Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Doar teiul argintiu are o perioada mai mare de inflorire si prin urmare ofera un cules economic. Teiul cu frunza mare si teiul pucios au o structura morfologica a florii care face ca nectarul sa se usuce foarte rapid. Mai mult aceste varietati au si o inflorire foarte scurta. Eu am in fata casei un tei pucios care nu tine mai mult de trei zile. Din experienta atator apicultori se cunoaste ca doar argintiul ofera productie, adica sporuri la cantar de pana la 5kg/zi si o perioada de inflorire de pana la 10 zile. Teiul pucios rareori depaseste 2kg si tine foarte putin.


romikele


MOTANUL

#948
Am gasit sub un hranitor faguri crescuti cu nectar (avand in vedere ca il pusesem acum 2 zile am gustat sa vad ce nectar au adus).
Era gust puternic de miere de tei. (poliflora are un gust total diferit). Mie personal nu mi-a placut niciodata mierea de tei asa ca recunosc gustul imediat  :nono:

Mai oficial decat asta nu stiu ce as putea sa fac - e clar ca la mine la stupina a inceput culesul de tei. (am deja rame cu miere capacita de la poliflora de saptamana trecuta). Trebuie sa stau pe stupi sa introduc rame.
Iar sunt in offside cu ramele.  :hi: Multi stupi - multe rame  ^:)^
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MirceaCalin

Citat din: MOTANUL din Iunie 15, 2016, 04:49:08 PM
... Multi stupi - multe rame  ^:)^

=D> =D>
Dă-i înainte cu forţă !!!

bucovineanu

Silviule,
Din ce ne-ai prezentat ai cam fost mereu in offside in aceasta primavara. Cauza consta in faptul ca numarul de familii a crescut prea repede. De aici toate belelele: lipsa de rame, lipsa de timp pentru a controla si tine sub control dezvoltarea familiilor, iar dupa intrarea in friguri ai fost total depasit. Acest sezon a fost total ratat. Trebuia sa o iei mai incet. Experienta practica nu se poate obtine intr-un singur sezon, mai ales cand e si un an apicol prost in general.

oroles

Citat din: bucovineanu din Iunie 15, 2016, 08:06:23 PM
Silviule,
Din ce ne-ai prezentat ai cam fost mereu in offside in aceasta primavara. Cauza consta in faptul ca numarul de familii a crescut prea repede. De aici toate belelele: lipsa de rame, lipsa de timp pentru a controla si tine sub control dezvoltarea familiilor, iar dupa intrarea in friguri ai fost total depasit. Acest sezon a fost total ratat. Trebuia sa o iei mai incet. Experienta practica nu se poate obtine intr-un singur sezon, mai ales cand e si un an apicol prost in general.
Ce putea sa faca? Dl. bucovineanu, la mine ploua in continuu de la jumatatea lui aprilie. Am avut si 3 saptamani sudate cand albinele nu au iesit afara. Timp suficienta cat sa faca cateva botci si cu prima ocazie sa o taie. As fi vrut sa stiu si eu ce pot sa fac!?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MOTANUL

#952
Citat din: bucovineanu din Iunie 15, 2016, 08:06:23 PM
Silviule,
Din ce ne-ai prezentat ai cam fost mereu in offside in aceasta primavara. Experienta practica nu se poate obtine intr-un singur sezon, mai ales cand e si un an apicol prost in general.

E cat se poate de adevarat. Acum am inteles de ce prefera apicultorii cu experienta sa aiba un 20-30 de stupi la care sa aiba caturi cu rame crescute si tot inventarul apicol necesar si sa ii ruleze sa faca si roi si miere. (sa nu stea ca mine in sezon sa cumpere cutii si rame).
Faci mult mai multa miere si productie cu 20 de stupi dusi in pastoral decat cu 100 pe vatra. De exemplu in zona Bucurestiului in perioada rapitei a fost vreme buna (sunt apicultori care i-au mutat in 2 sau chiar 3 locuri si au facut productie buna). Eu in perioada respectiva am stat pe vatra si nu am facut nimic...

Singurul lucru bun e ca am schimbat aproape toate matcile cu matci tinere (si din cele 3-4 ramase batrane una vreau eu sa o schimb ca scârțiie - a ajuns sa ponteze mai multi trantori decat lucratoare). Si nu stiu cum pacaleste albinele sa nu traga botci. Una din matcile neschimbate - ma refer la cele bune pe care nu vreau sa le schimb - e de la dumneavoastra.  ^:)^

Vreau in zilele următoare sa fac si eu prima șarjă de mătci proprii prin transvazare.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bucovineanu

In acest an multi dintre cei care au mers in pastoral si-au facut o gaura si mai mare in buget decat daca ar fi stat pe vatra. Daca ai o zona buna, se poate face miere si in stationar.
Cat despre matci e importanta o selectie cat de mica. La mine pana acum au roit 2-3% dintre familii.

MOTANUL

Lucrul asta a fost valabil si in Bucuresti la salcam (si ca te duceai sau ca stateai pe vatra tot ploaie gaseai). In multe alte zone din tara a mers prost salcamul.
La rapita a mers foarte bine (vorbesc de cei cu care am discutat eu personal + stiu cum a fost vremea când era rapita inflorita).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

A venit caldura  :nebun:
Am uitat o rama scoasa din cutie lasata in pozitie orizontala in plin soare - când am revenit la locul faptei deja se prabusise centrul (desi am 5 sarme orizontale anul asta). Ma tot gândesc ce varianta sa aleg pentru a tine albinele cat mai la racoare...
1. Cea mai scumpa ar fi sa cumpar vreo 80 de podisoare cu 1/3 sita si sa le pun (eventual si un distantier la capac sa aiba aerul pe unde iesi). Nu risc sa fie prea mult curent cu sita 100% jos si sita 1/3 la podisor??
2. Sa pun niste distantiere de 3-4 mm intre cuib si podisorul plin (in cazul asta nu mai trebuie sa fac nimic la capace - aerul ar iesi in lateral).
3. Metoda 2 + plasa de colectat propolis. (sa nu poata sa intre furnici sau urechelnite in spatiul de 3 mm).
4. Alte sugestii...

Partea proasta este ca am niste capace foarte stramte (unele abia ies). Iarna e bine sa nu bata vantul pe acolo. Vara nu stiu cat e de bine. Ar mai merge pus niste polistiren intre podisor si capac (avantaj major - foloseste si iarna si vara.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

yulian

Mi-a facut cineva niste huse din cearceafuri albe de la second hand cu elastice...capacele raman incomparabil mai reci decat fara....poate ajuta  :hi:

MOTANUL

#957
Cu prietenul meu ariciul (pe zi ce trece mai gras) printre stupi si sub atenta supraveghere a unei gaini am extras mierea - am pus la treaba centrifuga noua. Nu am apucat sa ajung la liman nici la acest capitol  (scosul mierii). Am scos doar din 8 stupi cu cat de 1/2 miere. Ramele care trec de primele 2 luni fara sa se îndoaie vad ca nu se mai strica (am o gramada din lotul de anul trecut cu doar 2 sarme orizontale si vad ca nu s-au deformat.
Trebuie neaparat sa mai scot si din restul (m-am uitat in stupul cu cat de 3/4 si era magazia cu miere capacita 100%.

Si din ce am scos - tot miere capacita cap-coada aveam (adica deja e tarziu). E multa manopera la ramele mici si productie mica. La ramele mari sper sa fie pe dos (putina manopera si mai multa miere). Am notat pe stupii cu rame de 1/1 unde am miere capacita de scos - timp sa fie si o temperatura cat de cat buna sa scot si din ei.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

romikele

Un exemplu de ce înseamnă stupul multifuncțional: dă și miere, dar și ouă !  :rotfl:

MOTANUL

A facut si pui gaina (i-au priit aerosolii cu propolis gainii care a cazut closca acolo sub stup). O gramada de pui a avut.
Sa vezi cum ma certa de sub plasa antivarooa daca deschideam stupul ala. (era asa bine camuflata ca uitam de ea).
Si când dadeam sa ridic prima rama muream de inima ca incepea sa cotcodăcească.

Ariciul vine si curata toate albinele moarte (nu gasesti 1 singura albina moarta in toata stupina). Imi e cam frica sa nu-i creasca colesterolul ca prea s-a ingrasat rau in ultima perioada. E bun in stupina si nu vreau sa pateasca ceva...
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0