Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

antiopa din ardeal

   

     Si eu am avut asemenea situatie. Confirm cele spuse de stefan1 ^:)^

MOTANUL

M-am uitat pe pozele marite (eu aveam vreo 10 poze) si nu se vad traseele distincte de gaselnita (am urmarit articolul in engleza)
In total sunt 3 botci capacite pe rama.

In roi sunt 3 probleme:
1. Populatie prea mica (fara nici un dubiu)
2. Matca posibil cu probleme ??
3. Gaselnita - tot asa posibil


Ma gândeam la urmatoarea rezolvare
1. Mut matca pe o rama fara probleme (las 1 singura rama in stup)
2. Scutur restul de 3 rame la 50 de m
3. Las 2 rame bune in stup - miere + pastura si spatiu de ouat (atat cat sa fie bine acoperite de albina)

Cu rama asta cu posibile probleme - ii scot botcile; ii descapacesc mierea si o pun intr-o familie pe 15 rame. Nu stiu daca sa o arunc cum trage mierea - sau sa astept sa eclozioneze albinele din ea si sa o arunc dupa.
E destul de neagra si de urata - nu vreau sa risc cu ea.

Daca peste 2-3 zile constat ca matca a pontat bine ii mai dau 2-3 rame cu puiet capacit; daca merge prost - construiesc alte botci: UNIFICARE

Multumesc pt. sfaturi!
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bmdna

Parerea mea e sa nu faci nimic, doar sa urmaresti evolutia.
- Daca sint albine ouatoare, ele vor disparea incet in cateva zile pentru ca oricum sint albine batrane.
- Daca matca are o problema albinele o vor schimba, vor ecloziona alea din botci (daca sint trase pe oua corecte si eu cred ca sint trase pe oua corecte dupa cum arata. Eu am vazut botci trase pe oua de trantori si sint mult mai mari si deformate)
- Daca neuniformitatea e data de gaselnita, si problema asta va disparea. Eu am avut la o familie slaba problema asta si a disparut cand familia s-a intarit. Mai mullt, familia este si acum si nu a mai reaparut.

dar... ce spun eu este doar parere de incepator. Daca as avea asta la mine, eu asa as proceda.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

Closcutz

Eu as actiona urgent! In primul rand e o mare problema ca roiul respectiv sta foarte slab la capitolul populatie de albina. As scoate ramele in plus, pe asta pe care exista botci dupa ce muti matca pe alta rama  cu puiet gata de eclozionare fara albine(luata bine-inteles dintr-o familie puternica); rama cu botci mutata intr-un stup puternic(inainte sa o muti rupi botcile). Rama cu puiet gata de eclozionare pe care trebuie sa se afle si matca o flanchezi cu doua rame cu hrana si diafragma(daca sta catastrofal la populatia de albina ii bagi doar rama cu puiet gata de eclozionare si o rama cu hrana burdusita, ca albina sa stea compacta pe puiet si sa nu raceasca puietul). Astepti si vezi daca in locul albinelor nou eclozionate matca oua corect. E posibil ca matca sa aiba probleme si atunci singura solutie e unificarea.

stefan1

  Sunt exact de aceeasi parere cu bmdna. Nu cred ca mai ai de ce sa scuturi albinele. Eu cred ca deja nu mai ai albine ouatoare si prea multe nu au fost niciodata. Nici larvele de molii nu sunt chiar asa mare problema. Peste cateva zile puietul ala va iesi si atunci albinele pot sa curete fagurii fara probleme. Un fagur de puiet matur l-ar ajuta. Daca vrea sa schimbe matca sunt doua posibilitati: fie noua o omoara pe cea veche si atunci mai ai o pauza in puiet, fie cele doua nu se ataca si vechea va continua sa oua. Se poate si ca botcile sa fie roase in ultimul moment si sa ramana actuala.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MOTANUL

Este un comportament normal sa oua matca pe o singura rama?
Din 4 rame sunt 2 rame full de albina si cu spatiu de ouat; lasam ramele marginase putin ocupate de albine. Cu toate astea matca sta pe rama cu 3 botci non-stop.
Rama de langa - numai buna de ouat - este ocupata numai de albine.

Am vrut de mult sa intreb; Am matci care oua de 6-7 rame intr-o singura zi si matci care se deplaseaza f. putin (am avut o rama blocata cu miere in mijloc si nu a vrut sa treaca de ea desi avea 3-4 rame bune de ouat in spate. Pana nu am scos-o nu a ouat matca.
Alte matci trec fara nicio problema (adica purica cu atentie toate ramele din cuib si unde se întrunesc conditiile bune de ouat  - oua).

Vorbesc acum la modul general (la cuiburi de 8-10 rame);
La roiul asta amarat, e posibil sa stea pe rama cu botci si sa lase de izbeliste restul ramelor sa-si apere viata/teritoriul (la una din botci s-a modificat culoarea capacului - deci este iminent ca va iesi alta regina in f. scurt timp).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

yulian

Citat din: MOTANUL din August 15, 2015, 10:21:42 AM
Am matci care oua de 6-7 rame intr-o singura zi

Mai taie din ele motane...ce mama naibii, doar nu ai matci cu foc automat...Eu (parere proprie) incep sa las matcile sa isi faca de cap...cat depun...asta este. Nu vreau sa ingras porcul de Craciun...din partea mea, daca la momentul asta se opresc din pontat...sanatosi sa fim...prefer mai putina albina, dar viabila decat multa si de proasta calitate...

MOTANUL

Eu nu vorbesc de matci care depun multe oua. Ci de capacitatea lor de deplasare.
Matca care ponta pe 7-8 rame avea toate ramele blocate cu puiet. Dar matca a mai gasit 10-20 de faguri goi si a pontat acolo. Dupa care a puricat urmatoarea rama si tot asa. Cantitativ nu a batut nici un record.
Doar din punct de vedere al deplasarii pe rame.

Alte matci le gasesc la 2-3 controale succesive fix pe aceeasi rama (astea sunt in extrema cealalata - se deplaseaza putin); Am dat exemplu cu o matca care ponta pe 3 rame desi avea inca 4 goale la puiet (stup cu 9 rame). Pana nu am scos rama cu miere care separa cele 3 rame ouate de cele 4 goale matca nu a vrut sa-si miste fundul dincolo.

La anul daca e sa fac matci, o sa selectez matci din prima categorie (care se deplaseaza cu lejeritate pe toate ramele);
Eu consider ca este un avantaj.

@ Yulian:
Tu când elimini caturile? Ca eu nu am nicio idee. Un lucru e clar: când le elimin e musai sa scot 1-2 rame din cuib; Ca nu o sa mai incapa albinele acolo.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Cristel

Eu m-am trezit cu o regina schimbata in stup, ponta peste tot pe unde gasea loc liber si rame bune de ouat, inclusiv in catul de 1/1 si am cautat-o sa vad cum arata. Daca ar fi intrat pe mana mea cand s-a nascut, evident ca nu ajungea sa traiasca pentru ca are un picior pe care il taraie (habar nu am de ce). Intre timp am lasat-o sa-si faca de cap pentru ca e si dura, tine populatie mare in stup si nu permite sa faca botci (a umplut doua caturi de puiet dar si 35 de kg miere salcam) asa ca merita sa trag din ea la anul fiice. Desi i-am taiat din aripa, albinele nu au catadixit sa o schimbe. Poate stiu ele ceva mai mult decat mine. In plus, e o familie blanda, fata de unele kamikaze care te bazaie de cum te apropii de stup. Asadar, daca faceam selectia ca la carte, asta sigur disparea iar eu nu ma bucuram de o profesionista :D in deplasari si harnicie, desi are handicap locomotor.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

MOTANUL

#489
Nu e nimic de mirare. Eu am o matca la care am notat si pe stup (ambele aripi sunt zdrente + taraie un picior);
Cred ca de frica sa nu o schimbe oua fara cusur. De cate ori m-am uitat nu gasesti zone libere neouate.
E posibil sa aiba deja 2 ani la cum arata - dar pana acum a fost la datorie de fiecare data.

Daca am aparatul la mine poate ii fac si poza odata. Si ei - si la ramele cu puiet.

Evodia pusa in primavara a crescut neasteptat (a depasit 1m intr-un an); Avea tulpina de 2-3 cm când am pus-o ca era iesita din samanta.
Nu m-as mira sa faca flori in 1-2 ani daca trece peste iarna.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

pistol28

Citat din: MOTANUL din August 16, 2015, 02:49:31 PM
Nu e nimic de mirare. Eu am o matca la care am notat si pe stup (ambele aripi sunt zdrente + taraie un picior);
Cred ca de frica sa nu o schimbe oua fara cusur. De cate ori m-am uitat nu gasesti zone libere neouate.
E posibil sa aiba deja 2 ani la cum arata - dar pana acum a fost la datorie de fiecare data.

Daca am aparatul la mine poate ii fac si poza odata. Si ei - si la ramele cu puiet.

Evodia pusa in primavara a crescut neasteptat (a depasit 1m intr-un an); Avea tulpina de 2-3 cm când am pus-o ca era iesita din samanta.
Nu m-as mira sa faca flori in 1-2 ani daca trece peste iarna.


Iarna se protejează împotriva îngheţului, cel puţin în primii ani
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

MOTANUL

Chiar am vrut sa intreb; am citit si eu informatia. Cum il protejez iarna?
La vie se face un musoroi de 10-20 cm si la primavara se scoate. La arbore de 1 m nu mai merge. Doar sa-l tai la un 30 cm si dupa sa fac musuroi.
Folia nu are cum sa stea fara un cadru la 1m.

Toata tulpina e verde ca la o buruiana... Adica nu pot conta pe ea sa tina ceva.
E ferit acolo ca are gardul si garajul pe 2 laturi (vânt nu prea o sa fie acolo).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

#492
Citat din: stefan1 din August 15, 2015, 06:04:22 AM
Daca vrea sa schimbe matca sunt doua posibilitati: fie noua o omoara pe cea veche si atunci mai ai o pauza in puiet, fie cele doua nu se ataca si vechea va continua sa oua. Se poate si ca botcile sa fie roase in ultimul moment si sa ramana actuala.

Am anticipat corect ca in 1-2 zile vor iesi reginele din botci. Azi erau pe rama:
1. Matca veche (un pic mai mare si lenta)
2. Matca tanara iesita din botca (mica, rapida si fricoasa); Toate cele 3 botci deschise (una pe la capac - restul din lateral);

Am vazut si când s-au dat matcile cap in cap. Insa nu a fost momentul culminant (amandoua au plecat de acolo fara chef de batalia finala);
Probabil pana maine isi vor decide singure soarta.
Scorul este strans (cea veche e mai respectata de albine - se dau la o parte din fata ei - dar e mai lenta);
Cea tanara alearga de acolo-acolo si când se sperie se duce in botca din care a iesit (dar are avantajul agilitatii);

In alt stup am gasit alta batalie intre matci - de data asta inegala (albinele au preferat matca veche si deja doreau sa omoare matca mica); Am ridicat rama la timp si am suflat (asa s-a desfacut ghemul si am vazut matca). Am luat matca mica de acolo sa nu o omoare. Era atat de mica ca a reusit sa iasa laolalta cu albinele din clestele de matci. (asa ca am pus-o direct in cutie de matca).

Filmuletul cu matca batrana de 1 saptamana :)) si matca iesita din botca de curând. (in filmulet am afirmat ca e vorba de 2 matci nefecundate - dar una din ele cred ca e cea batrana fecundata; Ma bazez acum pe comportament: foarte sigura pe ea si calma; chiar daca dupa dimensiune nu pare fecundata);

https://youtu.be/tO6n29T9Knc

<iframe width="640" height="360" src="https://www.youtube.com/embed/tO6n29T9Knc" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Am aflat si eu ce sa fac sa se vada filmuletele :)

http://youtu.be/tO6n29T9Knc
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Cristel

Pentru evodia nu cred ca e cazul sa stai sa faci cine stie ce protectie, in Bucuresti,de unde am luat eu seminte, cresc natural drept "gard viu" zeci de evodii.
E important sa nu o mai uzi din momentul in care vezi ca se raceste anotimpul si eventual rupi din frunze, astfel incat sa nu mai faca fotosinteza si sa urce apa in tulpina, pregatindu-se astfel pentru iarna. Nu are rost sa o tai, va face gerul ceea ce trebuie. Important este ca va fi un arbore calit.
Toate cele bune si scor 1-o pentru regina noua din fagure...
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)