Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

apivasmob

S-a speriat de tine ,.(motane)  hi hi .
Sanatate tuturor apicultorilor

Paraschivescu Teodor

Io sunt foarte incepator in ale apiculturi .Mi sa intamplat adeseori sa nu se intoarca matca de la imperecheat daca am avut o botca am incercat din nou dar de anul acesta nu vreau sa-mi mai fac nervii praf imediat unific cu cel de langa iel si merg mai departe ca tot una ie decat 2 prosti mai bine 1 bun si in plus are timp suficient sasi adune rezervele de hrana necesare pentru a trece iarna cu bine .Sa dea domnul sa poata culege macar la floarea soarelui ceva si pentru noi acolo pentru familie si multumirea ca nu am muncit in zadar.

MOTANUL

Citat din: apivasmob din Iunie 01, 2016, 07:10:30 PM
S-a speriat de tine ,.(motane)  hi hi .

Ce sa se sperie ca azi am gasit 2 matci in roinita respectiva.
Una pe rame in cutie si alta pe afara (cea de ieri) pe care o tot intepa o albina (acum inteleg eu de ce ezita sa intre pe urdinis).

In afara de stupul asta am luat dintr-un stup vreo 12 matci. Am nimerit sa ma uit in el fix când eclozionau. Am inceput cu 3 matci pe rame si in 20 de minute nu se mai opreau (ieseau din toate botcile).
La libera inspiratie am pus vreo 3 in familia de baza; alte 3 in roiul format ad-hoc si am mai pus si in cutii vreo 6.
Bineinteles ca tot azi am avut de ridicat si 2 matci de la ICDA.

Sa nu ma intrebati ce fac cu ele ca nu stiu (nu am nici cea mai vaga idee - ca nu mai am nicio familie fara matca). Si timp de facut roi nu am.


70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MirceaCalin

Citat din: MOTANUL din Iunie 02, 2016, 11:14:36 PM
...Bineinteles ca tot azi am avut de ridicat si 2 matci de la ICDA...

dan sebastian

Dacă nu ai timp de roiuri fa-le cadou prin împrejurimi la prieteni.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MOTANUL

Am sunat la cei din jur - cum am intrat in posesia lor. Am ajuns acum chiar sa-mi doresc sa dau de un stup fara matca ca imi e mila de ele.

Am gresit ca am pus mai multe si in familia de baza si in roiul format prin divizare? Trebuia sa pun una singura?
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Closcutz

Nu ai gresit daca ai bagat mai multe matci in aceeasi cutie; albina va lasa doar una. Gresit e cand lasi mai multe matci si botci in familia care le-a tras ca botci de roire. Si daca divizezi stupul ala in 2 tot nu e bine sa lasi mai multe botci si matci...e pericol sa roiasca atunci. Trebuie sa treci peste senzatia de mila... Recunosc ca si eu m-am confruntat cu asta

MOTANUL

Am pus 3 matci in ambele. Nu am lasat si botci si matci.

Ultima mea sperata s-a dus pe apa sâmbetei... 2 din cei 5 stupi din familiile de baza care nu roisera in aprilie-mai si-au tras botci de schimbare linistita (macar nu mai sunt multe ca la botcile de roire - cate una pe mijlocul ramei). Nu cred ca termin anul cu vreo matca din 2015.
Si acum aveau si spatiu si rame si cules.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MirceaCalin

Citat din: MOTANUL din Iunie 03, 2016, 09:52:33 PM
... 2 din cei 5 stupi din familiile de baza care nu roisera in aprilie-mai si-au tras botci de schimbare linistita ...

Acum chiar că ar fi o chestie să faci cîteva regine din schimbare liniştită cu care să înlocuieşti cîteva din cele de roire !

cipik

Citat din: MOTANUL din Iunie 03, 2016, 09:09:20 AM
Am sunat la cei din jur - cum am intrat in posesia lor. Am ajuns acum chiar sa-mi doresc sa dau de un stup fara matca ca imi e mila de ele.

Am gresit ca am pus mai multe si in familia de baza si in roiul format prin divizare? Trebuia sa pun una singura?

Una din matcile marca Silviu este la mine. Multumesc Silviule.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

MOTANUL

Citat din: MirceaCalin din Iunie 03, 2016, 10:16:03 PM
Acum chiar că ar fi o chestie să faci cîteva regine din schimbare liniştită cu care să înlocuieşti cîteva din cele de roire !

M-au avertizat multi ca o sa fie jeale maxima cu roii facuti din botcile de roire. Acum vreo 3 saptamani am pus un roi intr-o cutie cu 1 rama crescuta si 5 foita artificiala.
Acum din 6 rame crescute din 6, 5 sunt ouate si una este cu rezerve de miere (foarte putin polen rezerva ca au mult puiet de hranit). Toate ramele cu puiet capacit sunt de poza de nota 10.
Am si roi facuti exclusiv cu rame necrescute (doar foita). Cam toti roii la care matca s-a imperecheat au mers foarte bine. In fond pe ramele cu botci erau botci si in partea de jos a ramei si in mijloc. Poate din cele 5-10 matci or fi ales-o pe cea de schimbare linistita.

Au fost si matci pierdute la imperechere + a fost o singura matca cu probleme si acolo dl. Stefan a avut mare dreptate (are ceva matca respectiva si din acest motiv au tras o botca de schimbare linistita la scurt timp dupa ce a inceput ponta).

Eu am scos matca cu semn de intrebare (a ramas doar botca de schimbare linistita) si am pus-o intr-un roi ramas fara matca (la momentul respectiv nu aveam nici botci icda - nici matci proprii). Desi a fost acceptata - nu mai oua deloc acum. E ceva defect la ea. Verific cu prima ocazie si pun toate matcile ramase acolo. O sa dau si o rama cu puiet capacit ca someaza de prea multa vreme.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Si cel mai mic roi are acum ramele grele (nectar in exces). Sa mai termine matcile cu ouatul asta ca m-au adus la disperare.
Abia astept sa blocheze macar cateva rame cu miere. Am gasit un stup la care matca a ouat 9 rame din 10 in cuib si vreo 4-5 rame din catul de 1/2. Bineinteles ca deja avea botci desi era evident ca mai roise odata in aprilie (matca era mica si zvârlugă). Erau botci descapacite pe rame.

I ora am pierdut sa o gasesc ca nu imi explicam de ce nu o gasesc in cuib si totusi albinele sunt atat de calme. Matca oua o rama din catul de 1/2.

E plin de flori tot campul si in jurul curtii. Au flori de sa se sature cat au stat fara...
Facelia in sfarsit a inceput sa produca  :) :D Sa nu zic ca nu am avut si eu un mic aport.


70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MirceaCalin

E fabulos cum pot să se dezvolte roiurile din regine de roire.
Am avut şi eu unul anul trecut şi m-am crucit ce rapid a crescut foiţele şi ce repede s-a dezvoltat.
Să-i stăpâneşti sănătos !

F.Liviu

Confirm ce spune vecinul meu MOTANUL. De cateva zile e o agitatie nebuna la stupi/roi. Au reusit in cateva zile sa adune miere, in sfarsit au ceva rezerve. Sper ca la tei sa faca o treaba foarte buna.

PS. Am un stup fara matca, daca ai o botca de roire de care te poti desparti, da te rog un mesaj. Chiar nu as vrea sa pierd familia aia. Multumesc.
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

Paraschivescu Teodor

Dl liviu daca va deplasati pana la PLOIESTI va dau ieu 3,4 vi le alegeti singur pana vineri seara cai mut pe o alta locatie la 35 km an fiecare zi dupa 17 tel 0728633573.