Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Toti stupii cu FAV rezista foarte bine la temperaturi mari. Problemele sunt la stupii cu fund plin. Acolo fac mai multa ventilatie - dar tot nu fac barbi cum am vazut in multe parti (deci nu am de ce sa schimb tâmplarul). Ai mei rezista chiar bine.

Cules bun am - deci ar merge rocada. Doar ca eu voi ramane fidel principiului sa nu ajut roii. Am decis sa desfiintez unul la care matca are probleme - si restul ii las pana in toamna (abia atunci am sa fac unificari). 2 sunt in situatia sa nu aiba 5 rame. La cati stupi puternici am, nu se pune problema ca nu am de unde sa iau rame sa-i intaresc. Pot sa ii intaresc in orice moment.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

vulpea

ar trebui sa-ti dea de gandit fenomenul de ondulare a fagurilor,vizibil mai ales la partea de jos.cel putin probeaza la cativa,cu 1 orificiu fata/spate la capac,asa rezolvi cel mai simplu cu valuririle.desi i-am 'dat' nota 3 la executie stupi lui Batranul,totusi are si el un merit=rama podisor complect cu sita.cu aceiasi stima.

MOTANUL


Am zero varroa si pe albine si pe puiet pe toate probele duse la laborator (albine vii si faguri cu puiet). Nu am vazut tot anul macar un purice (acarian e de fapt) pe o albina. Si la fumigatie multi stupi aveau zero. Doar din motivul asta si nu as renunta la FAV.

De ce sa schimb sistemul cu unul la care albinele sunt lesinate de caldura si stau pe fundul stupului in loc sa stea pe rame?
Am vazut multe sisteme de stupi - si pe acelasi suport si la aceeasi temperatura tot ce a avut fund fix a mers mai prost (mai multe albine faceau ventilatie). M-am uitat special de cate ori a lasat cineva cutii comparativ cu stupii stanga-dreapta.
Puneam albinele din cutia mea in cutiile respective si peste 1-2 zile ma uitam.

Eu de asta am facut filmul - sa arat ca albinelen stau sa ventileze la greu in stupii cu fundul plin; si am probat asta pe 4-5 sisteme de stupi cu fundul plin diferite. Nu se îndoaie ramele - problema asta a fost anul trecut (prea putine sarme si eventual FA de proasta calitate. De inmultit se inmultesc - doar ca se chinuie mai mult sa tina ''rece''.

Si cele cu FAV isi vad de cules fara nicio problema (daca sta 1 albina sa ventileze e mare lucru).
Stupul de care zic are fund fix + sita deasupra si nu 2 - au 6 gauri in capac pentru ventilatie.

Deja am inceput sa le mut in cutii cu FAV.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MirceaCalin

Citat din: MOTANUL din August 04, 2016, 10:50:19 PM

... Doar din motivul asta si nu as renunta la FAV...Deja am inceput sa le mut in cutii cu FAV.

   

apivasmob

Citat din: MOTANUL din August 04, 2016, 03:38:09 PM
. Pot sa ii intaresc in orice moment.

cu cat mai repede cu atat mai bine, sa nu fie prea tarziu.
Sanatate tuturor apicultorilor

MOTANUL

Din 75 de stupi cati am, doar 3 sunt sub 5 rame (nici nu are rost sa imi bat capul cu ei pe canicula asta). Eu am facut anul trecut roi in septembrie care au trecut iarna (vreo 3-4 daca nu ma inseala memoria). Daca bagi ingredientele corespunzatoare merg si roii facuti mai tarziu de minune. (albine cu corpul gras format intr-o familie puternica + matca fecundata cu pedigree).

Mai vreau sa fac o extragere peste 2 saptamani si din acest motiv nu am dat nimic la familiile puternice (apicomplex/protofil). Cat de mult pot sa intarzii cu stimularea pentru formarea corpului gras?
Sper sa nu fie prea tarziu (bine ar fi fost sa le dau acum ca deja suntem in August). Dar au fost multe rame pline cu nectar - dar din pacate necapacit sau capacit in proportie mica si nu am putut sa le scot acum.



70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

#981
Am gasit si eu o familie de albine salbatice in mijlocul Bucegilor cu ocazia unei iesiri la munte (chiar aratau albinele diferit de cele domesticite).
Erau mai mici si inelele aratau diferit.


http://www.youtube.com/watch?v=eVxF2fDAcw0

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Am facut inca o fumigatie. Noroc ca anul asta nu am mai cumparat nici roi nici familii de albine si stau foarte bine la capitolul varroa.
(sunt doar familii / roi provenite din albine tratate anul trecut)

Am 10 stupi cu mai putin de 5 paraziti cazuti (2 au zero la ambele fumigatii din 2016) si am vreo 10 cu probleme medii (intre 50 si 200 paraziti). Cu probleme mari nu am deloc.
Restul - 80% au intre 5 paraziti si 50 (multi sunt in jurul valorii de 10-20).

Slabe sanse sa ajung sa fac ca anul trecut 6 fumigatii. (anul trecut in aceeasi perioada am avut 2 stupi cu peste 400 paraziti cazuti.

La stupii cu fundul plin am bagat benzi cu mavrirol ca nu am apucat sa ii pun in stupi cu FA.
E un mare disconfort pentru albine sa le tin cu sertarul de tabla inchis (ies imediat lesinate de caldura - dar nu am ce sa fac; trebuie sa numar sa vad unde am probleme). Cum scot sertarul revin la normal.
In imagine albinele cu tabla pusa. (suber inchis). Stau ciorchine afara si ventileaza in disperare.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Am facut si fumigatia numarul 3. Am recorduri in ambele sensuri (stupi de 20 rame cu zero paraziti cazuti la toate fumigatiile) - dar si un record negativ 100/200/ - 400 - paraziti cazuti la a 3-a fumigatie. Adicala un stup in loc sa scada numarul de paraziti - creste pe masura ce fac fumigatii.
Matca e buna, familia sta bine si la cules - dar rezistenta la paraziti e sub orice critica la stupul asta. La restul stupilor cu 200 de paraziti la fumigatia 2 acum au cazut mai putini paraziti. Asta de care zic e singurul care are o traiectorie ascendenta in sensul rau.

La stupul asta cu probleme sa renunt la VF si sa pun benzi cu Mavrirol? Ma gândesc la marele avantaj al tratamentului continuu 30 de zile. Mai ales ca am si cat la el si pot sa pun 2 benzi intre cuib si cat.

Se detaseaza o familie lider pentru anul urmator (cules f. bun, matca cu ponta f. buna - rezistenta mare la varroa 0/4/0 paraziti cazuti la fumigatii).
Sa vad acum si cum sta cu rezistenta la frig pe perioada iernarii (e matca din 2016).
La anul sper sa am mai mult timp si sa fac matci proprii.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

vulpea

32,din ce categorie de stupi face parte ? ti-am 'dezvaluit' un secret ! cu aceiasi stima.

vulpea

PS.sper ca inca mai este valabila achizitia a 1 buc. de mostra,marca 'MOTANUL',fara gluma !

MOTANUL

Citat din: vulpea din August 31, 2016, 06:38:22 PM
PS.sper ca inca mai este valabila achizitia a 1 buc. de mostra,marca 'MOTANUL',fara gluma !

E valabila.

Azi m-am uitat prin toti stupii si raman 2 roi care in ciuda stimulării au rămas mici (au crescut de la 2 rame la 3 rame si deja e prea târziu sa mai sper ca prin forte proprii răzbesc peste iarna. Ma gândesc la 2 variante:
1. Unificare clasica (iau 2 rame cu puiet larvar si doici + o scutur pe a 3-a dintr-o familie puternica) sa fiu sigur ca am 5 rame bine ocupate;
2. Fac rocada cu un stup puternic (iau cutia cu cele 3 rame cu tot si o pun in locul unuia cu 10 rame de exemplu). Si pe cel de 10 R il pun pe locul astuia mic. Ce ar mai fi de facut in afara de mutatul cutiilor la momentul potrivit? (un cules puternic). Nu stiu daca mai este necesara ceapa sau sa pun sirop sa le tin ocupate.

Si dupa cateva zile ii mai bag rame goale scuturate. As vrea sa aplic metoda 2 pentru ca nu am mai facut niciodata si doresc sa incerc.
Alt avantaj ar fi ca nu mai trebuie sa caut matca. (la prima vedere pierzi mai putin timp).

Decizia sa le pastrez am luat-o pentru ca matcile merg bine (sunt oua cam cat sunt albine pe rame). Doar ca populatia e prea mica sa aiba sanse sa treaca iarna. Acum cateva saptamani am renuntat la o familie in aceeasi situatie fara nici un regret pentru ca acolo cauza era matca slaba. Acolo am eliminat matca si am facut unificare.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

apivasmob

As vrea sa aplic metoda 2 pentru ca nu am mai facut niciodata si doresc sa incerc.
Alt avantaj ar fi ca nu mai trebuie sa caut matca. (la prima vedere pierzi mai putin timp).


Si la urmatoarea vizita nu o mai gasesti.
Sanatate tuturor apicultorilor

elvis

rocada cu un stup puternic eu am facut-o dar doar in cules in lipsa acestuia mi-ar fi frica de furtisag
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

vulpea

din pacate,elvis are dreptate ! pot sa ma ofer eu sa-ti iau cei 2 roi 'lesinati' si asta numai daca vrei.fara batae de cap !