Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Asta am sa si fac. Pana nu simt eu nevoia de motor o las asa ca nu-i bai. Macar sa am eu miere de sa nu facă fata centrifuga.

In general lucrez singur-singurel dar la extrageri se strange mai multa lume  :D. Gasesc pe alese unul sa învârtă la centrifuga.  :D
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MirceaCalin

Citat din: MOTANUL din Aprilie 12, 2016, 05:29:01 PM
... Gasesc pe alese unul sa învârtă la centrifuga...

Ai grijă să nu o învârţi prea tare de la început că se pot distruge ramele !!!

dodo79

Citat din: MOTANUL din Aprilie 12, 2016, 05:29:01 PM
Asta am sa si fac. Pana nu simt eu nevoia de motor o las asa ca nu-i bai. Macar sa am eu miere de sa nu facă fata centrifuga.

In general lucrez singur-singurel dar la extrageri se strange mai multa lume  :D. Gasesc pe alese unul sa învârtă la centrifuga.  :D
Norocosule, eu nu gasesc pe nimeni care sa vrea sa lucreze la extras de miere.

MOTANUL

Stiu ca regula este sa mearga bine arborii pusi toamna. Ei bine aceasta regula a fost contrazisa de practica.

Totii pomii luati de la targ (aprilie 2016) au frunze mai mari decat cei pusi in toamna. Procentajul de prindere e la 100% pt. cei plantati acum 2 saptamani. Pentru cei din toamna e mult mai prost (80%). 6 inca nu au dat frunze din lotul pus in toamna.
Pentru 5 din ei trag nadejde ca vor da in curând (au muguri) - un alun doar pare uscat din toti pomii pusi in toamna.

In prima poza e alunul care pare uscat (am pus acum 2 saptamani un evodia langa el si acum evodia are deja frunze).
In a 2-a poza e un butas de paulownia din toamna 2015 (cu frunze mititele deocamdata).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Cristel

Motane, sa nu zici hop pana cand nu treci in vara! Faptul ca au frunze nu inseamna automat ca s-au prins pomii. :D Batranii aveau o vorba, se vede la Sânpetru daca pomul/vita-de-vie s-a prins au ba.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Cipi

Plantasem primavara trecuta un par, datorita secetei si neglijentei mele acel pom nici macar nu a inmugurit, am crezut ca s-a uscat, ca sa observ primavara asta ca de fapt nu s-a uscat si a scos frunze :)

oroles

Citat din: Cristel din Aprilie 15, 2016, 07:36:36 PM
Motane, sa nu zici hop pana cand nu treci in vara! Faptul ca au frunze nu inseamna automat ca s-au prins pomii. :D Batranii aveau o vorba, se vede la Sânpetru daca pomul/vita-de-vie s-a prins au ba.
Pomii nu se pun cu frunze. Vorba batraneasca a lui Cristel o stiu si eu. Am vazut pe cineva cumparand un cires de vreo 4 m ( nu încăpea in carut) care mai avea si flori. =))
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Eu cele mai bune rezultate le am la plantarile de toamna. Pana acum am avut unul singur care nu mi s-a prins. Agrisul pus in primavara asta a avut frunzulite si l-a prin o bruma. Si-a revenit. Am o carte despre plantari si altoiri care spune ca agrisul nu e o planta pretențioasă.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MOTANUL

Citat din: oroles din Aprilie 16, 2016, 07:44:08 AM
Pomii nu se pun cu frunze. Vorba batraneasca a lui Cristel o stiu si eu. Am vazut pe cineva cumparand un cires de vreo 4 m ( nu încăpea in carut) care mai avea si flori. =))

Tocmai de asta m-am mirat. Nici unul nu avea frunze (i-am luat cu muguri mici). Si cei din primavara au iesit. Cei din toamna au iesit mai greu.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Am ajuns si eu cu mare intarziere la stupi. Am scris undeva mai sus ca sigur o sa gasesc albinele inghesuite.

Din pacate asa a fost. (am avut stupi in care puneam 3 rame si tot mai ramaneau albine pe pereti). Au crescut faguri naturali pe unde le-a taiat capul (podisoare / sub hranitoare / etc). Am scos 1 punga de ceara.
Ramele din depozit le-am gasit partial cu gaselnita - le-am pus intr-un frigider si le-am dat cu sulf pe cele afectate. Cele care nu au fost afectate au ajuns deja in stupi. (la cei pe 9 sau 10 rame am pus cat dupa ce am completat sa am 10R in cuib). Mai am jumatate prin care nu am trecut.

In poza e o familie mica lasata pe 5 rame (am despartit cuibul sa bag 1 rama pana sa fac poza). Nu am avut timp de poze.



70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

#820
Am si eu o intrebare pentru cunoscatori:  :hi:
Se da o familie inghesuita (matca a ouat foarte bine toate ramele din cap in cap si instinctul de roire si-a spus cuvântul - am botci capacite pe vreo 4 rame din 5).

Nedumerirea mea este urmatoarea: pot coexista matca veche si botcile capacite? Ma bate gândul sa mut matca asta foarte buna intr-o familie cu probleme daca e matca de anul trecut (in alta familie in care matca merge prost). Si sa las familia cu 2 rame cu botci frumoase. (2 rame cu botci deja le-am luat si am pus rame crescute cu rezerve de miere in loc).

Matca din stupul asta mie imi pare noua si deja are ponta (la ochi imi pare prea mica sa fie o matca de anul trecut). Prea sunt ori rame cu puiet capacit - ori rame cu oua de 1-2 zile). In cazul asta nu vreau sa iau matca - mai degraba mai mut rame cu botci pe unde mai am nevoie.

PS: iarba ajunsese la 1m (azi am tuns prima oara balariile pe anul asta). Cu ocazia asta am gasit oua de gaina sub stup.
Am adaugat destul de multe rame la familiile care merg bine (inclusiv caturi la cele ajunse pe 10 rame) - aproape ca as putea spune ca am ajuns la zi cu lucrările in stupina.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

stefan1

  Matca poate coexista cu botcile capacite, dar asta pana cand se hotaraste sa plece cu primul roi, iar acest lucru se poate intampla in orice zi . Poate fi si vorba de o schimbare linistita, dar din ce ai descris nu cred. Eu am inteles ca familia a fost tinuta prea stramtorata, avand puiet pe toti 5 fagurii. Daca i-ai luat deja 2 faguri cu puiet si i-ai largit cuibul, s-ar putea chiar sa se razgandeasca si sa roada botcile.
   Cealalta familie, cu matca mica, cred ca si-a schimbat linistit matca si nu cred ca trebuie sa o schimbi daca a inceput sa oua. Este mai mica pentru ca a inceput de curand sa oua si la ponta mai mare va deveni si ea mai mare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Vyktor

Citat din: MOTANUL din Aprilie 21, 2016, 10:27:56 PM

PS: iarba ajunsese la 1m (azi am tuns prima oara balariile pe anul asta). Cu ocazia asta am gasit oua de gaina sub stup.


Eu zic sa te axezi pe oua. Daca la fiecare stup gasesti atatea oua , om te faci =))
S-ar putea sa ai matca gigant care face oua de gaina. :rotfl:

MOTANUL

#823
Citat din: stefan1 din Aprilie 22, 2016, 04:14:55 AM
Eu am inteles ca familia a fost tinuta prea stramtorata, avand puiet pe toti 5 fagurii. Daca i-ai luat deja 2 faguri cu puiet si i-ai largit cuibul, s-ar putea chiar sa se razgandeasca si sa roada botcile.

Daca restul familiilor pe 5 rame s-au dezvoltat dupa diafragma (faguri naturali) asta a blocat cu oua toate ramele si avea 2 rânduri de albine pe cele 5 rame. Nu am suflat suficient de bine (am suflat doar cat sa ma conving ca am 2-3 botci mari / capacite / frumoase pe rame fara matca). Si le-am mutat urgent in stupii cu probleme (matci da - oua nu). Nu am suflat bine pe toata suprafata sa vad daca am si puiet larvar sau nu.
Dar pe cele 3 rame ramase am suflat si la o prima vedere aveam doar puiet capacit si pe 2 rame puiet de 1-3 zile + puiet capacit.
M-as bucura sa roada botcile ca e o matca foarte buna.

Citat din: stefan1 din Aprilie 22, 2016, 04:14:55 AM
Cealalta familie, cu matca mica, cred ca si-a schimbat linistit matca si nu cred ca trebuie sa o schimbi daca a inceput sa oua. Este mai mica pentru ca a inceput de curand sa oua si la ponta mai mare va deveni si ea mai mare.

Nu stiu cum s-a intamplat anul asta de am stupii cu probleme unul langa altul.
Primul are matca mare (pare cea veche - batrana) dar familia merge prost (are 2-3-5 oua) in celula si e fara puiet trantorit.
Adica e matca fecundata. Ar putea fi o matca schimbata deja si sa fie mare deoarece e buckfast (si rasa lor are matcile mai mari). Asta doar trebuie monitorizata si atat. E singura buckfast din stupina. (acum daca e schimbata e corcitura  :D)

Al 2-lea si al 3-lea au amândoi matci - dar nici un ou. Am facut unificare eliminând matca mare si pastrand-o pe cea mica (care desi nu oua - ar putea fi in perioada de imperechere). Aici am pus una din ramele cu botci cu tot cu albine.

Oricum la toate 3 trebuie monitorizare (in 4-5 zile mai vreau sa arunc un ochi).

Citat din: Vyktor din Aprilie 22, 2016, 09:49:20 AM
Eu zic sa te axezi pe oua. Daca la fiecare stup gasesti atatea oua , om te faci =))

Chiar sunt bune ouale. Fratele meu nu le da absolut nici un stimulent - le da grau si ce mai scurma ele in curte. Acum sa fiu sincer si eu le-am hranit cu boabe de rapita, trifoi si mai nou Facelia. Radeau paznicii de acolo ca dupa ce aruncam eu seminte pe camp alea 2-3 zile nu mai plecau din perimetrul respectiv. Clar nu am stofa de floricultor ca nu a iesit nimic. La copaci stau foarte bine in schimb.
(s-au prins toti pusi in primavara si din cei din toamna mai sunt doar 2 evodii cumparate ca butas care nu au mugur). Restul au dat mai devreme si cred ca o sa dea si astia ca nu par uscați.


70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

stefan1

  Inseamna ca nu am inteles bine.   :sad:
Daca familia din care ai luat cei doi faguri este cea mica dar are si oua, inseamna ca este matca batrana si este mica pentru ca se pregateste de roit si isi micsoreaza greutatea sa poata zbura. Daca era chiar pe punctul de a roi, se poate sa roiasca chiar daca i-ai luat cei doi faguri cu puiet, mai cu seama ca la el se intorc si culegatoarele din cei doi faguri luati.
  Surprinzator imi par celelalte doua familii care nu au oua desi au regine. Au puiet? Si de ce varste? Ce ar fi putut face o regina sa-si opreasca ponta acum, cand normal familiile sunt in plina expansiune?

  Si modul cum ai procedat, dand faguri cu puiet, botci si albine la familii care au regine, nu este tocmai corect. Este un risc ca acele albine sa omoare regina stupului, care este atrasa pe fagurii dati de prezenta acolo a botcilor. Dar si botcile pot fi atacate de albinele familiei, care tiu ca au regina.Normal trebuia sa-ti clarifici ce-i cu regina familiei, de cand nu mai oua si de ce. Daca vrei sa o inlocuiesti, trebuia intai sa elimini regina cu probleme, sa lasi macar cateva ore familia sa se simta orfana si apoi sa dai fagurii cu albine si botci.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)