Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

corneliuhrom

d vle motanu o parere d l bmdna are drep eu scoteam rama cu oua [dupa ce luam mtc de aripi si ii dadeam drumul inre alte rm pop  event descpc rm cu cpcit   faci  v f bun cu folie   impachetat  de iarna la 5  6 rame  [horn sau clp ] ev dec oxalic  in ian turte eng  si cu d zeu inainte   .spuneti mi unde am gresit  [la scris sufar bttt ] :hippo:

bucovineanu

Eu unul nu inteleg in ce limba e scrisa postarea de mai sus, poate ma lamureste cineva.  :smile:

tinumaftei

Interneză, dialectul mobilic!

bucovineanu

Si vad ca nu e singura. Mai sunt destule.  :smile:

oroles

Foarte probabil dl. corneliuhrom are o afecțiune numita disgrafie. Am mai gasit-o de-a lungul anilor la mai multe persoane. Uneori copiii cu disgrafie nu sunt diagnosticati si datorita sentimentului de descurajare ajung sa abandoneze scoala. Daca as fi stat de vorba cu el si daca i-as fi dat o dictare, as fi vazut scrisul, mi-as fi dat seama daca este vorba de disgrafie. Uneori disgrafia este asociata cu dislexie si cel mai probabil o are si pe aceasta. Va invit la toleranta!

PS. In urmă cu trei săptămâni am cunoscut o fetita cu discalculie. Nu ati vrea sa fiti in locul ei. Nu putea sa faca niste calcule simple. Cifrele nu aveau niciun inteles pentru ea.  Eu il apreciez pe corneliuhrom ca are curajul sa scrie.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

corneliuhrom

multumesc d le oroles pt incurajare  ;am vrut sa scrio ;inlatura rama cu oua  [eventual putinul puiet capacit strimtorare  si tratare  urgenta  pt varoza  si in decembrie oxalic ] .[mai bine 3 rame cualbine sanatoase decit 6 cu albine bolnave.]

dinupaltinis

Citat din: bmdna din Noiembrie 06, 2016, 08:01:31 AM
Una din cauzele posibile ale ouatului matcii pana foarte tarziu este infestarea cu varroa. Familia incearca sa contracareze astfel efectele produse de infestare. Nu spun ca acesta este cazul, spun doar ca este o posibilitate.

Cat despre dulcofruct, la inceputurile mele, cand aveam mai multe familii decat puteam hrani cu mierea produsa de ele, am cumparat si eu o sticla de dulcofruct. Nu s-a consumat toata cantitatea, a mai ramas cam o treime care a stat asa vreo 3 ani, pana am aruncat-o. Nu avea dupa timpul asta niciun semn de cristalizare. Dealtfel, nu cred ca ar putea cristaliza avand in vedere din ce si cum este facut.
O familie infestata cu varroua era la ora asta ori terminata ori pe 2-3 rame.Eu zic ca sunt alte cauze:in primul rand este o familie  puternica(10 rame),in al doilea rand fiind puternica sigur are si rezerve de hrana pe masura,in al treilea rand are o matca foarte buna(sa ia colegu botci de la ea la vara),si in al patrulea rand timpul este moale(seamana a luna martie).Anul trecut am avut si eu unul cu puiet pina tarziu de tot, l-am lasat in pace si nu s-a intamplat nimic rau.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

MOTANUL

Citat din: bmdna din Noiembrie 06, 2016, 08:01:31 AM
Una din cauzele posibile ale ouatului matcii pana foarte tarziu este infestarea cu varroa. Familia incearca sa contracareze astfel efectele produse de infestare. Nu spun ca acesta este cazul, spun doar ca este o posibilitate.
Cat despre dulcofruct: Nu avea dupa timpul asta niciun semn de cristalizare.

Familia e o familie cu cat foarte buna - cat scos de 2-3 saptamani; 9 rame full (a strans miere in cat in perioada de toamna)- Din 20 de familii daca sunt 2 care au mai facut asta in toata stupina. Si la care ramele din cuib duduie de miere. Asta e singura cu oua gasite de mine.
De infestare cu varroa nu prea cred - dar o sa ma uit pe capac cati paraziti au cazut.
Oricum in afara de stupii tratati cu Mavrirol (produs foarte slab) cei mai grav au 40; Adica infestare mica sau foarte mica am in familia asta.

Cu dulcofructul Asa este - eu am avut 3-4 zile cu minima de 0 grade si nu a cristalizat deloc.

Am avut noroc de vreme buna si de ajutor. Am reusit sa trec prin toti stupii (tot mai am vreo 10 in care nu am mai avut ce sa pun).
Nu am mai avut picătură de sirop, dulcofruct, miere, rame cu miere - de asta m-am oprit. Aveam pregatite rame cu miere capacita - pe care am mai turnat si sirop unde aveau faguri goli atat 1/1 cat si 1/2. La final chiar erau grele bine de tot.

Sper sa mai prind o zi cu temperatura buna (de trecut am trecut prin ultimii 10 stupi - asa ca stiu unde ce am de facut fara sa mai deschid cuibul). Mai am de facut si o unificare (2 roi pe 3 rame sa ii pun impreuna - pt. astia astept sa se faca mai frig sa nu se duca in cutia veche). Raman vreo 10 stupi la care peste 1 luna trebuie sa pun si turte energetice ca sa apuce primavara.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Am mutat toate caturile cu tot cu rame. Am facut si un tratament cu sulf la arme si urmeaza sa le mut sa nu stea afara peste iarna.
Toate sunt cu rame crescute.
Acum sunt ramele inghesuite (eventual la primavara le mai raresc - am vazut ca cei cu experienta ca sa nu aiba probleme lasa 6 rame intr-un corp de 10). Acum au stat suficient in frig si le-am dat si sulf.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Eugen B

Motane cam tarziu ai dat cu sulf

roi_ag

Citat din: MOTANUL din Decembrie 06, 2016, 07:39:46 PM
Am facut si un tratament cu sulf la arme
Ai arme ? Să nu le porți după tine .  :rotfl: =))
Glumesc ! La data asta nu ai de ce să tratezi ramele cu sulf. Si stau foarte bine si 10 în cât.

Cristel

Motane, daca vine un viscol puternic, nu rastoarna zgaraie norii tai direct in iazul ala? Zic si eu, am simtit pe propria piele ce inseamna nebunia vremii de iarna saptamana trecuta. Amu e frig afara, nu mai traieste nici neam de molie( cred ca temperatura nocturna e sub 5 grade in fiecare noapte)...
Sarbatori cu bine!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

MOTANUL

Citat din: Eugen B din Decembrie 06, 2016, 07:58:59 PM
Motane cam tarziu ai dat cu sulf

Le-am si scos foarte târziu.

Citat din: roi_ag din Decembrie 06, 2016, 09:08:25 PM
Si stau foarte bine si 10 în cât.

Acum asa le las - nu le mai iau la mana. La primavara mai cuget daca le raresc sau nu. Daca o sa fie frig nu are rost.

Citat din: Cristel din Decembrie 06, 2016, 09:20:28 PM
Motane, daca vine un viscol puternic, nu rastoarna zgaraie norii tai direct in iazul ala? Zic si eu, am simtit pe propria piele ce inseamna nebunia vremii de iarna saptamana trecuta.
Sarbatori cu bine!

Aici sa știi ca ai dreptate! Iazul e fix pe direcția vântului. Am pus sus niște dale grele de beton dar tot stau cu grija si vreau sa le mut cat mai curând.
Sarbatori cu bine!
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Am luat o pauza ceva mai mare. Am verificat de curând familiile din Cernica si pana acum nu am mortalitate (nici macar stupii cu 4 rame si 3 intervale cu albine nu au probleme). Greul oricum abia acum incepe.
La Snagov Evodia pusa anul trecut in primavara a ajuns la 4 m, salcia si alunul merg si ele bine. Vreau sa aduc cativa stupi in primavara ca se dezvolta mult mai bine aici comparativ cu Cernica. La Snagov aduceau polen in noiembrie - la Cernica din septembrie nu au mai avut ce culege.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Zapada mare: 70-80 cm media. Unde aveam stupii pe suporti inalti nu am avut emotii. Unde au stat la 20-30 cm de sol erau aproape ingropati complet in zapada.

Din fericire de jur împrejurul cutiei cam 1 cm era spațiu liber de la căldură familiei (chiar si la cei îngropați). Nu aveam lopata, haine potrivite, se si lasă întunericul ca am ajuns târziu dar ceva-ceva tot am făcut măcar la cei îngropați mai rău. In WE ma duc sa ii scot din nămeți cu forte proaspete si echipament potrivit.  :mosul:
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0