Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

paul1

Gratiile antisoareci sunt sudate de stupi ??? :cool: :rotfl:
Daca nu ... de ce lasati albinele sa se chinuie ??? :nono:

ciucur

Eu cred ca gratia e ridicata insa urdinisul era prea mic pentru aglomeratia creeata de albine.
Pe de alta parte nici nu poti deschide urdinisul foarte mult, e mult prea rece noaptea.
Cred ca imbulzeala nu dureaza mai mult de 2 ore cand zborul e maxim.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

MOTANUL

#272
Citat din: Vyktor din Martie 25, 2015, 07:24:03 PM
Monteaza colectoarele de polen :rotfl:

Chiar veau sa cumpar - anul asta vreau sa recoltez si polen; Stai sa am eu familiile si vad eu cum colectez polenul (50 de cutii am acum - chiar in seara asta am primit ce imi mai lipsea sa fac 50);

Citat din: paul1 din Martie 25, 2015, 07:57:25 PM
Gratiile antisoareci sunt sudate de stupi ??? :cool: :rotfl:
Daca nu ... de ce lasati albinele sa se chinuie ??? :nono:
Aceeasi intrebare mi-am pus-o si eu azi; Când pot sa le scot? Ezit sa le scot pt. ca nu stiu daca soarecii mai pot pune probleme in aceasta perioada (noaptea minima coboara la 1-2 grade)

Citat din: un OM din Martie 25, 2015, 07:56:02 PM
Trebuie ceva atentie la folosirea hranitoarelor de podisor. Cand turnati sirop mult pentru completare si noptile sunt inca reci, vor trece mai multe zile pana cand albina reuseste sa il care. Siropul se poate acri si nu mai este carat deloc. Nu am experimentat mai mult de 400 ml odata, dar na, sunt in apropierea lor.

Pana sa il ceruiesc, pana sa il pregatesc - mureau albinele de foame; O sa fie bine in zilele cu ploaie are se anunta. Am luat unul de plastic si am pus in el; (asta nu necesita cine stie ce - doar a fost nevoie sa-i tai urechile de plastic ca erau prea lungi).
Am pus crengi taiate in el. Am scos o rama care oricum nu avea cine stie ce albine pe ea si diafragma sa fac loc mega-hranitorului.
Eu pun dulcofruct - nu ar trebui sa se acreasca. (in 5-10 zile ar trebui sa-l puna in faguri) Nu am pus 3l cat are el capacitatea - am pus ~ 1l.



70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Vyktor

Eu zic ca poti scoate gratiile linistit. Cat timp nu mai stau stranse in ghem,  nu mai gasesti nici urma de soarece in stup.

oroles

Si eu le-am scos. Ziua se rasfira ghemul si daca prind soarecelr in stup il zapacesc.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MOTANUL

ok - le scot cu prima ocazie.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

#276
Am primit cutiile intr-o seara si nu am avut posibilitetea sa ma uit la ele atent; Abia azi m-am dus sa le vad:

Probleme mari:
- tabla de la capac nu este dintr-o bucata (e facuta din 2 bucati imbinate prin suprapunere  :sad: ) Sunt 99% convins ca va intra apa pe acolo
- podisorul are pfl-ul si plasa puse peste cadrul de lemn (asta inseamna o diferenta de 2-3 mm); Vezi dintr-o parte in alta prin spatiul ala).

La tabla de la capac sa fiu sincer as vrea sa ma duc cu ele inapoi sa le schimbe. O varianta alternativa ar fi sa bag silicon de tabla de acoperis.
Cu podisorul ce imi recomandati ?? (la iarna daca le las asa stiu ce se intampla: gasesc gheata in stup ca bate vantul pe acolo)

In interiorul cadrului de lemn o sa introduc dreptunghiuri de polistiren cat mai fest sa umplu spatiile.

Doresc un punct de vedere extrem de echilibrat (am remarcat ca sunt multi care produs stupi si vreau sa nu exagerez in nici un sens).

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Probleme medii:
- Fata exterioara arata f. bine (mai este un nod, un colt ciobit - dar per total arata bine)
- imbinarea cuib-podisor lasa uneori de dorit; aici as incerca sa pun un purfix sau ceva de genul asta;
- fara interioara arata mai prost decat a cutiilor cumparate din alte parti (in sensul ca la colturi am spatii de 1-3 mm). Aici stau in cumpana daca sa las albinele sa propolizeze sau sa bag eu direct aracet in spatii.

Ce imi recomandati ??
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Ar mai fi spatii in care cei din fabrica au pus un soi de chit (dar nu este un chit normal alb); E cel mai probabil o amestecatura de rumegus cu aracet);
Unde gasesc sa cumpar asa ceva?? Aracet gasesc si eu s cumpar - dar sa stau sa amestec cu rumegus paca e prea multa manopera?
Ce imi recomandati sa pun acolo?

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

cornelioandanciu

Un punct de vedere extrem de echilibrat o sa expun eu aici. Du-te cu capacele alea la nemernicul care a facut stupii si da-i cu ele in cap ! Nu neaparat pe la imbinarea aceea o sa intre apa, dar sint periculoase, pentru ca marginea de jos a tablei de pe capace nu este indoita, si o sa te tai la maini cand lucrezi cu ele.
Va salut.

oroles

Perfectiune in tamplarie nu ai sa vezi. Am luat de la Onomeus niste stupi si mai au si ei cepuri (doar la scandura din capac) iar calitatea scandurei din capac nu e aceeasi ca acea a corpurilor. Folosirea chitului este acceptata.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Vyktor

Sal Silviu
Acu' ma dau si eu meserias,  dupa ce am vazut cu ce se mananca....
Daca la cutii,  crapaturi minore sau noduri,  le poti acoperi cu un chit pentru lemn, pe care il gasesti in magazine gen Dedeman, cu capacele,  vorba lu' nea Cornel,  as merge si i as da cu ele in cap. Ala care a facut tabla aia,  ori e un carpaci ori un calic care s a apucat sa inadeasca toate bucatelele de tabla ca sa i iasa de un capac. Totusi eu cred ca e si calic si carpaci,  dupa cum se vad indoiturile la colturi. Sper ca nu sunt toate asa
Ar fi binensa faci public numele, sa nu o patesca si altul.

MirceaCalin

Citat din: oroles din Aprilie 02, 2015, 07:09:28 PM
Perfectiune in tamplarie nu ai sa vezi...

Aş încerca să fiu în dezacord aici şi să-l pomenesc pe dl. Skypi care cred că tinde asimptotic spre Perfecţiune !
:wink:

Cipi

Prefer sa dau mai scump cu 10-20 de lei decat sa am belele de genul asta. Ai comandat stupii fara ca sa vezi inainte o mostra?

MOTANUL

#284
La noduri si mici imperfectiuni caut chit sau aracet si la mai iau odata la control.
Întrebarea mea era mai mult daca la interior las albinele sa acopere sau pun eu aracet; Tendinta mea ar fi sa pun eu aracet la colturi cel putin.

Citat din: cornelioandanciu din Aprilie 02, 2015, 05:42:40 PM
Un punct de vedere extrem de echilibrat o sa expun eu aici. Du-te cu capacele alea la nemernicul care a facut stupii si da-i cu ele in cap ! Nu neaparat pe la imbinarea aceea o sa intre apa, dar sint periculoase, pentru ca marginea de jos a tablei de pe capace nu este indoita, si o sa te tai la maini cand lucrezi cu ele.

ok;

Citat din: Vyktor din Aprilie 02, 2015, 07:41:45 PM
Totusi eu cred ca e si calic si carpaci,  dupa cum se vad indoiturile la colturi. Sper ca nu sunt toate asa

Toate capacele sunt facute asa la milimetru- clar productie de serie (adica toate din 2 bucati - si bucatile la aceleasi dimensiuni.
Nu ati spus nimic si de podisoarele care nu au fata in acelasi plan. - vezi imagini

Citat din: Cipi din Aprilie 02, 2015, 11:31:54 PM
Prefer sa dau mai scump cu 10-20 de lei decat sa am belele de genul asta. Ai comandat stupii fara ca sa vezi inainte o mostra?

Am vazut o mostra la targ - dar eu nu-mi amintesc sa fi avut capacul cu tabla din 2 bucati. Nici podisorul sa fi fost la fel.
Nu erau cei mai ieftini.
Dar nu am semnat sau ceva de genul asta pe o mostra anume.

Singura greseala majora a fost sa accept marfa in bezna la ora 19.30 (mi-a convenit intr-un fel ca nu se suprapunea cu programul de lucru);

Vorba multa saracia omului: am vorbit cu furnizorul si a spus ca-mi schimba capacele cu unele cu tabla dintr-o bucata si podisoarele cu unele pline.
Parea ca stie de ambele probleme si era clar ca nu eram primul care si-a manifestat nemultumirea pe aceste 2 aspecte.

Intre timp eu mai bibilesc la funduri si corpuri.


70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0