvis

eu as fi foarte multumit nu sa-mi plateasca ca ma duc cu albinele si ii polenizez culturile ci doar sa ne arate respect sa nu mai stropeascaanapoda fara sa anunte ...in caz de nevoie sa ne ajute  etc....chestii de astea mai omenesti....de platit daca nu vrea nu are nimeni cum sa il oblige
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

cristipep

Imi spui si mie te rog cum se face aceasta autopolenizare?????????????
Citat din: pistol28 din Februarie 11, 2013, 05:32:24 PM
link=topic=5639.msg132709#msg132709 date=1360593452]
Nu exista floare autopolenizata, ...............................................



Cireş Sunburst
Este un soi rezistent, autopolenizator. Are înflorire târzie de aceea nu este afectat de ger. Este un soi de vigoare medie, cu fructe mari, zemoase şi productivitate mare. Sunt recomandate pentru consum proaspăt.

http://www.multeplante.ro/pomi-fructiferi/cires/cires-sunburst/cId-1/sId-10/pId-58
Citat din: cristipep
/quote]

kiloz

NOU!

Propunerea legislativa  <Legea Apiculturii> BP13/2013, initiata de Camera Deputatilor - Comisia de Agricultura: 

http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck.proiect?idp=13028
Sa fii drept si scrie adevarul.

cristipep

Asta are modificari genetice.........dar am intrebat cum se face autopolenizarea...............
Citat din: cristipep din Februarie 11, 2013, 06:09:35 PM
Imi spui si mie te rog cum se face aceasta autopolenizare?????????????
Citat din: pistol28 din Februarie 11, 2013, 05:32:24 PM
link=topic=5639.msg132709#msg132709 date=1360593452]
Nu exista floare autopolenizata, ...............................................



Cireş Sunburst
Este un soi rezistent, autopolenizator. Are înflorire târzie de aceea nu este afectat de ger. Este un soi de vigoare medie, cu fructe mari, zemoase şi productivitate mare. Sunt recomandate pentru consum proaspăt.

http://www.multeplante.ro/pomi-fructiferi/cires/cires-sunburst/cId-1/sId-10/pId-58
Citat din: cristipep
/quote]

so-ri-pan

Citat din: octav din Februarie 10, 2013, 11:45:38 PM
Mai degraba banii sa-i ia agricultorul in baza contractului de polenizare pe care-l are cu tine, dupa ce el te-a platit.  Si sa fie ptr fiecare cultura stabilit un nr de stupi la ha conform literaturii de specialitate.
Ar fi o idee?

Plata polenizarii imbraca doua aspecte SI E BINE SA VORBIM DESPRE AMANDOUA:
1- Plata polenizarii FLOREI SALBATICE- Din fondul de mediu
2- Plata polenizarii FLOREI DOMESTICE(cuulturi) unde agronomul sa nu primeasca subventia pe HECTAR daca nu are contract de polenizare dus la APIA.

Deci PLATA PENTRU POLENIZARE si nu SUBVENTIE (CARE POATE FI RETRASA ORICAND).

cristipep

Nu te plateste nimeni mai ales ca acum sunt destui care au stupi.......noi mereu vom fi la cada si tratati prost.Ar fi bine ca primariile din zona in care stam cu stupii sa se implice mai mult in problema asta, noi deocamdata avem doar obligatii ...................

Obombo

Citat din: so-ri-pan din Februarie 17, 2013, 09:26:49 AM1- Plata polenizarii FLOREI SALBATICE- Din fondul de mediu
2- Plata polenizarii FLOREI DOMESTICE(cuulturi) unde agronomul sa nu primeasca subventia pe HECTAR daca nu are contract de polenizare dus la APIA.
A fost un vis frumos dar acum revino cu picioarele pe pamant.
Ideea cu plata pentru poenizarea florei salbatice e suprarealista, ca si cum crescatorii de porumbei ar vrea sa fie platiti pentru faptul ca acestia fertilizeaza mediul inconjurator. Si daca tot vrei bani pentru polenizare, de ce sa nu platesti pentru nectarul cules de albine din natura?
Polenizarea obligatorie a culturilor agricole este o idee absurda, tipic comunista. Exista tehnici agronomice alternative polenizarii cu albine si chiar daca nu ar exista, tot nu poti obliga pe nimeni sa-si polenizeze culturile. E ca si cum toti romanii ar fi obligati prin lege sa-si cumpere Logan, independent de faptul ca prefera alta masina sau ca prefera bicicleta. 

MOTANUL

Stie cineva de ce au aparut modificarile la legea apiculturii (383/2013) acum cateva zile? (19.11.2015);

La prima vedere par niste modificari favorabile (desi nu am nici un dubiu ca nu se vor respecta)

Citez: "autoritatile administratiei publice locale, precum si administratorii terenurilor agricole sau silvice sunt obligate sa asigure gratuit apicultorilor vetre de stupina temporare sau permanente, pe baza autorizatiei de stuparit pastoral depuse de catre acestia la consiliul local"

Când am intrebat la primaria Cernica de asigurarea accesului la o zona melifera de pe raza comunei au zis ca ei nu stiu ce e aia si ca nici nu au de unde sa obtina informatii. Si ca oricum padurea e administrata de Romsilva - deci nu am de ce sa ii deranjez pe ei. Sa merg la Romsilva.

Adevarul este ca nici nu am vrut sa merg mai departe - dar ziceam doar asa ca atitudine, ca parca i-am scuipat când am pus întrebarea  :D
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0